Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 1999

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym
1999
1998 2000
Data 20–28 marca 1999
Miejscowość Finlandia Helsinki
Hala Hartwall Arena
Organizator ISU
Liczba konkurencji 4
Zwycięzcy
Soliści Rosja Aleksiej Jagudin
Solistki Rosja Marija Butyrska
Pary sportowe Rosja Jelena Bierieżna
Rosja Anton Sicharulidze
Pary taneczne Rosja Anżelika Kryłowa
Rosja Oleg Owsiannikow

Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym 1999 – zawody rangi mistrzowskiej w łyżwiarstwie figurowym, które odbywały się od 22 do 28 marca 1999 w hali Hartwall Arena w Helsinkach. Podczas zawodów rozgrywane były konkurencje solistów, solistek, par sportowych oraz par tanecznych.

Mistrzostwa zdominowali Rosjanie, którzy zdobyli cztery złote medale. W konkurencji solistów triumfował Aleksiej Jagudin, zaś wśród solistek Marija Butyrska. W parach sportowych tytuł mistrzowski wywalczyli Jelena Bierieżna i Anton Sicharulidze. W parach tanecznych triumfowali Anżelika Kryłowa i Oleg Owsiannikow. Dorota Zagórska i Mariusz Siudek zdobyli w konkurencji par sportowych drugi w historii medal mistrzostw świata dla Polski.

W konkurencji solistów i solistek do wyników końcowych brano pod uwagę rundę kwalifikacyjną. Kwalifikacje stanowiły 20%, program krótki 30%, zaś program dowolny 50% wyniku końcowego.

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Lp. Reprezentacja Złoto Srebro Brąz Razem
1  Rosja 4 1 1 6
2  Stany Zjednoczone 0 1 1 2
3  Francja 0 1 0 1
 Chiny 0 1 0 1
5  Kanada 0 0 1 1
 Polska 0 0 1 1

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Soliści[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnik Reprezentacja Punkty[1] QA QB SP FS
1 Aleksiej Jagudin  Rosja 2,6 1 2 1
2 Jewgienij Pluszczenko  Rosja 3,0 1 1 2
3 Michael Weiss  Stany Zjednoczone 6,2 2 4 3
4 Elvis Stojko  Kanada 8,0 3 3 5
5 Aleksiej Urmanow  Rosja 9,8 2 5 6
6 Takeshi Honda  Japonia 10,0 3 8 4
7 Guo Zhengxin  Chiny 14,4 7 6 8
8 Laurent Tobel  Francja 15,4 6 10 7
9 Andrejs Vlascenko  Niemcy 15,8 4 7 10
10 Anthony Liu  Australia 20,2 4 16 9
11 Dmytro Dmytrenko  Ukraina 20,6 6 12 11
12 Timothy Goebel  Stany Zjednoczone 21,8 5 13 12
13 Stefan Lindemann  Niemcy 22,2 7 9 14
14 Iwan Dinew  Bułgaria 22,8 8 11 13
15 Jehwen Pluta  Ukraina 27,0 9 14 15
16 Trifun Zivanovic  Stany Zjednoczone 27,0 5 15 16
17 Wachtang Murwanidze  Gruzja 31,8 9 17 18
18 Emanuel Sandhu  Kanada 33,4 11 20 17
19 Margus Hernits  Estonia 34,6 12 18 19
20 Szabolcs Vidrai  Węgry 36,4 10 19 21
21 Roman Skorniakow  Uzbekistan 37,0 11 21 20
22 Patrick Meier  Szwajcaria 38,4 8 22 22
23 Robert Grzegorczyk  Polska 41,8 10 23 24
24 Markus Leminen  Finlandia 42,8 12 25 23
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Siergiej Ryłow  Azerbejdżan NQ 15 24 NQ
26 Lee Kyu-hyun  Korea Południowa NQ 14 26 NQ
27 Róbert Kažimír  Słowacja NQ 13 27 NQ
28 Cornel Gheorghe  Rumunia NQ 14 28 NQ
29 Michael Tyllesen  Dania NQ 13 30 NQ
30 Alexander Chestnikh  Armenia NQ 15 29 NQ
Nie awansowali do programu krótkiego
31 Clive Shorten  Wielka Brytania NQ 16 NQ
31 Witalij Daniłczenko  Ukraina NQ 16 NQ
33 Neil Wilson  Wielka Brytania NQ 17 NQ
33 Jurij Litwinow  Kazachstan NQ 17 NQ
35 Lukáš Rakowski  Czechy NQ 18 NQ
35 Konstantin Biełajew  Białoruś NQ 18 NQ
37 Yon Garcia  Hiszpania NQ 19 NQ
37 Jan Čejvan  Słowenia NQ 19 NQ
39 David Del Pozo  Meksyk NQ 20 NQ
39 Sergei Telenkov  Łotwa NQ 20 NQ
41 Panagiotis Markouizos  Grecja NQ 21 NQ
41 Angelo Dolfini  Włochy NQ 21 NQ

