Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 1958

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piłka ręczna Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 1958
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 1954 1961 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator IHF
Szczegóły turnieju
Gospodarz  NRD
Otwarcie 27 lutego 1958
Zamknięcie (finał) 8 marca 1958
Liczba drużyn 16
Liczba aren 6 (w 6 miastach)
I miejsce  Szwecja
II miejsce  Czechosłowacja
III miejsce  Niemcy
Statystyki turnieju
Liczba meczów 36
Liczba bramek 1296 (36 na mecz)
Król strzelców Dania Mogens Olsen (46)

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 1958 – trzecie mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej organizowany przez IHF. Odbył się w dniach 27 lutego – 8 marca 1958 roku w NRD. Obydwa państwa niemieckie wystawiły wspólną reprezentację. Był to pierwszy turniej, w którym wystąpił zespół spoza Europy - Brazylia. W mistrzostwach świata po raz pierwszy wystąpiła reprezentacja Polski zajmując w debiucie 5. miejsce.

Tytułu zdobytego w 1954 roku broniła reprezentacja Szwecji i zdobyła swój drugi tytuł Mistrza Świata.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

W rozgrywkach uczestniczyło szesnaście drużyn, które zostały podzielone na cztery grupy po cztery drużyny. Dwie najlepsze drużyny przechodziły do dalszej części rozgrywek z zaliczeniem wyniku między tymi drużynami. Zespoły z grup A i D utworzyły grupę II, zaś zespoły z grup C i D utworzyły grupę I. Zwycięzcy grup zagrali o 1. miejsce, kolejne zespoły odpowiednio o 3., 5. i 7. miejsce.

Faza wstępna[edytuj | edytuj kod]

Awans do fazy zasadniczej
Odpadnięcie z turnieju

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Szwecja 3 3 0 0 77 41 +36 6

2.  Polska 3 1 1 1 53 44 +9 3

3.  Hiszpania 3 1 0 2 41 72 −31 2

4.  Finlandia 3 0 1 2 46 60 −14 1

Wyniki

27 lutego 1958

Szwecja 

31:11

 Hiszpania

Erfurt
(15:5)

27 lutego 1958

Polska 

14:14

 Finlandia

Erfurt
(8:6)

1 marca 1958

Szwecja 

19:14

 Polska

Erfurt
(11:5)

1 marca 1958

Hiszpania 

19:16

 Finlandia

Erfurt
(12:6)

2 marca 1958

Szwecja 

27:16

 Finlandia

Erfurt
(14:6)

2 marca 1958

Polska 

25:11

 Hiszpania

Erfurt
(12:3)

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Niemcy 3 3 0 0 97 25 +72 6

2.  Norwegia 3 2 0 1 67 40 +27 4

3.  Francja 3 1 0 2 66 57 +9 2

4.  Luksemburg 3 0 0 3 20 128 −108 0

Wyniki

27 lutego 1958

Niemcy 

46:4

 Luksemburg

Berlin Wschodni
(23:1)

27 lutego 1958

Norwegia 

17:13

 Francja

Berlin Wschodni
(8:7)

1 marca 1958

Niemcy 

32:12

 Francja

Berlin Wschodni
(16:8)

1 marca 1958

Norwegia 

41:8

 Luksemburg

Berlin Wschodni
(25:3)

2 marca 1958

Niemcy 

19:9

 Norwegia

Berlin Wschodni
(11:4)

2 marca 1958

Francja 

41:8

 Luksemburg

Berlin Wschodni
(19:0)

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Czechosłowacja 3 3 0 0 74 41 +33 6

2.  Węgry 3 1 1 1 46 58 −12 3

3.  Islandia 3 1 0 2 46 57 −11 2

4.  Rumunia 3 0 1 2 40 50 −10 1

Wyniki

27 lutego 1958

Czechosłowacja 

27:17

 Islandia

Berlin Wschodni
(15:9)

27 lutego 1958

Węgry 

16:16

 Rumunia

Berlin Wschodni
(8:8)

1 marca 1958

Czechosłowacja 

26:11

 Węgry

Magdeburg
(12:3)

1 marca 1958

Islandia 

13:11

 Rumunia

Magdeburg
(7:6)

