Mistrzostwa świata w badmintonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Indywidualne mistrzostwa świata w badmintonie zostały rozegrane pierwszy raz w szwedzkim Malmö w 1977 roku. Organizacją mistrzostw zajmuje się Międzynarodowa Federacja Badmintona (BWF) powstała w 1934. Oprócz indywidualnych mistrzostw świata rozgrywane są również drużynowe mistrzostwa mężczyzn (Thomas Cup) oraz kobiet (Uber Cup).

Edycje[edytuj]

Edycja Rok Miejsce Państwo
1. 1977 Malmö  Szwecja
2. 1980 Dżakarta  Indonezja
3. 1983 Kopenhaga  Dania
4. 1985 Calgary  Kanada
5. 1987 Pekin  Chiny
6. 1989 Dżakarta  Indonezja
7. 1991 Kopenhaga  Dania
8. 1993 Birmingham  Wielka Brytania
9. 1995 Lozanna  Szwajcaria
10. 1997 Glasgow  Wielka Brytania
11. 1999 Kopenhaga  Dania
12. 2001 Sewilla  Hiszpania
13. 2003 Birmingham  Wielka Brytania
14. 2005 Anaheim  Stany Zjednoczone
15. 2006 Madryt  Hiszpania
16. 2007 Kuala Lumpur  Malezja
17. 2009 Hajdarabad  Indie
18. 2010 Paryż  Francja
19. 2011 Londyn  Wielka Brytania
20. 2013 Guangzhou  Chiny
21. 2014 Kopenhaga  Dania
22. 2015 Dżakarta  Indonezja
23. 2017 Glasgow  Szkocja
24. 2018 Nankin  Chiny
25. 2019 Bazylea  Szwajcaria

Zwycięzcy[edytuj]

