Mistrzostwa świata w żeglarstwie (klasa 470)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jachty należące do klasy 470

Mistrzostwa świata w klasie 470 organizowane są przez Międzynarodową Federację Żeglarską od 1970 roku. Do 1984 roku miały one charakter otwarty. Później wprowadzono podział na konkurencje męskie i żeńskie. Edycje mistrzostw rozgrywane w roku przedolimpijskich stanowią jednocześnie okazję do zdobycia kwalifikacji olimpijskiej. Regaty w klasie 470 są konkurencją olimpijską od 1976 r[1].

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Open[edytuj | edytuj kod]

Rok Kraj Miejsce Gold medal world centered-2.svg Zwycięzca Silver medal world centered-2.svg 2. miejsce Bronze medal world centered-2.svg 3. miejsce Startujących
1970 Francja Lacanau Francja Yves Carr / Hervé Carr Francja Philippe Follenfant / Hubert Follenfant Francja Didier Poisson / Denis Londeix
1971 Belgia Ostenda Holandia Tom van Essen / Wouter van Essen Francja Philippe Follenfant / Hubert Follenfant Francja Bruno Demartial / Bernard Demartial
1972 Kanada Montreal Holandia Sjoerd Vollebregt / Erik Vollebregt Francja Philippe Follenfant / Hubert Follenfant Holandia Tom van Essen / Wouter van Essen
1973 Niemcy Kilonia Dania Henrik Söderlund / Age Börresen Stany Zjednoczone Peter Commette / Michael Loeb Holandia Joop van Werkhoven / Robert van Werkhoven
1974 Stany Zjednoczone Naples Hiszpania Toño Gorostegui / Manuel Albalat Francja Philippe Lecrit / Dominique Duvallet Hiszpania Juan Santana / Francisco Colom
1975 Stany Zjednoczone Nowy Jork Francja Marc Laurent / Roger Surmin Francja Philippe Follenfant / Hubert Follenfant Francja Jean-Francois Fountaine / Claire Fountaine
1976 nie odbyły się
1977 Japonia Shizuoka Stany Zjednoczone David Ullman / Tom Linskey Japonia Katsunori Komatsu / Yasuyuki Hakomori Nowa Zelandia Mark Paterson / David Mackay
1978 Szwecja Marstrand Stany Zjednoczone David Ullman / Tom Linskey Kanada Gerry Roufs / Charles Robitaille Republika Federalna Niemiec (1949–1990) John Pudenz / Ulrich Kittmann
1979 Holandia Medemblik Japonia Miyuki Kay / Ryo Komiya Francja Laurent Delage / Claude Wattine Francja Stephane Richer / Philippe Claude
1980 Brazylia Porto Alegre Stany Zjednoczone David Ullman / Tom Linskey Francja Laurent Delage / Herv‚ Wattine Francja Stephane Richer / Philippe Claude
1981 Francja Quiberon Nowa Zelandia David Barnes / Hamish Willcox Stany Zjednoczone Steve Benjamin / Karl Steinfeld Włochy Tommaso Chieffi / Enrico Chieffi
1982 Portugalia Cascais Niemiecka Republika Demokratyczna Jörn Borowski / Eckbert Swensson Francja Daniel Peponnet / Pascal Champaloux Nowa Zelandia David Barnes / Hamish Willcox
1983 Wielka Brytania Weymouth Nowa Zelandia David Barnes|David Barnes / Hamish Willcox Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Wolfgang Hunger / Jochen Hunger Izrael Shimshon Brokman / Eitan Friedlander
1984 Nowa Zelandia Auckland Nowa Zelandia David Barnes / Hamish Willcox Nowa Zelandia Chris Dickson / Joe Allen Nowa Zelandia Peter Evans / Sean Reeves

Zawody ekip męskich i mieszanych[edytuj | edytuj kod]