2 marca 1958

Czechosłowacja 

21:13

 Rumunia

Magdeburg
(9:9)

2 marca 1958

Węgry 

19:16

 Islandia

Magdeburg
(11:7)

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Dania 3 3 0 0 74 42 +32 6

2.  Jugosławia 3 2 0 1 69 37 +32 4

3.  Austria 3 1 0 2 50 69 −19 2

4.  Brazylia 3 0 0 3 33 78 −45 0

Wyniki

27 lutego 1958

Dania 

32:12

 Brazylia

Rostock
(14:6)

27 lutego 1958

Jugosławia 

35:8

 Austria

Rostock
(16:2)

1 marca 1958

Dania 

20:12

 Jugosławia

Rostock
(8:8)

1 marca 1958

Austria 

24:12

 Brazylia

Rostock
(9:5)

2 marca 1958

Dania 

22:18

 Austria

Rostock
(13:10)

2 marca 1958

Jugosławia 

22:9

 Brazylia

Rostock
(11:2)


Faza zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 1. miejsce
Mecz o 3. miejsce
Mecz o 5. miejsce
Mecz o 7. miejsce

Grupa I[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Czechosłowacja 3 3 0 0 64 35 +29 6

2.  Niemcy 3 2 0 1 55 41 +14 4

3.  Norwegia 3 1 0 2 42 61 −19 2

4.  Brazylia 3 0 0 3 47 71 −24 0

Wyniki

4 marca 1958

Czechosłowacja 

21:10

 Norwegia

Berlin Wschodni
(10:3)

4 marca 1958

Niemcy 

22:15

 Węgry

Berlin Wschodni
(14:8)

6 marca 1958

Czechosłowacja 

17:14

 Niemcy

Berlin Wschodni
(10:6)

6 marca 1958

Norwegia 

23:21

 Węgry

Berlin Wschodni
(13:12)

Grupa II[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + +/−
1.  Szwecja 3 3 0 0 58 35 +23 6

2.  Dania 3 2 0 1 54 40 +14 4

3.  Polska 3 1 0 2 38 48 −10 2

4.  Jugosławia 3 0 0 3 28 55 −27 0

Wyniki

4 marca 1958

Dania 

22:15

 Polska

Lipsk
(8:6)

4 marca 1958

Szwecja 

26:9

 Jugosławia

Lipsk
(14:5)

6 marca 1958

Szwecja 

13:12

 Dania

Lipsk
(8:5)

6 marca 1958

Polska 

9:7

 Jugosławia

Lipsk
(4:6)


Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Mecz o 7. miejsce[edytuj | edytuj kod]

7 marca 1958

Węgry 

24:16

 Jugosławia

Berlin Wschodni
(10:9)

Mecz o 5. miejsce[edytuj | edytuj kod]

7 marca 1958

Polska 

20:18

 Norwegia

Berlin Wschodni
(11:8)

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

8 marca 1958

Niemcy 

16:13

 Dania

Berlin Wschodni
(10:6)

Finał[edytuj | edytuj kod]

8 marca 1958

Szwecja 

22:12

 Czechosłowacja

Berlin Wschodni
(10:5)


Zwycięzca[edytuj | edytuj kod]

Szwecja

Szwecja
 
DRUGI TYTUŁ

Skład: Donald Lindblom, Lennart Ring,Gösta Carlsson, Nils Ekeroth, Kjell Jönsson, Hans Karlsson, LKSA-Erik Olsson, Ake Reimer , Roland Mattson, Rune Ahrling, Uno Danielsson, Sten Hellberg, Gunnar Kämpendahl, Hans Olsson, Stig Lennart Olsson, Rolf Zachrisson
Trener: Curt Wadmark

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal world centered-2.svg  Szwecja
Silver medal world centered-2.svg  Czechosłowacja
Bronze medal world centered-2.svg  Niemcy
4.  Dania
5.  Polska
6.  Norwegia
7.  Węgry
8.  Jugosławia
9.  Francja
10.  Islandia
11.  Austria
12.  Hiszpania
13.  Rumunia
14.  Finlandia
15.  Brazylia
16.  Luksemburg

Źródło: ihf.info

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]