Rok Miejsce Gra pojedyncza mężczyzn Gra pojedyncza kobiet Gra podwójna mężczyzn Gra podwójna kobiet Gra mieszana
1977 Szwecja Malmö Dania Flemming Delfs Dania Lene Køppen Indonezja Tjun Tjun
Indonezja Johan Wahjudi
Japonia Etsuko Toganoo
Japonia Emiko Ueno
Dania Steen Skovgaard
Dania Lene Køppen
1980 Indonezja Dżakarta Indonezja Rudy Hartono Indonezja Verawaty Wiharjo Indonezja Ade Chandra
Indonezja Christian Hadinata
Anglia Nora Perry
Anglia Jane Webster
Indonezja Christian Hadinata
Indonezja Imelda Wiguna
1983 Dania Kopenhaga Indonezja Icuk Sugiarto Chińska Republika Ludowa Li Lingwei Dania Steen Fladberg
Dania Jesper Helledie
Chińska Republika Ludowa Lin Ying
Chińska Republika Ludowa Wu Dixi
Szwecja Thomas Kihlström
Anglia Nora Perry
1985 Kanada Calgary Chińska Republika Ludowa Han Jian Chińska Republika Ludowa Han Aiping Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Moon-soo
Chińska Republika Ludowa Han Aiping
Chińska Republika Ludowa Li Lingwei
Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Yoo Sang-hee
1987 Chińska Republika Ludowa Pekin Chińska Republika Ludowa Yang Yang Chińska Republika Ludowa Han Aiping Chińska Republika Ludowa Li Yongbo
Chińska Republika Ludowa Tian Bingyi
Chińska Republika Ludowa Lin Ying
Chińska Republika Ludowa Guan Weizhen
Chińska Republika Ludowa Wang Pengren
Chińska Republika Ludowa Shi Fangjing
1989 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Yang Yang Chińska Republika Ludowa Li Lingwei Chińska Republika Ludowa Li Yongbo
Chińska Republika Ludowa Tian Bingyi
Chińska Republika Ludowa Lin Ying
Chińska Republika Ludowa Guan Weizhen
Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Chung Myung-hee
1991 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Zhao Jianhua Chińska Republika Ludowa Tang Jiuhong Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Moon-soo
Chińska Republika Ludowa Guan Weizhen
Chińska Republika Ludowa Nong Qunhua
Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Chung Myung-hee
1993 Anglia Birmingham Indonezja Joko Suprianto Indonezja Susi Susanti Indonezja Ricky Subagja
Indonezja Rudy Gunawan
Chińska Republika Ludowa Nong Qunhua
Chińska Republika Ludowa Zhou Lei
Dania Thomas Lund
Szwecja Catrine Bengtsson
1995 Szwajcaria Lozanna Indonezja Heryanto Arbi Chińska Republika Ludowa Ye Zhaoying Indonezja Rexy Mainaky
Indonezja Ricky Subagja
Korea Południowa Gil Young-ah
Korea Południowa Jang Hye-ock
Dania Thomas Lund
Dania Marlene Thomsen
1997 Szkocja Glasgow Dania Peter Rasmussen Chińska Republika Ludowa Ye Zhaoying Indonezja Candra Wijaya
Indonezja Sigit Budiarto
Chińska Republika Ludowa Ge Fei
Chińska Republika Ludowa Gu Jun
Chińska Republika Ludowa Liu Yong
Chińska Republika Ludowa Ge Fei
1999 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Sun Jun Dania Camilla Martin Korea Południowa Ha Tae-kwon
Korea Południowa Kim Dong-moon
Chińska Republika Ludowa Ge Fei
Chińska Republika Ludowa Gu Jun
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Ra Kyung-min
2001 Hiszpania Sewilla Indonezja Hendrawan Chińska Republika Ludowa Gong Ruina Indonezja Tony Gunawan
Indonezja Halim Haryanto
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Chińska Republika Ludowa Zhang Jun
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
2003 Anglia Birmingham Chińska Republika Ludowa Xia Xuanze Chińska Republika Ludowa Zhang Ning Dania Lars Paaske
Dania Jonas Rasmussen
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Ra Kyung-min
2005 Stany Zjednoczone Anaheim Indonezja Taufik Hidayat Chińska Republika Ludowa Xie Xingfang Stany Zjednoczone Tony Gunawan
Stany Zjednoczone Howard Bach
Chińska Republika Ludowa Yang Wei
Chińska Republika Ludowa Zhang Jiewen
Indonezja Nova Widianto
Indonezja Lilyana Natsir
2006 Hiszpania Madryt Chińska Republika Ludowa Lin Dan Chińska Republika Ludowa Xie Xingfang Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Anglia Nathan Robertson
Anglia Gail Emms
2007 Malezja Kuala Lumpur Chińska Republika Ludowa Lin Dan Chińska Republika Ludowa Zhu Lin Indonezja Markis Kido
Indonezja Hendra Setiawan
Chińska Republika Ludowa Yang Wei
Chińska Republika Ludowa Zhang Jiewen
Indonezja Nova Widianto
Indonezja Lilyana Natsir
2009 Indie Hajdarabad Chińska Republika Ludowa Lin Dan Chińska Republika Ludowa Lu Lan Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Chińska Republika Ludowa Zhang Yawen
Chińska Republika Ludowa Zhao Tingting
Dania Thomas Laybourn
Dania Kamilla Rytter Juhl
2010 Francja Paryż Chińska Republika Ludowa Chen Jin Chińska Republika Ludowa Wang Lin Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Du Jing
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Chińska Republika Ludowa Zheng Bo
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
2011 Anglia Londyn Chińska Republika Ludowa Lin Dan Chińska Republika Ludowa Wang Yihan Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Wang Xiaoli
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
2013 Chińska Republika Ludowa Guangzhou Chińska Republika Ludowa Lin Dan Tajlandia Ratchanok Intanon Indonezja Hendra Setiawan
Indonezja Mohammad Ahsan
Chińska Republika Ludowa Wang Xiaoli
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Indonezja Tontowi Ahmad
Indonezja Lilyana Natsir
2014 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Chen Long Hiszpania Carolina Marín Korea Południowa Ko Sung-hyun
Korea Południowa Shin Baek-cheol
Chińska Republika Ludowa Tian Qing
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
2015 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Chen Long Hiszpania Carolina Marín Indonezja Mohammad Ahsan
Indonezja Hendra Setiawan
Chińska Republika Ludowa Tian Qing
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
2017 Szkocja Glasgow Dania Viktor Axelsen Japonia Nozomi Okuhara Chińska Republika Ludowa Liu Cheng
Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Chen Qingchen
Chińska Republika Ludowa Jia Yifan
Indonezja Tontowi Ahmad
Indonezja Liliyana Natsir

