Mistrzostwa świata juniorów do lat 14 w szachach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa świata juniorów do lat 14 w szachach – rozgrywki szachowe, mające na celu wyłonienie najlepszych juniorów świata w kategorii wiekowej do 14 lat, organizowane corocznie od 1984 r. Do 1987 r. nie rozgrywano oddzielnych turniejów dla dziewcząt, startowały one w jednym turnieju wspólnie z chłopcami, klasyfikowane były jednak odrębnie.

Zwycięzcom turniejów dziewcząt i chłopców Międzynarodowa Federacja Szachowa przyznaje tytuły mistrzyni i mistrza FIDE (o ile nie byli oni do tej pory zawodnikami utytułowanymi). Jeśli pierwsze miejsce dzielone było przez nie więcej niż trzy osoby, każda z nich otrzymuje ten tytuł[1].

Medaliści mistrzostw świata juniorów do lat 14[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Juniorzy Juniorki Źródło
1984 Lomas de Zamora
Argentyna
  1. Hiszpania Lluís Comas Fabregó
  2. Leonardo Graievsky
  3. Francja Joël Lautier
nie rozegrano
ChessBase
Megabase 2009
1985 Mendoza
Argentyna
  1. Stany Zjednoczone Ilja Gurewicz
  2. Izrael Inon Boim
  3. Francja Frederic Hadjadj
  1. Argentyna Sandra Villegas
  2. Kolumbia Isolina Majjul
  3. Wenezuela Nathali Sequera
"Szachy"
nr 11/1985, str. 260
1986 San Juan
Portoryko
  1. Francja Joël Lautier
  2.  ?
  3.  ?
  1. Węgry Zsófia Polgár
  2.  ?
  3.  ?
1987 San Juan
Portoryko
  1. Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Miroslav Marković
  2. Anglia Matthew Sadler
  3. Francja Renaud Eliet
  1. Anglia Cathy Haslinger
  2. Stany Zjednoczone Jessica Ambats
  3. Brazylia Marcelle Soares
[1]
1988 Timișoara
Rumunia
  1. Izrael Eran Liss
  2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Gata Kamski
  3. Rumunia Andrei Istrățescu
  1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Tea Łanczawa
  2. Czechosłowacja Eva Repková
  3. Rumunia Eleonora Balint
"Szachy"
nr 10/1988, str. 233
1989 Aguadilla
Portoryko
  1. Bułgaria Weselin Topałow
  2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Kramnik
  3. Niemcy Christian Gabriel
  1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Anna Segał
  2. Indonezja Maria Ratna Sulistya
  3. Polska Olimpia Bartosik
"Szachy"
nr 10/1989, str. 246
1990 Fond du Lac
Stany Zjednoczone
  1. Węgry Judit Polgár
  2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Wasilij Jemielin
  3. Rumunia Gabriel Schwartzman
  1. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Diana Darczija
  2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Inna Haponenko
  3. Węgry Mónika Grábics
"Szachy"
nr 9/1990, str. 199
1991 Warszawa
Polska
  1. Polska Marcin Kamiński
  2. Islandia Helgi Áss Grétarsson
  3. Polska Bartłomiej Macieja
  1. Rumunia Corina-Isabela Peptan
  2. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Diana Darczija