Solistki[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodniczka Reprezentacja Punkty[2] QA QB SP FS
1 Marija Butyrska  Rosja 2,0 1 1 1
2 Michelle Kwan  Stany Zjednoczone 4,8 1 4 2
3 Julija Sołdatowa  Rosja 6,4 3 2 4
4 Tatiana Malinina  Uzbekistan 6,8 2 5 3
5 Vanessa Gusmeroli  Francja 7,6 2 3 5
6 Anna Rechnio  Polska 12,6 5 6 7
7 Sarah Hughes  Stany Zjednoczone 13,6 4 10 6
8 Ołena Laszenko  Ukraina 13,8 4 7 8
9 Yulia Lavrenchuk  Ukraina 18,6 8 9 10
10 Viktoria Volchkova  Rosja 21,8 3 11 14
11 Diána Póth  Węgry 22,2 6 8 15
12 Angela Nikodinov  Stany Zjednoczone 22,8 9 17 9
13 Lucinda Ruh  Szwajcaria 22,8 9 12 12
14 Alisa Drei  Finlandia 25,6 12 13 13
15 Julia Lautowa  Austria 28,2 10 22 11
16 Silvia Fontana  Włochy 28,8 5 18 16
17 Julija Worobjowa  Azerbejdżan 29,8 7 15 18
18 Jennifer Robinson  Kanada 31,6 8 14 20
19 Júlia Sebestyén  Węgry 32,2 14 16 17
20 Fumie Suguri  Japonia 35,4 6 20 21
21 Eva-Maria Fitze  Niemcy 36,2 7 19 22
22 Sabina Wojtala  Polska 37,2 11 23 19
23 Valeria Trifancova  Łotwa 41,0 11 21 24
24 Caroline Gülke  Niemcy 42,6 13 24 23
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Idora Hegel  Chorwacja NQ 12 25 NQ
26 Marta Andrade  Hiszpania NQ 10 27 NQ
27 Veronika Dytrtová  Czechy NQ 14 26 NQ
28 Zuzana Paurova  Słowacja NQ 15 28 NQ
29 Olga Vassiljeva  Estonia NQ 13 30 NQ
30 Lu Meijia  Chiny NQ 15 29 NQ
Nie awansowały do programu krótkiego
31 Ingrida Snieskiene  Litwa NQ 16 NQ
31 Jung Min-ju  Korea Południowa NQ 16 NQ
33 Marion Krijgsman  Holandia NQ 17 NQ
33 Anna Dimova  Bułgaria NQ 17 NQ
33 Klara Bramfeldt  Szwecja NQ 17 NQ
36 Kaja Hanevold  Norwegia NQ 18 NQ
37 Rocio Salas Visuet  Meksyk NQ 19 NQ
37 Shirene Human  Południowa Afryka NQ 19 NQ
39 Dow-Jane Chi  Chińskie Tajpej NQ 20 NQ
39 Anna Chatziathanassiou  Grecja NQ 20 NQ
41 Helena Pajović  Serbia i Czarnogóra NQ 21 NQ

Pary sportowe[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Punkty[3] SP FS
1 Jelena Bierieżna / Anton Sicharulidze  Rosja 1,5 1 1
2 Shen Xue / Zhao Hongbo  Chiny 3,0 2 2
3 Dorota Zagórska / Mariusz Siudek  Polska 4,5 3 3
4 Marija Pietrowa / Aleksiej Tichonow  Rosja 6,5 5 4
5 Sarah Abitbol / Stéphane Bernadis  Francja 8,0 6 5
6 Kristy Sargeant / Kris Wirtz  Kanada 8,0 4 6
7 Tatiana Totmianina / Maxim Marinin  Rosja 10,5 7 7
8 Peggy Schwarz / Mirko Müller  Niemcy 12,5 9 8
9 Kyoko Ina / John Zimmerman  Stany Zjednoczone 13,0 8 9
10 Danielle Hartsell / Steve Hartsell  Stany Zjednoczone 16,5 13 10
11 Julija Obertas / Dmytro Pałamarczuk  Ukraina 16,5 11 11
12 Kateřina Beránková / Otto Dlabola  Czechy 18,0 12 12
13 Valerie Saurette / Jean-Sébastien Fecteau  Kanada 18,0 10 13
14 Pang Qing / Tong Jian  Chiny 21,5 15 14
15 Inga Rodionowa / Aleksandr Aniczenko  Azerbejdżan 23,0 16 15
16 Mariana Kautz / Norman Jeschke  Niemcy 25,5 19 16
17 Oľga Beständigová / Jozef Beständig  Słowacja 26,0 18 17
18 Jekatierina Dańko / Gennadi Emeljenenko  Białoruś 26,5 17 18
19 Marija Krasiłcewa / Artiom Znaczkow  Armenia 29,0 20 19
WD Laura Handy / Paul Binnebose  Stany Zjednoczone DNF 14 DNF
Nie awansowali do programu dowolnego
21 Natalja Ponomariewa / Jewgienij Swiridow  Uzbekistan NQ 21 NQ