Medaliści[edytuj]

Gra pojedyncza kobiet[edytuj]

Rok Miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1977 Szwecja Malmö Dania Lene Koeppen Anglia Gillian Gilks Anglia Margaret Lockwood
Japonia Hiroe Yuki
1980 Indonezja Dżakarta Indonezja Verawaty Wiharjo Indonezja Lie Hing Ivana Dania Lene Koeppen
Indonezja Tati Sumirah
1983 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Li Lingwei Chińska Republika Ludowa Han Aiping Anglia Helen Troke
Chińska Republika Ludowa Zhang Ailing
1985 Kanada Calgary Chińska Republika Ludowa Han Aiping Chińska Republika Ludowa Wu Jianqin Chińska Republika Ludowa Li Lingwei
Chińska Republika Ludowa Zheng Yuli
1987 Chińska Republika Ludowa Pekin Chińska Republika Ludowa Han Aiping Chińska Republika Ludowa Li Lingwei Chińska Republika Ludowa Gu Jiaming
Chińska Republika Ludowa Zheng Yuli
1989 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Li Lingwei Chińska Republika Ludowa Huang Hua Chińska Republika Ludowa Tang Jiuhong
Indonezja Sarwendah Kusumawardhani
1991 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Tang Jiuhong Indonezja Sarwendah Kusumawardhani Korea Południowa Lee Heung-soon
Indonezja Susi Susanti
1993 Wielka Brytania Birmingham Indonezja Susi Susanti Korea Południowa Soo Hyun-bang Chińska Republika Ludowa Tang Jiuhong
Chińska Republika Ludowa Ye Zhaoying
1995 Szwajcaria Lozanna Chińska Republika Ludowa Ye Zhaoying Chińska Republika Ludowa Han Jingna Korea Południowa Soo Hyun-bang
Indonezja Susi Susanti
1997 Wielka Brytania Glasgow Chińska Republika Ludowa Ye Zhaoying Chińska Republika Ludowa Gong Zhichao Chińska Republika Ludowa Han Jingna
Chińska Republika Ludowa Wang Chen
1999 Dania Kopenhaga Dania Camilla Martin Chińska Republika Ludowa Dai Yun Chińska Republika Ludowa Gong Ruina
Dania Mette Soerensen
2001 Hiszpania Sewilla Chińska Republika Ludowa Gong Ruina Chińska Republika Ludowa Zhou Mi Chińska Republika Ludowa Gong Zhichao
Chińska Republika Ludowa Zhang Ning
2003 Wielka Brytania Birmingham Chińska Republika Ludowa Zhang Ning Chińska Republika Ludowa Gong Ruina Chińska Republika Ludowa Zhou Mi
Holandia Mia Audina
2005 Stany Zjednoczone Anaheim Chińska Republika Ludowa Xie Xingfang Chińska Republika Ludowa Zhang Ning Niemcy Xu Huaiwen
Chińskie Tajpej Cheng Shaochieh
2006 Hiszpania Madryt Chińska Republika Ludowa Xie Xingfang Chińska Republika Ludowa Zhang Ning Niemcy Xu Huaiwen
Niemcy Petra Overzier
2007 Malezja Kuala Lumpur Chińska Republika Ludowa Zhu Lin Hongkong Chen Wang Chińska Republika Ludowa Zhang Ning
Chińska Republika Ludowa Lu Lan
2009 Indie Hajdarabad Chińska Republika Ludowa Lu Lan Hongkong Xie Xingfang Francja Pi Hongyan
Chińska Republika Ludowa Wang Lin
2010 Francja Paryż Chińska Republika Ludowa Wang Lin Chińska Republika Ludowa Wang Xin Dania Tine Baun
Chińska Republika Ludowa Wang Shixian
2011 Wielka Brytania Londyn Chińska Republika Ludowa Wang Yihan Chińskie Tajpej Cheng Shao-chieh Chińska Republika Ludowa Wang Xin
Niemcy Juliane Schenk
2013 Chińska Republika Ludowa Guangzhou Tajlandia Ratchanok Intanon Chińska Republika Ludowa Li Xuerui Indie Pusarla Sindhu
Korea Południowa Bae Yeon-ju
2014 Dania Kopenhaga Hiszpania Carolina Marín Chińska Republika Ludowa Li Xuerui Indie Pusarla Sindhu
Japonia Minatsu Mitani
2015 Indonezja Dżakarta Hiszpania Carolina Marín Indie Saina Nehwal Korea Południowa Sung Ji-hyun
Indonezja Lindaweni Fanetri
2017 Szkocja Glasgow Japonia Nozomi Okuhara Indie Pusarla Sindhu Indie Saina Nehwal
Chińska Republika Ludowa Chen Yufei