Rok Lokalizacja Złoto Srebro Brąz
1985 Włochy Carrara  Włochy
Tommaso Chieffi
Enrico Chieffi
 Francja
Thierry Peponnet
Luc Pillot
 NRD
Jörn Borowski
Mathias Gall
1986 Hiszpania Salou  Francja
Thierry Peponnet
Luc Pillot
 RFN
Wolfgang Hinger
Jochen Hunger
 RFN
Ludger Hüttermann
Nils Körte
1987 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Kilonia  NRD
Bernd Hoeft
Falko Bier
 Włochy
Pietro d'Ali
Giuseppe Cojana
 NRD
Jürgen Brietzke
Ekkehard Schulz
1988 Izrael Hajfa  Wielka Brytania
Nigel Buckley
Peter Newlands
 Włochy
Snadro Montefusco
Paolo Montefusco
 Stany Zjednoczone
John Shadden
Charlie McKee
1989 Japonia Tsu  Japonia
Tomoaki Tsutsumi
Nobuhiro Tsutsumi
 Hiszpania
Jordi Calafat
Kiko Sanchez-Luna
 Japonia
Kenji Nakamura
Masayuki Takahashi
1990 Holandia Medemblik  RFN
Wolfgang Hunger
Rolf Schmidt
 Hiszpania
Jordi Calafat
Kiko Sanchez-Luna
 Francja
Olivier Ponthieu
Gilles Espinasse
1991 Australia Brisbane  Niemcy
Wolfgang Hunger
Rolf Schmidt
 Holandia
Lankhorst Taselaar
Benny Kouwenhoven
 Wielka Brytania
Paul Brotherton
Andy Hemmings
1992 Hiszpania Rota  Hiszpania
Jordi Calafat
Francisco Sanchez
 Włochy
Matteo Ivaldi
Michele Ivaldi
 Finlandia
Perti Leskinen
Mika Aarnikka
1993 Francja Crozon  Hiszpania
Jordi Calafat
Kiko Sanchez-Luna
 Francja
Jean F. Berthet
Gwenael Berthet
 Izrael
Shay Bachar
Shamchs Erze
1994 Finlandia Helsinki  Holandia
Ben Kouwenhoven
Jan Kouwenhoven
 Japonia
Kenji Nakamura
Masato Takaki
 Szwecja
Markus Westerlind
Henrik Wallin
1995 Kanada Toronto  Grecja
Andreas Kosmatopoulos
Costas Trigonis
 Włochy
Matteo Ivaldi
Michelle Ivaldi
 Izrael
Ran Shental
Nir Shental
1996 Brazylia Porto Alegre  Holandia
Ben Kouwenhoven
Jan Kouwenhoven
 Wielka Brytania
John Merricks
Ian Walker
 Japonia
Kenji Nakamura
Masato Takaki
1997 Izrael Tel Awiw  Finlandia
Petri Leskinen
Kristian Heinila
 Portugalia
Hugo Rocha
Nuno Barreto
 Szwecja
Marcus Westerlind
Henrik Wallin
1998 Hiszpania Majorka  Francja
Gildas Philippe
Tanguy Cariou
 Słowenia
Tomaz Copi
Mitja Margon
 Szwecja
Johan Molund
Mattias Rahm
1999 Australia Melbourne  Francja
Benoit Petit
Jean-Francois Cuzon
 Szwecja
Johan Molund
Mattias Rahm
 Polska
Tomasz Stańczyk
Tomasz Jakubiak
2000 Węgry Balaton  Australia
Tom King
Mark Turnbull
 Francja
Gildas Philippe
Tanguy Cariou
 Ukraina
Jewhen Brasławiec
Ihor Matwijenko
2001 Słowenia Koper  Ukraina
Jewhen Brasławiec
Ihor Matwijenko
 Wielka Brytania
Nick Rogers
Joe Glanfield
 Australia
Nathan Wilmot
Malcolm Page
2002 Włochy Cagliari  Nowa Zelandia
Simon Cooke
Peter Nicholas
 Grecja
Andreas Kosmatopoulos
Konstantinos Trigonis
 Hiszpania
Gustavo Martinez
Tunte Cantero

Zawody męskie[edytuj | edytuj kod]

