Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Świata w Saneczkarstwie 2021
2020 2023
ilustracja
Data 29–31 stycznia 2021
Gospodarz Niemcy Königssee
Organizator FIL
Liczba konkurencji 7
Zwycięzcy
Jedynki kobiet

Jedynki mężczyzn
Niemcy Julia Taubitz

Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych Roman Riepiłow
Sprint kobiet

Sprint mężczyzn
Niemcy Julia Taubitz

Austria Nico Gleirscher
Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
Sprint dwójek mężczyzn  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Drużynowo  Austria
Madeleine Egle
David Gleirscher
Thomas Steu
Lorenz Koller

50. Mistrzostwa świata w saneczkarstwie 2021 odbyły się w dniach 29–31 stycznia w niemieckim Königssee. Pierwotnie mistrzostwa miały się odbyć w kanadyjskim Whistler jednak z powodu pandemii COVID-19 zostały przeniesione na kontynent europejski. Rozegranych zostało siedem konkurencji: sprint jedynek kobiet, jedynki kobiet, sprint jedynek mężczyzn, jedynki mężczyzn, sprint dwójek mężczyzn, dwójki mężczyzn oraz zawody drużynowe.

Ze względu na zawieszenie Rosji we wszelkich imprezach sportowych rangi Mistrzostw Świata (afera dopingowa), reprezentanci rosyjscy wystąpili pod szyldem ekipy "Rosyjskiej Federacji Sportów Saneczkowych" (Russian Luge Federation), flagą z postacią saneczkarza zapożyczoną z emblematu federacji i skrótem RLF.

Najlepiej z reprezentantów Polski spisała się dwójka Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski, która zarówno w rywalizacji klasycznej jak i w sprincie zajęła ósme miejsce.

Terminarz i medaliści[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Konkurencja Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
29 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki kobiet – sprint Niemcy Julia Taubitz Niemcy Anna Berreiter Niemcy Dajana Eitberger
29 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki mężczyzn – sprint Austria Nico Gleirscher Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych Siemion Pawliczenko Austria David Gleirscher
29 stycznia 2021 Niemcy Königssee Dwójki mężczyzn – sprint  Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
 Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
31 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki kobiet Niemcy Julia Taubitz Niemcy Natalie Geisenberger Niemcy Dajana Eitberger
30 stycznia 2021 Niemcy Königssee Jedynki mężczyzn Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych Roman Riepiłow Niemcy Felix Loch Austria David Gleirscher
30 stycznia 2021 Niemcy Königssee Dwójki mężczyzn  Niemcy
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy
Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Łotwa
Andris Šics
Juris Šics
31 stycznia 2021 Niemcy Königssee Sztafeta mieszana  Austria
Madeleine Egle
David Gleirscher
Thomas Steu
Lorenz Koller
 Niemcy
Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Łotwa
Kendija Aparjode
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Jedynki kobiet – sprint[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Czas Strata
Gold medal with cup.svg Julia Taubitz  Niemcy 39,101
Silver medal with cup.svg Anna Berreiter  Niemcy + 0,011
Bronze medal with cup.svg Dajana Eitberger  Niemcy + 0,199
4. Natalie Geisenberger  Niemcy + 0,220
5. Wiktoria Diemczenko Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS + 0,221
6. Tatjana Iwanowa Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS + 0,258
7. Summer Britcher  Stany Zjednoczone + 0,315
8. Lisa Schulte  Austria + 0,449
9. Madeleine Egle  Austria + 0,460
10. Ulla Zirne  Łotwa + 0,500

Jedynki mężczyzn – sprint[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość Czas Strata
Gold medal with cup.svg Nico Gleirscher  Austria 38,375
Silver medal with cup.svg Siemion Pawliczenko Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS + 0,041
Bronze medal with cup.svg David Gleirscher  Austria + 0,042
4. Felix Loch  Niemcy + 0,110
5. Dominik Fischnaller  Włochy + 0,151
6. Max Langenhan  Niemcy + 0,157
7. Roman Riepiłow Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS + 0,169
8. Kevin Fischnaller  Włochy + 0,299
9. Johannes Ludwig  Niemcy + 0,346
10. Gints Berzins  Łotwa + 0,364

