Misery (piosenka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Misery
Utwór zespołu The Beatles
z albumu Please Please Me
Wydany 22 marca 1963
Nagrywany 11 lutego 1963
Gatunek Pop rock
Długość 1:46
Twórca John Lennon/Paul McCartney
Producent George Martin
Wydawnictwo Parlophone

Misery” – utwór zespołu The Beatles, napisany przez Lennona i McCartneya, podczas prac nad płytą Please Please Me. Utwór znalazł się na tej płycie oraz na EP promującym ten album.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Utwór został napisany przez Johna i Paula, jednak John miał większy wkład w pracach nad tym utworem. W jednym z wywiadów John Lennon mówiąc o Misery powiedział, że to on bardziej się napracował przy pracach nad nim. Jednak według McCartneya on jak i John włożyli tyle samo siły w prace nad tą kompozycją.

Nagranie[edytuj | edytuj kod]

Utwór nagrano 11 lutego w studiu przy Abbey Road, gdy zespół pracował nad albumem Please Please Me. Misery zostało nagrane specjalnie dla Helen Shapiro na prośbę jej menadżera Norrie'ego Paramora, który poszukiwał nowych materiałów na nowy album Helen. The Beatles zgodzili się na pracę nad utworem, wskutek czego powstało Misery. Normalna szybkość taśmy przy nagrywaniu wynosiła 15 cali na sekundę, jednak przy wykonywaniu Misery jej szybkość zwiększono do 30 cali na sekundę na życzenie George'a Martina, który później chciał dograć partię fortepianu, a wolał zrobić to wolniej grając o oktawę niżej.

Wydanie[edytuj | edytuj kod]

  • Misery jest drugim utworem wydanym na stronie A albumu Please Please Me. * Misery zostało również wydane na EP promującym tę płytę.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Covery[edytuj | edytuj kod]