Gra podwójna kobiet[edytuj]

Rok Miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1977 Szwecja Malmö Japonia Etsuko Toganoo
Japonia Erniko Ueno
Holandia Joke van Beusekom
Holandia Marjan Ridder
Anglia Margaret Lockwood
Anglia Nora Perry
Dania Inge Borgstrom
Dania Pia Nielsen
1980 Indonezja Dżakarta Anglia Nora Perry
Anglia Jane Webster
Indonezja Imelda Wiguno
Indonezja Verawaty Fajrin
Anglia Karen Bridge
Anglia Barbara Sutton
Japonia Yoshiko Yonekura
Japonia Atsuko Tokuda
1983 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Lin Ying
Chińska Republika Ludowa Wu Dixi
Anglia Nora Perry
Anglia Jane Webster
Chińska Republika Ludowa Wu Jianqui
Chińska Republika Ludowa Xu Rong
Anglia Gillian Gilks
Anglia Gillian Clark
1985 Kanada Calgary Chińska Republika Ludowa Han Aiping
Chińska Republika Ludowa Li Lingwei
Chińska Republika Ludowa Lin Ying
Chińska Republika Ludowa Wu Dixi
Korea Południowa Hung Ki-kang
Korea Południowa Hwang Soo-suma
Korea Południowa Yun Ki-kim
Korea Południowa Hee Yoo-sang
1987 Chińska Republika Ludowa Pekin Chińska Republika Ludowa Lin Ying
Chińska Republika Ludowa Guan Weizhen
Chińska Republika Ludowa Han Aiping
Chińska Republika Ludowa Li Lingwei
Korea Południowa Chung Myung-hee
Korea Południowa Hwang Hye-young
Korea Południowa Kim Yun-ja
Korea Południowa Chung So-young
1989 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Lin Ying
Chińska Republika Ludowa Guan Weizhen
Korea Południowa Chung Myung-hee
Korea Południowa Hwang Hye-young
Chińska Republika Ludowa Sun Xiaoqing
Chińska Republika Ludowa Zhou Lei
Szwecja Maria Bengtsson
Szwecja Christine Magnusson
1991 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Guan Weizhen
Chińska Republika Ludowa Nong Qunhua
Szwecja Christine Magnusson
Szwecja Maria Bengtsson
Korea Południowa Gil Young-ah
Korea Południowa Shim Eun-jung
Korea Południowa Chung So-young
Korea Południowa Hwang Yong-hye
1993 Wielka Brytania Birmingham Chińska Republika Ludowa Nong Qunhua
Chińska Republika Ludowa Zhou Lei
Chińska Republika Ludowa Chen Ying
Chińska Republika Ludowa Wu Yuhong
Korea Południowa Chung So-young
Korea Południowa Gil Young-ah
Dania Lotte Olsen
Dania Lisbet Stuer Lauridsen
1995 Szwajcaria Lozanna Korea Południowa Gil Young-ah
Korea Południowa Jang Hye-ock
Indonezja Finarsih Finarsih
Indonezja Lili Tampi
Chińska Republika Ludowa Qin Yongchun
Chińska Republika Ludowa Tang Yongshu
Dania Rikke Olsen
Dania Helene Kirkegaard
1997 Wielka Brytania Glasgow Chińska Republika Ludowa Ge Fei
Chińska Republika Ludowa Gu Jun
Chińska Republika Ludowa Qin Yiyuan
Chińska Republika Ludowa Tang Yongshu
Chińska Republika Ludowa Qiang Hong
Chińska Republika Ludowa Liu Lu
Indonezja Eliza Nathanael
Indonezja Rosiana Zelin
1999 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Ge Fei
Chińska Republika Ludowa Gu Jun
Korea Południowa Ra Kyung-min
Korea Południowa Chung Jae-hee
Chińska Republika Ludowa Qin Yiyuan
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Dania Ann Jörgensen
Dania Majken Vange
2001 Hiszpania Sewilla Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Chińska Republika Ludowa Wei Yuli
Chińska Republika Ludowa Zhang Jiewen
Chińska Republika Ludowa Jiang Xuelian
Chińska Republika Ludowa Chen Lin