  3. Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Maja Lomineiszwili
"Szachista"
nr 9/1991, str. 258
1992 Duisburg
Niemcy
  1. Białoruś Jurij Tichonow
  2. Francja Benoit Lepelletier
  3. Grecja Anastasios Tzoumbas
  1. Armenia Elina Danielian
  2. Rumunia Corina-Isabela Peptan
  3. Anglia Harriet Hunt
"Szachista"
nr 9/1992, str. 268
1993 Bratysława
Słowacja
  1. Rosja Władimir Małachow
  2. Węgry Péter Lékó
  3. Brazylia Rafael Leitão
  1. Anglia Ruth Sheldon
  2. Gruzja Sopio Tkeszelaszwili
  3. Wietnam Hoàng Thanh Trang
"Szachista"
nr 10/1993, str. 296
1994 Segedyn
Węgry
  1. Izrael Alik Gershon
  2. Polska Paweł Blehm
  3. Rumunia Levente Vajda
  1. Gruzja Rusudan Goletiani
  2. Polska Dorota Iwaniuk
  3. Chińska Republika Ludowa Zeng Pei
"Szachista"
nr 10/1994, str. 294
1995 São Lourenço
Brazylia
  1. Gruzja Walerian Gaprindaszwili
  2. Francja Laurent Fressinet
  3. Rosja Witalij Szynkiewicz
  1. Chińska Republika Ludowa Xu Xunyuan
  2. Łotwa Dana Reizniece
  3. Węgry Judit Kiss
"Szachista"
nr 2/1996, str. 40
1996 Cala Galdana
Hiszpania
  1. Armenia Gabriel Sarksjan
  2. Armenia Lewon Aronian
  3. Hiszpania Francisco Vallejo Pons
  1. Chińska Republika Ludowa Wang Yu
  2. Rosja Jekaterina Połownikowa
  3. Słowacja Regina Pokorná
"Szachista"
nr 12/1996, str. 369
1997 Cannes
Francja
  1. Rosja Siergiej Grigorjanc
  2. Polska Kamil Mitoń
  3. Federalna Republika Jugosławii Marko Zivanić
  1. Gruzja Ana Matnadze
  2. Rosja Nadieżda Kosincewa
  3. Izrael Jelena Dembo
"Szachista"
nr 2/1998, str. 41
1998 Oropesa del Mar
Hiszpania
  1. Chińska Republika Ludowa Bu Xiangzhi
  2. Czechy David Navara
  3. Ukraina Zachar Jefimienko
  1. Rosja Nadieżda Kosincewa
  2. Gruzja Lela Dżawachiszwili
  3. Węgry Tícia Gara
"Szachista"
nr 12/1998, str. 371
1999 Oropesa del Mar
Hiszpania
  1. Ukraina Zachar Jefimienko
  2. Rosja Artiom Timofiejew
  3. Ukraina Andrij Wołokitin
  1. Chińska Republika Ludowa Zhao Xue
  2. Rosja Elmira Hasanowa
  3. Wietnam Lê Thanh Tú
[2]
[3]
2000 Oropesa del Mar
Hiszpania
  1. Ukraina Ołeksandr Areszczenko
  2. Chińska Republika Ludowa Wang Yue
  3. Chińska Republika Ludowa Zhou Weiqi
  1. Indie Humpy Koneru
  2. Gruzja Nana Dzagnidze
  3. Ukraina Natalia Chrygorienko
[4]
2001 Oropesa del Mar
Hiszpania
  1. Węgry Viktor Erdős
  2. Stany Zjednoczone Hikaru Nakamura
  3. Węgry László Gonda
  1. Gruzja Salome Melia
  2. Rosja Marija Fominych
  3. Mongolia Batchujagijn Möngöntuul
[5]
2002 Heraklion
Grecja
  1. Słowenia Luka Lenič
  2. Indie Gogineni Rohit
  3. Gruzja Dawit Dżodżua
  1. Łotwa Laura Rogule
  2. Rosja Polina Małyszewa
  3. Iran Atousa Pourkashiyan
[6]
2003 Kallithea
Grecja
  1. Białoruś Siarhiej Żyhałka
  2. Francja Maxime Vachier-Lagrave