Dwójki mężczyzn – sprint[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnicy Narodowość Czas Strata
Gold medal with cup.svg Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy 39,126
Silver medal with cup.svg Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa + 0,014
Bronze medal with cup.svg Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy + 0,035
4. Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria + 0,099
5. Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
 Niemcy + 0,114
6. Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa + 0,130
7. Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Włochy + 0,194
8. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska + 0,236
9. Tristan Walker
Justin Snith
 Kanada + 0,242
10. Ivan Nagler
Fabian Malleier
 Włochy + 0,271

Jedynki kobiet[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość 1. zjazd 2. zjazd Czas Strata
Gold medal with cup.svg Julia Taubitz  Niemcy 1:41.132 -
Silver medal with cup.svg Natalie Geisenberger  Niemcy +0.315
Bronze medal with cup.svg Dajana Eitberger  Niemcy +0.472
4. Anna Berreiter  Niemcy +0.838
5. Tatjana Iwanowa Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS +1.045
6. Summer Britcher  Stany Zjednoczone +1.151
7. Emily Sweeney  Stany Zjednoczone +1.159
8. Kendija Aparjode  Łotwa +1.292
9. Elīza Tīruma  Łotwa +1.333
10. Jekatierina Katnikowa Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS +1.363
29. Klaudia Domaradzka  Polska -
34. Anna Bryk  Polska -
35. Natalia Jamróz  Polska -

Jedynki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość 1. zjazd 2. zjazd Czas Strata
Gold medal with cup.svg Roman Riepiłow Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS 1:37.810 -
Silver medal with cup.svg Felix Loch  Niemcy +0.062
Bronze medal with cup.svg David Gleirscher  Austria +0.217
4. Max Langenhan  Niemcy +0.249
5. Johannes Ludwig  Niemcy +0.251
6. Jonas Müller  Austria +0.532
7. Wolfgang Kindl  Austria +0.591
8. Siemion Pawliczenko Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS +0.679
9. Kevin Fischnaller  Włochy +0.864
10. Chris Mazdzer  Stany Zjednoczone +0.872
16. Mateusz Sochowicz  Polska +1.273
36. Kacper Tarnawski  Polska -

Dwójki mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodniczka Narodowość 1. zjazd 2. zjazd Czas Strata
Gold medal with cup.svg Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy 1:39.931 -
Silver medal with cup.svg Tobias Wendl
Tobias Arlt
 Niemcy +0.155
Bronze medal with cup.svg Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa +0.660
4. Emanuel Rieder
Simon Kainzwaldner
 Włochy +0.841
5. Ivan Nagler
Fabian Malleier
 Włochy +0.855
6. Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria +0.857
7. Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy +0.858
8. Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska +0.935
9. Oskars Gudramovičs
Pēteris Kalniņš
 Łotwa +0.955
10. Hannes Orlamünder
Paul Gubitz
 Niemcy +1.191
dns Jakub Karaś
Mateusz Karaś
 Polska -

Drużynowe[edytuj | edytuj kod]

Medal Zawodnicy Narodowość Czas Strata
Gold medal with cup.svg Madeleine Egle
David Gleirscher
Thomas Steu
Lorenz Koller
 Austria 2:43.139 -
Silver medal with cup.svg Julia Taubitz
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
 Niemcy +0.038
Bronze medal with cup.svg Kendija Aparjode
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics
 Łotwa +0.432
4. Summer Britcher
Tucker West
Chris Mazdzer
Jayson Terdiman
 Stany Zjednoczone +0.625
5. Andrea Vötter
Dominik Fischnaller
Ludwig Rieder
Patrick Rastner
 Włochy +0.690
6. Tatjana Iwanowa
Roman Riepiłow
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS +0.739
7. Ołena Stećkiw
Anton Dukach
Ihor Stachiw
Andrij Lisiecki
 Ukraina +3.013
8. Katarína Šimoňáková
Jozef Ninis
Tomáš Vaverčák
Matej Zmij
 Słowacja +3.386
9. Raluca Strămăturaru
Valentin Crețu
Vasile Marian Gîtlan
Darius Serban
 Rumunia +4.437
dnf Klaudia Domaradzka
Mateusz Sochowicz
Wojciech Chmielewski
Jakub Kowalewski
 Polska -
dsq Aileen Frisch
Lim Nam-kyu
Park Jin-yong
Cho Jung-myung
 Korea Południowa -

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Gold medal with cup.svg Silver medal with cup.svg Bronze medal with cup.svg Razem
1.  Niemcy 4 5 3 12
2.  Austria 2 0 2 4
3. Rosyjska Federacja Sportów Saneczkowych RFSS 1 1 0 2
4.  Łotwa 0 1 2 3

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]