Korea Południowa Lee Kyung-won
Korea Południowa Ra Kyung-min
2003 Wielka Brytania Birmingham Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Chińska Republika Ludowa Wei Yuli
Chińska Republika Ludowa Zhao Tingting
Dania Ann-Lou Jřrgensen
Dania Rikke Olsen
Japonia Seiko Yamada
Japonia Shizuka Yamamoto
2005 Stany Zjednoczone Anaheim Chińska Republika Ludowa Yang Wei
Chińska Republika Ludowa Zhang Jiewen
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Chińska Republika Ludowa Zhang Dan
Chińska Republika Ludowa Zhang Yawen
Korea Południowa Lee Kyung-won
Korea Południowa Lee Hyo-jung
2006 Hiszpania Madryt Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Chińska Republika Ludowa Zhang Yawen
Chińska Republika Ludowa Wei Lili
Chińska Republika Ludowa Du Jing
Chińska Republika Ludowa Yang Yu
Chińska Republika Ludowa Yang Wei
Chińska Republika Ludowa Zhang Jiewen
2007 Malezja Kuala Lumpur Chińska Republika Ludowa Yang Wei
Chińska Republika Ludowa Zhang Jiewen
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Huang Sui
Chińska Republika Ludowa Zhang Yawen
Chińska Republika Ludowa Wei Yili
Japonia Kumiko Ogura
Japonia Reiko Shiota
2009 Indie Hajdarabad Chińska Republika Ludowa Zhang Yawen
Chińska Republika Ludowa Zhao Tingting
Chińska Republika Ludowa Cheng Shu
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Chińska Republika Ludowa Du Jing
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
Chińska Republika Ludowa Wang Xiaoli
2010 Francja Paryż Chińska Republika Ludowa Du Jing
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
Chińska Republika Ludowa Wang Xiaoli
Chińska Republika Ludowa Cheng Shu
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Chińskie Tajpej Cheng Wen-hsing
Chińskie Tajpej Chien Yu-chin
2011 Wielka Brytania Londyn Chińska Republika Ludowa Wang Xiaoli
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Chińska Republika Ludowa Tian Qing
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Japonia Miyuki Maeda
Japonia Satoko Suetsuna
Indie Jwala Gutta
Indie Ashwini Ponnappa
2013 Chińska Republika Ludowa Guangzhou Chińska Republika Ludowa Wang Xiaoli
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Korea Południowa Eom Hye-won
Korea Południowa Chang Ye-na
Chińska Republika Ludowa Tian Qing
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Dania Christinna Pedersen
Dania Kamilla Rytter Juhl
2014 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Tian Qing
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Chińska Republika Ludowa Wang Xiaoli
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Korea Południowa Lee So-hee
Korea Południowa Shin Seung-chan
Japonia Reika Kakiiwa
Japonia Miyuki Maeda
2015 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Tian Qing
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Dania Christinna Pedersen
Dania Kamilla Rytter Juhl
Indonezja Nitya Krishinda Maheswari
Indonezja Greysia Polii
Japonia Naoko Fukuman
Japonia Kurumi Yonao
2017 Szkocja Glasgow Chińska Republika Ludowa Chen Qingchen
Chińska Republika Ludowa Jia Yifan
Japonia Yūki Fukushima
Japonia Sayaka Hirota
Dania Kamilla Rytter Juhl
Dania Christinna Pedersen
Japonia Misaki Matsutomo
Japonia Ayaka Takahashi