  3. Rosja Jan Niepomniaszczij
  1. Rosja Walentina Gunina
  2. Azerbejdżan Turkan Mamediarowa
  3. Rosja Nadjeżdża Charmunowa
[7]
2004 Heraklion
Grecja
  1. Rosja Ildar Chajrullin
  2. Ukraina Jurij Kuzubow
  3. Rosja Dmitrij Andriejkin
  1. Indie Dronavalli Harika
  2. Słowenia Anna Muzyczuk
  3. Rosja Jelena Tairowa
[8]
2005 Belfort
Francja
  1. Wietnam Lê Quang Liêm
  2. Bułgaria Marijan Bojczew
  3. Rosja Maksim Matłakow
  1. Rosja Jelena Tairowa
  2. Rosja Anastasija Bodnaruk
  3. Ukraina Marija Muzyczuk
[9]
2006 Batumi
Gruzja
  1. Azerbejdżan Wasif Durarbejli
  2. Gruzja Lewan Bregadze
  3. Chińska Republika Ludowa Liu Qingnan
  1. Polska Klaudia Kulon
  2. Ukraina Marija Muzyczuk
  3. Gruzja Nazi Paikidze
[10]
[11]
2007 Kemer
Turcja
  1. Rosja Sanan Siugirow
  2. Polska Marcel Kanarek
  3. Chińska Republika Ludowa Wang Chen
  1. Gruzja Nazi Paikidze
  2. Gruzja Meri Arabidze
  3. Indie Shalmali Gagare
[12]
2008 Vũng Tàu
Wietnam
  1. Indie Vidit Santosh Gujrathi
  2. Gruzja Nodar Lortkipanidze
  3. Polska Dariusz Świercz
  1. Indie Padmini Rout
  2. Gruzja Meri Arabidze
  3. Mołdawia Diana Baciu
[13]
[14]
2009 Antalya
Turcja
  1. Peru Jorge Cori Tello
  2. Polska Kamil Dragun
  3. Indie Krishna Sai
  1. Izrael Marsel Efroimski
  2. Polska Aleksandra Lach
  3. Indie J.Saranya
[15]
2010 Porto Karas
Grecja
  1. Azerbejdżan Kanan Azar Izzat
  2. Indie Khosla Shiven
  3. Rosja Kiriłł Aleksiejenko
  1. Kazachstan Dinara Saduakasowa
  2. Iran Raana Hakimifard
  3. Indie P.Nandhidhaa
[16]
[17]
2011 Caldas Novas
Brazylia
  1. Rosja Kiriłł Aleksiejenko
  2. Peru Diego Cuéllar
  3. Węgry Tibor Kende Antal
  1. Rosja Aleksandra Goriaczkina
  2. Rosja Anna Stjażkina
  3. Iran Sarasadat Khademalsharieh
[18]
[19]
2012 Maribor
Słowenia
  1. Stany Zjednoczone Kayden Troff
  2. Indie Chithambaram Aravindh
  3. Kanada Richard Wang
  1. Indie M.Mahalakshmi
  2. Gruzja Nino Chomeriki
  3. Indie G.Monnisha
[20]
[21]
2013 Al-Ajn
Zjednoczone Emiraty Arabskie
  1. Chińska Republika Ludowa Li Di
  2. Serbia Milan Zajić
  3. Turkmenistan Saparmyrat Atabajew
  1. Grecja Stavroula Tsolakidou
  2. Uzbekistan Bachora Abdusattorowa
  3. Rosja Anna Wasenina
[22]
[23]
2014 Durban
Południowa Afryka
  1. Chińska Republika Ludowa Liu Yan
  2. Iran Mohammad Amin Tabatabaei
  3. Rumunia Mihnea Costachi
  1. Kanada Zhou Qiyu
  2. Polska Oliwia Kiołbasa
  3. Indie Ramesh Babu Vaishali
[24]
[25]
2015 Porto Karas
Grecja
  1. Uzbekistan Shamsiddin Vokhidov
  2. Rosja Andrey Esipenko
  3. Iran Aryan Gholami
  1. Indie R Vaishali
  2. Polska Alicja Śliwicka
  3. Indie Agrawal Vantika
[26]
[27]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kodeks Szachowy, część C.I str. 7-8 i 11-12, Warszawa 2002

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]