Rok Lokalizacja Złoto Srebro Brąz
2003 Hiszpania Rota  Włochy
Gabrio Zandonà
Andrea Trani
 Australia
Nathan Wilmot
Malcolm Page
 Hiszpania
Gustavo Martinez Doreste
Dimas Wood
2004 Chorwacja Zadar  Australia
Nathan Wilmot
Malcolm Page
 Szwecja
Johan Molund
Martin Andersson
 Wielka Brytania
Nick Rogers
Joe Glanfield
2005 Stany Zjednoczone San Francisco  Australia
Nathan Wilmot
Malcolm Page
 Wielka Brytania
Nick Rogers
Joe Glanfield
 Francja
Gildas Philippe
Nicolas Leberre
2006 Chińska Republika Ludowa Rizhao  Wielka Brytania
Nic Asher
Elliot Willis
 Australia
Nathan Wilmot
Malcolm Page
 Izrael
Gideon Kliger
Udi Gal
2007 Portugalia Cascais  Australia
Nathan Wilmot
Malcolm Page
 Holandia
Sven Coster
Kalle Coster
 Izrael
Gideon Kliger
Udi Gal
2008 Australia Melbourne  Wielka Brytania
Nic Asher
Elliot Willis
 Portugalia
Álvaro Marinho
Miguel Nunes
 Izrael
Gideon Kliger
Udi Gal
2009 Dania Kopenhaga  Chorwacja
Šime Fantela
Igor Marenić
 Wielka Brytania
Luke Patience
Stuart Bithell
 Japonia
Ryunosuke Harada
Yuugo Yoshida
2010 Holandia Haga  Australia
Mathew Belcher
Malcolm Page
 Francja
Nicholas Charbonnier
Baptiste Meyer
 Chorwacja
Šime Fantela
Igor Marenić
2011 Australia Perth  Australia
Matthew Belcher
Maloclm Page
 Wielka Brytania
Luke Patience
Stuart Bithell
 Chorwacja
Šime Fantela
Igor Marenić
2012 Hiszpania Barcelona  Australia
Matthew Belcher
Malcolm Page
 Francja
Pierre Leboucher
Vincent Garos
 Chorwacja
Šime Fantela
Igor Marenić
2013 Francja La Rochelle  Australia
Matthew Belcher
Will Ryan
 Francja
Pierre Leboucher
Nicolas Le Berre
 Grecja
Panajotis Mandis
Pawlos Kajalis
2014 Hiszpania Santander  Australia
Matthew Belcher
Will Ryan
 Francja
Pierre Leboucher
Nicolas Le Berre
 Chorwacja
Šime Fantela
Igor Marenić
2015 Izrael Hajfa

Zawody kobiece[edytuj | edytuj kod]