Gra pojedyncza mężczyzn[edytuj]

Rok Miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1977 Szwecja Malmö Dania Flemming Delfs Dania Svend Pri Szwecja Thomas Kihlström
Indonezja Lie Sumirat
1980 Indonezja Dżakarta Indonezja Rudy Hartono Indonezja Liem Swie King Indonezja P. Hadyanto
Indonezja Lius Pomgoh
1983 Dania Kopenhaga Indonezja Icuk Sugiarto Indonezja Liem Swie King Indonezja Prakash Padukone
Chińska Republika Ludowa Han Jian
1985 Kanada Calgary Chińska Republika Ludowa Han Jian Dania Morten Frost Dania Jens Peter Nierhoff
Chińska Republika Ludowa Yang Yang
1987 Chińska Republika Ludowa Pekin Chińska Republika Ludowa Yang Yang Dania Morten Frost Indonezja Icuk Sugiarto
Chińska Republika Ludowa Zhao Jianhua
1989 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Yang Yang Indonezja Ardy Wiranata Indonezja Eddy Kurniawan
Indonezja Icuk Sugiarto
1991 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Zhao Jianhua Indonezja Alan Budi Kusuma Chińska Republika Ludowa Liu Jun
Indonezja Ardy Wiranata
1993 Wielka Brytania Birmingham Indonezja Joko Suprianto Indonezja Hermawan Susanto Dania Thomas Stuer Lauridsen
Indonezja Ardy Wiranata
1995 Szwajcaria Lozanna Indonezja Arbi Heryanto Korea Południowa Park Sung-woo Dania Thomas Stuer Lauridsen
Dania Poul Erik Hoyer Larsen
1997 Wielka Brytania Glasgow Dania Peter Rasmussen Chińska Republika Ludowa Sun Jun Indonezja Arbi Heryanto
Dania Poul Erik Hoyer Larsen
1999 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Sun Jun Chińskie Tajpej Fung Permadi Dania Peter Gade Christensen
Dania Poul Erik Hoyer Larsen
2001 Hiszpania Sewilla Indonezja Hendrawan Hendrawan Dania Peter Gade Christensen Chińska Republika Ludowa Cheng Hang
Indonezja Taufik Hidayat
2003 Wielka Brytania Birmingham Chińska Republika Ludowa Xia Xuanze Malezja Wong Choong Hann Chińska Republika Ludowa Bao Chunlai
Korea Południowa Shon Seung-mo
2005 Stany Zjednoczone Anaheim Indonezja Taufik Hidayat Chińska Republika Ludowa Lin Dan Dania Peter Gade Christensen
Malezja Lee Chong Wei
2006 Hiszpania Madryt Chińska Republika Ludowa Lin Dan Chińska Republika Ludowa Bao Chunlai Chińska Republika Ludowa Chen Hong
Korea Południowa Lee Hyun-il
2007 Malezja Kuala Lumpur Chińska Republika Ludowa Lin Dan Indonezja Sony Dwi Kuncoro Chińska Republika Ludowa Bao Chunlai
Chińska Republika Ludowa Chen Yu
2009 Indie Hajdarabad Chińska Republika Ludowa Lin Dan Chińska Republika Ludowa Chen Jin Indonezja Taufik Hidayat
Indonezja Sony Dwi Kuncoro
2010 Francja Paryż Chińska Republika Ludowa Chen Jin Indonezja Taufik Hidayat Dania Peter Gade
Korea Południowa Park Sung-hwan
2011 Wielka Brytania Londyn Chińska Republika Ludowa Lin Dan Malezja Lee Chong Wei Chińska Republika Ludowa Chen Jin
Dania Peter Gade
2013 Chińska Republika Ludowa Guangzhou Chińska Republika Ludowa Lin Dan Malezja Lee Chong Wei Wietnam Nguyễn Tiến Minh
Chińska Republika Ludowa Du Pengyu
2014 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Chen Long Malezja Lee Chong Wei Indonezja Tommy Sugiarto
Dania Viktor Axelsen
2015 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Chen Long Malezja Lee Chong Wei Japonia Kento Momota
Dania Jan Østergaard Jørgensen
2017 Szkocja Glasgow Dania Viktor Axelsen Chińska Republika Ludowa Lin Dan Korea Południowa Son Wan-ho
Chińska Republika Ludowa Chen Long