Pary taneczne[edytuj | edytuj kod]

Poz. Zawodnicy Reprezentacja Punkty[4] CD-1 CD-2 OD FD
1 Anżelika Kryłowa / Oleg Owsiannikow  Rosja 2,6 1 1 2 1
2 Marina Anissina / Gwendal Peizerat  Francja 3,6 3 2 1 2
3 Shae-Lynn Bourne / Victor Kraatz  Kanada 5,8 2 3 3 3
4 Irina Łobaczowa / Ilja Awierbuch  Rosja 8,0 4 4 4 4
5 Barbara Fusar-Poli / Maurizio Margaglio  Włochy 10,2 6 5 5 5
6 Margarita Drobiazko / Povilas Vanagas  Litwa 11,8 5 6 6 6
7 Kati Winkler / René Lohse  Niemcy 14,0 7 7 7 7
8 Ołena Hruszyna / Rusłan Honczarow  Ukraina 16,0 8 8 8 8
9 Sylwia Nowak / Sebastian Kolasiński  Polska 18,0 9 9 9 9
10 Naomi Lang / Peter Tchernyshev  Stany Zjednoczone 20,0 10 10 10 10
11 Ałbena Denkowa / Maksim Stawiski  Bułgaria 22,0 11 11 11 11
12 Tatjana Nawka / Roman Kostomarow  Rosja 24,0 12 12 12 12
13 Galit Chait / Siergiej Sachnowski  Izrael 26,0 13 13 13 13
14 Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder  Francja 28,6 14 14 15 14
15 Chantal Lefebvre / Michel Brunet  Kanada 29,4 15 15 14 15
16 Charlotte Clements / Gary Shortland  Wielka Brytania 32,4 16 18 16 16
17 Eve Chalom / Mathew Gates  Stany Zjednoczone 33,8 17 16 17 17
18 Eliane Hugentobler / Daniel Hugentobler  Szwajcaria 35,8 18 17 18 18
19 Stephanie Rauer / Thomas Rauer  Niemcy 38,4 21 19 19 19
20 Nakako Tsuzuki / Rinat Farkhoutdinov  Japonia 40,6 22 21 20 20
21 Francesca Fermi / Diego Rinaldi  Włochy 42,0 19 20 22 21
22 Zhang Weina / Cao Xianming  Chiny 43,4 20 24 21 22
23 Gabriela Hrázská / Jiří Procházka  Czechy 46,2 25 22 23 23
24 Angelika Führing / Bruno Ellinger  Austria 47,8 24 23 24 24
25 Pia-Maria Gustafsson / Antti Grönlund  Finlandia 56,0 31 31 31 25
Nie awansowali do tańca dowolnego
26 Tetiana Kurkudym / Jurij Kocherzhenko  Ukraina NQ 26 25 25 NQ
27 Jelizawieta Stekolnikowa / Mark Fitzgerald  Kazachstan NQ 23 27 26 NQ
28 Kornélia Bárány / András Rosnik  Węgry NQ 28 26 28 NQ
29 Kristina Kalesnik / Aleksander Terentjev  Estonia NQ 29 29 27 NQ
30 Jenny Dahlen / Igor Łukanin  Azerbejdżan NQ 27 28 29 NQ
31 Yang Tae-hwa / Lee Chuen-gun  Korea Południowa NQ 30 30 30 NQ
Nie awansowali do tańca oryginalnego
32 Danielle Rigg-Smith / Trent Nelson-Bond  Australia NQ 32 32 NQ

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ISU World Figure Skating Championships 1999 – Men – Result (ang.). icecalc.com. [dostęp 2019-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2000-06-11)].
  2. ISU World Figure Skating Championships 1999 – Ladies – Result (ang.). icecalc.com. [dostęp 2019-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2000-06-11)].
  3. ISU World Figure Skating Championships 1999 – Pairs – Result (ang.). icecalc.com. [dostęp 2019-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2000-06-11)].
  4. ISU World Figure Skating Championships 1999 – Ice Dancing – Result (ang.). icecalc.com. [dostęp 2019-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2000-06-11)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]