Rok Lokalizacja Złoto Srebro Brąz
1985 Włochy Carrara  Kanada
Karen Johnson
Gail Johnson
 Holandia
Tonny Vooren
Henneke Stavenuiter
 Włochy
Paola Porta
Anna Barabino
1987 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Kilonia  RFN
Susanne Meyer
Katrin Adlkofer
 Stany Zjednoczone
Pease Herndon
Cindy Goff
 NRD
Susanne Theel
Silke Preuá
1988 Izrael Hajfa  Szwecja
Marit Söderström
Birgitta Bengtsson
 Stany Zjednoczone
Lisa Niece
Patricia Raymond
 Stany Zjednoczone
J.J. Isler
Amy Wardell
1989 Japonia Tsu  RFN
Susanne Meyer
Katrin Adlkofer
 Nowa Zelandia
Lesile Egnot
Jan Shearer
 Wielka Brytania
S. Rees Jones
S. Hay
1990 Holandia Medemblik  RFN
Tanja Stemmler
Sabine Lenkmann
 NRD
Peggy Hardwiger
Christiana Pinnow
 Hiszpania
Nuria Bover
Irene Martin
1991 Australia Brisbane  Stany Zjednoczone
J.J. Isler
Pamela Healy
 ZSRR
Łarysa Moskalenko
Jelena Pacholczyk
 Niemcy
Susanne Peters
Wibke Bulle
1992 Hiszpania Rota  Hiszpania
Teresa Zabell
Patricia Guerra
 Japonia
Yumiko Shige
Alicia Kinoshita
 Włochy
Maria Quarra
Anna Barabino
1993 Francja Crozon  Niemcy
Ines Bohn
Sabine Rohatzsch
 Hiszpania
Theresa Zabell
Patricia Guerra
 Włochy
Frederica Salva
Emanuela Sossi
1994 Finlandia Helsinki  Niemcy
Ines Bohn
Sabine Rohatzsch
 Niemcy
Susanne Bauckholt
Katrin Adlkofer
 Niemcy
Peggy Hardwiger
Christina Pinnow
1995 Kanada Toronto  Hiszpania
Theresa Zabell
Begonia Via Dufresne
 Ukraina
Rusłana Taran
Ołena Pachołczyk
 Japonia
Yumiko Shige
Alicia Konoshita
1996 Brazylia Porto Alegre  Hiszpania
Theresa Zabell
Begonia Via Dufresne
 Niemcy
Susanne Bauckholt
Katrin Adlkofer
 Niemcy
Nicole Birkner
Wibke Bülle
1997 Izrael Tel Awiw  Ukraina
Rusłana Taran
Ołena Pachołczyk
 Niemcy
Nicola Birkner
Wibke Bülle
 Ukraina
Włada Krachun
Natalija Gaponowicz
1998 Hiszpania Majorka  Ukraina
Rusłana Taran
Ołena Pachołczyk
 Dania
Susanne Ward
Michaela Ward
 Niemcy
Nicola Birkner
Wibke Bülle
1999 Australia Melbourne  Ukraina
Rusłana Taran
Ołena Pachołczyk
 Dania
Susanne Ward
Michaela Ward
 Włochy
Frederica Salva
Emanuela Sossi
2000 Węgry Balaton  Grecja
Sofia Bekatorou
Emilia Tsoulfa
 Australia
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
 Hiszpania
Natalia Vía Dufresne
Sandra Azón
2001 Słowenia Koper  Grecja
Sofia Bekatorou
Emilia Tsoulfa
 Australia
Jenny Armstrong
Belinda Stowell
 Hiszpania
Natalia Vía Dufresne
Sandra Azón
2002 Włochy Cagliari  Grecja
Sofia Bekatorou
Emilia Tsoulfa
 Holandia
Lisa Westerhof
Margriet Matthijsse
 Francja
Ingrid Petitjean
Nadège Douroux
2003 Hiszpania Rota  Grecja
Sofia Bekatorou
Emilia Tsoulfa
 Francja
Ingrid Petitjean
Nadège Douroux
 Rosja
Włada Iljenko
Natalija Gaponowicz
2004 Chorwacja Zadar  Szwecja
Therese Torgersson
Vendela Zachrisson
 Słowenia
Vesna Dekleva
Klara Maucec
 Izrael
Nike Kornceki
Vered Buskila
2005 Stany Zjednoczone San Francisco  Holandia
Marcelien de Koning
Lobke Berkhout
 Wielka Brytania
Christina Bassadone
Saskia Clark
 Francja
Ingrid Petitjean
Nadège Douroux
2006 Chińska Republika Ludowa Rizhao  Holandia
Marcelien de Koning
Lobke Berkhout
 Japonia
Ai Kondo
Naoko Kamata
 Szwecja
Therese Torgersson
Vendela Zachrisson
2007 Portugalia Cascais  Holandia
Marcelien de Koning
Lobke Berkhout
 Francja
Ingrid Petitjean
Nadège Douroux
 Wielka Brytania
Christina Bassadone
Saskia Clark
2008 Australia Melbourne  Stany Zjednoczone
Erin Maxwell
Isabelle Kinsolving
 Włochy
Giulia Conti
Giovanna Micol
 Australia
Elise Rechichi
Tessa Parkinson
2009 Dania Kopenhaga  Holandia
Lisa Westerhof
Lobke Berkhout
 Hiszpania
Tara Pacheco
Berta Betanzos
 Francja
Ingrid Petitjean
Nadège Douroux
2010 Holandia Haga  Holandia
Lisa Westerhof
Lobke Berkhout
 Nowa Zelandia
Jo Aleh
Olivia Powrie
 Włochy
Giulia Conti
Giovanna Micol
2011 Australia Perth  Hiszpania
Tara Pacheco
Berta Betanzos
 Wielka Brytania
Hannah Mills
Saskia Clark
 Nowa Zelandia
Jo Aleh
Olivia Powrie
2012 Hiszpania Barcelona  Wielka Brytania
Hannah Mills
Saskia Clark
 Francja
Camille Lecointre
Mathilde Geron
 Holandia
Lisa Westerhof
Lobke Berkhout
2013 Francja La Rochelle  Nowa Zelandia
Jo Aleh
Olivia Powrie
 Austria
Lara Vadlau
Jolanta Ogar
 Chiny
Wang Xiaoli
Huang Xufeng
2014 Hiszpania Santander  Austria
Lara Vadlau
Jolanta Ogar
 Nowa Zelandia
Jo Aleh
Olivia Powrie
 Wielka Brytania
Hannah Mills
Saskia Clark
2015 Izrael Hajfa

Klasyfikacja medalowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.  Holandia 9 4 3 16
2.  Australia 9 4 2 15
3.  Hiszpania 7 4 6 17
4.  Francja 5 17 10 32
5.  Nowa Zelandia 5 4 4 13
6.  Stany Zjednoczone 5 4 2 11
7.  Grecja 5 1 1 7
8.  Wielka Brytania 4 7 5 16
9.  Ukraina 4 1 2 2
10.  Niemcy 3 3 4 10
11.  RFN 3 2 2 7
12.  NRD 3 1 3 7
13.  Włochy 2 5 6 13
14.  Japonia 2 4 4 10
15.  Szwecja 2 2 4 8
16.  Chorwacja 1 1 4 6
17.  Kanada 1 1 0 2
 Austria 1 1 0 2
19.  Dania 1 2 1 4
20.  Finlandia 1 0 1 2
21.  Portugalia 0 2 0 2
22.  Słowenia 0 2 0 2
23.  ZSRR 0 1 0 1
24.  Izrael 0 0 7 7
25.  Polska 0 0 1 1
 Rosja 0 0 1 1
 Chiny 0 0 1 1
Razem 73 73 73 219

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacje na temat mistrzostw świata (ang.). Federacja klasy 470. [dostęp 2015-06-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]