Gra podwójna mężczyzn[edytuj]

Rok Miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1977 Szwecja Malmö Indonezja Tjun Tjun
Indonezja Johan Wahjudi
Indonezja Ade Chandra
Indonezja Christian Hardinata
Anglia Ray Stevens
Anglia Mike Tredgett
Szwecja Thomas Kihlström
Szwecja Bengt Froman
1980 Indonezja Dżakarta Indonezja Ade Chandra
Indonezja Christian Hardinata
Indonezja Hariatmarito Kartono
Indonezja Rudy Heryanto
Dania Steen Skovgaard
Dania Flemming Delfs
Malezja Racif Sidek
Malezja Jailani Sidek
1983 Dania Kopenhaga Dania Steen Fladberg
Dania Jasper Helledie
Anglia Mike Tredgett
Anglia Martin Dew
Indonezja Christian Hadinata
Indonezja Bobby Ertanto
Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Lee Eun-ku
1985 Kanada Calgary Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Moon-soo
Chińska Republika Ludowa Li Yongbo
Chińska Republika Ludowa Tian Bingyi
Dania Mark Christiansen
Dania Michael Kjeldsen
Indonezja Liem Swi King
Indonezja Hariatmarito Kartono
1987 Chińska Republika Ludowa Pekin Chińska Republika Ludowa Li Yongbo
Chińska Republika Ludowa Tian Bingyi
Malezja Racif Sidek
Malezja Jailani Sidek
Dania Jens Peter Nierhoff
Dania Michael Kjeldsen
Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Moon-soo
1989 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Li Yongbo
Chińska Republika Ludowa Tian Bingyi
Chińska Republika Ludowa Chen Kang
Chińska Republika Ludowa Chen Hongyong
Indonezja Rudy Gunawan
Indonezja Eddy Hartano
Malezja Racif Sidek
Malezja Jailani Sidek
1991 Dania Kopenhaga Korea Południowa Park Joo-bong
Korea Południowa Kim Moon-soo
Dania Jon Holst Christensen
Dania Thomas Lund
Chińska Republika Ludowa Li Yongbo
Chińska Republika Ludowa Tian Bingyi
Indonezja Bagus Setiadi
Indonezja Imay Hendra
1993 Wielka Brytania Birmingham Indonezja Ricky Subagja
Indonezja Rudy Gunawan
Malezja Cheah Soon Kit
Malezja Soo Beng Kiang
Chińska Republika Ludowa Chen Kang
Chińska Republika Ludowa Chen Hongyong
Szwecja Peter Axelsson
Szwecja Per-Gunnar Jonsson
1995 Szwajcaria Lozanna Indonezja Rexy Mainaky
Indonezja Ricky Subagja
Dania Jon Holst Christensen
Dania Thomas Lund
Malezja Cheah Soon Kit
Malezja Yap Kim Hock
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Yoo Young-sung
1997 Wielka Brytania Glasgow Indonezja Candra Wijaya
Indonezja Budarto Sigit
Malezja Cheah Soon Kit
Malezja Yap Kim Hock
Korea Południowa Lee Dong-soo
Korea Południowa Yoo Yong-sung
Indonezja Ricky Subagja
Indonezja Rexy Mainaky
1999 Dania Kopenhaga Korea Południowa Ha Tae-kwon
Korea Południowa Kim Dong-moon
Korea Południowa Lee Dong-soo
Korea Południowa Yoo Yong-sung
Chińska Republika Ludowa Zhang Wei
Chińska Republika Ludowa Zhang Jun
Anglia Simon Archer
Anglia Nathan Robertson
2001 Hiszpania Sewilla Indonezja Tony Gunawan
Indonezja Halim Haryanto
Korea Południowa Ha Tae-kwon
Korea Południowa Kim Dong-moon
Malezja Chew Choon Eng
Malezja Chan Chong Ming
Malezja Choong Tan Fook
Malezja Lee Wan Wah
2003 Wielka Brytania Birmingham Dania Lars Paaske
Dania Jonas Rasmussen
Indonezja Sigit Budiarto
Indonezja Candra Wijaya
Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Sang Yang
Chińska Republika Ludowa Zheng Bo
2005 Stany Zjednoczone Anaheim Stany Zjednoczone Tony Gunawan
Stany Zjednoczone Howard Bach
Indonezja Candra Wijaya
Indonezja Sigit Budiarto
Indonezja Luluk Hadiyanto
Indonezja Yulianto Alven
Malezja Chan Chong Ming
Malezja Koo Kien Keat
2006 Hiszpania Madryt Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Anglia Anthony Clark
Anglia Robert Blair
Dania Jens Eriksen
Dania Martin Lundgaard Hansen
Dania Lars Paaske
Dania Jonas Rasmussen
2007 Malezja Kuala Lumpur Indonezja Markis Kido
Indonezja Hendra Setiawan
Korea Południowa Jung Jae-sung
Korea Południowa Lee Young-dae
Malezja Choong Tan Fook
Malezja Lee Wan Wah
Japonia Shuichi Sakamoto
Japonia Shintaro Ikeda
2009 Indie Hajdarabad Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Korea Południowa Jung Jae-sung
Korea Południowa Lee Yong-dae
Malezja Mohd Zakry Abdul Latif
Malezja Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari
Malezja Koo Kien Keat

