Mistrz z Moulins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tryptyk z Moulins, ok. 1498

Mistrz z Moulins – anonimowy malarz francuski, reprezentant sztuki późnego gotyku.

Artysta czynny w latach 1483–1505, był związany z dworem książąt Burbonii. Jego najbardziej znanym dziełem jest tryptyk z katedry w Moulins. Środkowa część dzieła przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów, natomiast na skrzydłach namalowane zostały postacie donatorów, księcia Pierre`a II de Bourbon i Anny de France. Na rewersie tryptyku namalowana została scena Zwiastowania, wykonano ją techniką en grisaille.

Analiza Tryptyku z Moulins pozwoliła przypisać autorowi kilkanaście innych prac, m.in. Madonnę z Dzieciątkiem, Zwiastowanie, Magdalenę z donatorką i Portret kardynała Karola II de Bourbon. Twórczość Mistrza z Moulins cechują związki ze sztuką niderlandzką, szczególnie widoczny jest wpływ Hugo van der Goesa oraz francuskiego malarza tablicowego Jeana Fouqueta. Prace artysty odznaczają się prostą i harmonijną kompozycją, realistyczną formą i żywą kolorystyką. Przedstawiane postacie są zindywidualizowane, ich twarze zwykle cechuje wyrazistość i spokój.

Pomimo licznych badań i analiz do końca XX wieku nie udało się jednoznacznie ustalić tożsamości Mistrza z Moulins, próbowano identyfikować go m.in. z Jeanem Perréalem i Jeanem Prévostem, jednak próby te nie spotkały się z powszechną akceptacją historyków sztuki. Publikacje z początku XXI wieku wskazują, że Mistrz z Moulins nazywał się Jean Hey i był Flamandem[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Artcyclopedia.com (ang.). [dostęp 08.10.2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej. Dulewicz: Słownik sztuki francuskiej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 280-281. ISBN 83-214-0048-5.
  • Ian. Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 449. ISBN 83-213-4157-8.
  • Edit Lajta: Malarstwo francuskie : od gotyku do renesansu. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1974, s. 18-19. ISBN 963-13-4314-6.