Misjonarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Misjonarz (łac. missionarius) – osoba wysłana przez kościół lub związek wyznaniowy w celu szerzenia wiary chrześcijańskiej według słów Jezusa Chrystusa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" (Mt 28,19).

Misjonarz zakonny i świecki w kościele katolickim[edytuj | edytuj kod]

Również kapłan, ojciec, brat zakonny należący do zakonu o specjalności misyjnej lub osoba świecka, prowadząca działalność misyjną. Może to być też ksiądz diecezjalny, który po uzyskaniu zgody właściwego terytorialnie biskupa diecezjalnego i przejściu kursu może wyjechać za granicę.

Aby zostać misjonarzem zakonnym trzeba skończyć 7-12 letnie studia, w zależności od formacji danego zgromadzenia. Misjonarz świecki może rozpocząć swoją działalność zazwyczaj po 1 roku przygotowań w ośrodkach szkolenia misyjnego.

Obecnie najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce (924), Ameryce Południowej i Środkowej (829), Azji (304) [dane: 2011 r.].

Zakony misyjne[edytuj | edytuj kod]

Misjonarz u Świadków Jehowy[edytuj | edytuj kod]

W wyznaniu Świadków Jehowy misjonarzem jest ochrzczony absolwent Biblijnej Szkoły Strażnicy – Gilead, który na głoszenie dobrej nowiny o Królestwie Bożym przeznacza 130 godzin w miesiącu[1][2][3].

Przypisy

  1. Watchtower: Czy prowadzicie działalność misjonarską? (pol.). jw.org, 2014-04-20. [dostęp 2014-04-26].
  2. Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2014.
  3. Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy 15 września 2014 s. 30

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]