Przejdź do zawartości

Misjonarze Świętej Rodziny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Misjonarze Świętej Rodziny
Dewiza: Iesu, Maria, Ioseph, illumina nos, adiuva nos, salva nos!
Herb zakonu
Pełna nazwa

Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny

Nazwa łacińska

Congregatio Missionariorum a Sacra Familia

Skrót zakonny

MSF

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Założyciel

Jan Berthier

Data założenia

1895

Data zatwierdzenia

1911

Przełożony

Agustinus Purnama MSF

Liczba członków

727 (2022)

Strona internetowa
Czcigodny Sługa Boży ks. Jan Berthier – założyciel zgromadzenia

Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny (łac. Congregatio Missionariorum a Sacra Familia; MSF) – zgromadzenie zakonne założone w 1895 roku przez ks. Jana Berthiera w Grave (Holandia), a zatwierdzone w 1911 roku przez papieża Piusa X.

Misjonarze Świętej Rodziny, w odpowiedzi na współczesne potrzeby Kościoła, podejmują różnorakie posługi duszpasterskie, mieszczące się w trzech głównych zadaniach zgromadzenia, jakimi są troska o rodziny, powołania, i misje.

Ks. Berthier wybrał dla swoich misjonarzy jako wzór życia Świętą Rodzinę z Nazaretu. Patronką zgromadzenia jest Matka Boża Pojednawczyni Grzeszników.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy dom zakonny powstał na terenie byłych koszar wojskowych w Grave, w Holandii. Ważnym momentem dla kształtującej się wspólnoty były pierwsze śluby zakonne, które złożyło 6 nowicjuszy (1900). Trzech z nich przyjęło święcenia kapłańskie w 1905 r. i byli pierwszymi kapłanami w Zgromadzeniu MSF, które 75 lat później liczyło już 1039 członków. Pierwsi misjonarze wyjechali do Brazylii w 1910 roku. W tym samym roku powstał w Belgii pierwszy dom zakonny poza Holandią, a w 1936 roku podzielono zgromadzenie na prowincje. Generał zgromadzenia, ks. Antoni Trampe MSF w 1937 roku założył żeńskie Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Adoratorek Świętej Rodziny. Dzisiaj misjonarze Świętej Rodziny działają w wielu krajach na wszystkich kontynentach.

W Polsce

[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym Polakiem misjonarzem Świętej Rodziny był ks. Antoni Kuczera. Zainicjował on zgromadzenie na ziemiach polskich i był pierwszym polskim prowincjałem. Początki polskiej prowincji sięgają 24 lutego 1921 roku, kiedy to erygowano pierwszy dom zakonny w Wieluniu i Kazimierzu Biskupim, a dwa lata później w Górce Klasztornej. Kolejne powstały w Kruszewie (1930), Bąblinie k. Obornik (1935) i Wielkim Klinczu k. Kościerzyny (1938). Obecnie polska prowincja MSF posiada 19 domów zakonnych: Bąblin, Ciechocinek, Gliwice, Górka Klasztorna, Kazimierz Biskupi, Poznań (dom prowincjalny), Rzeszów, Szczytna, Otwock-Świder, Wielki Klincz (nowicjat MSF), Złotów, Przydroże Wielkie, Ścinawa Mała, Żernica, Długopole. Wyższe Seminarium Duchowne oraz Postulat i Juniorat Braci Zakonnych Misjonarzy Świętej Rodziny ma swoją siedzibę w XVI-wiecznym pobernardyńskim klasztorze w Kazimierzu Biskupim k. Konina. Obecnie prowincjałem polskiej prowincji MSF jest ks. dr Piotr Jacek Krupa MSF.

Działalność misyjna

[edytuj | edytuj kod]

Jan Berthier MS jako główny cel instytutu wyznaczył misje i pozyskiwanie nowych duchownych. Dostrzegał wielki brak kapłanów na terenach misyjnych. Misjonarze Świętej Rodziny pracują w 15 prowincjach zakonnych na wszystkich kontynentach świata, począwszy od Norwegii przez Niemcy, Francję, Hiszpanię, Szwajcarię, Holandię, Białoruś, USA, Kanadę, Chile, Brazylię, Argentynę, Madagaskar, Papuę-Nową Gwineę, Indonezję (na wyspach Jawa i Kalimantan) po Polskę.

Strój zgromadzenia

[edytuj | edytuj kod]
Charakterystyczne elementy stroju zakonnego - pas i krzyż misyjny

Na ubiór misjonarzy Świętej Rodziny składają się czarna lub biała (w krajach misyjnych) sutanna oraz czarny, szeroki pas. Po przyjęciu ślubów wieczystych noszą wetknięty za pas krzyż z wizerunkiem Świętej Rodziny, na którego prawym ramieniu znajduje się młot, a na lewym – obcęgi. Na czas nowicjatu otrzymują koszule kapłańską.

Duchowość i charyzmat

[edytuj | edytuj kod]

Jako wzór do naśladowania ks. Jan Berthier ukazał swoim uczniom Świętą Rodzinę z Nazaretu, ukazywał ją jako wzór dla zakonników i rodzin chrześcijańskich, idąc za nauczaniem papieża Leona XIII, który w dokumencie Neminem fugit z 14 czerwca 1892 r. ogłosił Świętą Rodzinę patronką i wzorem rodziny chrześcijańskiej. Patronką zgromadzenia jest Matka Boża z La Salette. Charyzmatem zgromadzenia jest troska o rodzinę, misje, powołania.

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]