Miso-shiru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miso-shiru

Miso-shiru (jap. 味噌汁 zupa miso) – tradycyjna japońska zupa, spożywana w Japonii praktycznie codziennie jako dodatek do posiłków (również na śniadanie). Sporządzana jest na bazie bulionu dashi z dodatkiem pasty sojowej miso oraz wielu innych składników, zależnie od regionu i osobistych upodobań. Szczególnie często dodaje się twarożek tofu, ryby oraz wodorosty wakame. Według tradycji japońskiej te dodatkowe składniki zupy powinny odzwierciedlać aktualną porę roku, wykorzystuje się więc sezonowe warzywa i ryby.

Składniki[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z japońskim zwyczajem, składniki mają odwzorowywać charakter pór roku, a także tworzyć kontrasty pomiędzy kolorami, konsystencją i smakami. Często więc spotyka się połączenie cebuli siedmiolatki (czosnku dętego) negi i twarożka tofu – składników intensywnego oraz łagodnego. Składniki pływające po powierzchni takie jak wodorosty łączone są z ziemniakami, które opadają na dno. W skład miso-shiru często wchodzą takie składniki jak: grzyby, ziemniaki, wodorosty, cebula, krewetki, ryba czy też poszatkowana rzodkiew daikon. W miso-shiru znaleźć można niemal każdy typowo japoński składnik.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miso-shiru prawdopodobnie powstała w Chinach już około 500 roku p.n.e. Z Chin przywędrowała do Japonii razem z buddyzmem i wtedy właśnie zaczęła się jego historia już jako japońskiego specjału. Japońska zupa najprawdopodobniej różniła się od chińskiego pierwowzoru, który składał się z soi, zboża, wody, alkoholu i soli.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]