Malezja Tan Boon Heong

2010 Francja Paryż Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Malezja Koo Kien Keat
Malezja Tan Boon Heong
Chińska Republika Ludowa Guo Zhendong
Chińska Republika Ludowa Xu Chen
Indonezja Markis Kido
Indonezja Hendra Setiawan
2011 Wielka Brytania Londyn Chińska Republika Ludowa Cai Yun
Chińska Republika Ludowa Fu Haifeng
Korea Południowa Ko Sung-hyun
Korea Południowa Yoo Yeon-seong
Korea Południowa Jung Jae-sung
Korea Południowa Lee Yong-dae
Indonezja Muhammad Ahsan
Indonezja Bona Septano
2013 Chińska Republika Ludowa Guangzhou Indonezja Mohammad Ahsan
Indonezja Hendra Setiawan
Niemcy Peter Käsbauer
Niemcy Josche Zurwonne
Tajlandia Maneepong Jongjit
Tajlandia Nipitphon Phuangphuapet
Indie Pranav Chopra
Indie Akshay Dewalkar
2014 Dania Kopenhaga Korea Południowa Ko Sung-hyun
Korea Południowa Shin Baek-cheol
Korea Południowa Lee Yong-dae
Korea Południowa Yoo Yeon-seong
Korea Południowa Kim Gi-jung
Korea Południowa Kim Sa-rang
Dania Mathias Boe
Dania Carsten Mogensen
2015 Indonezja Dżakarta Indonezja Mohammad Ahsan
Indonezja Hendra Setiawan
Chińska Republika Ludowa Liu Xiaolong
Chińska Republika Ludowa Qiu Zihan
Korea Południowa Lee Yong-dae
Korea Południowa Yoo Yeon-seong
Japonia Hiroyuki Endo
Japonia Kenichi Hayakawa
2017 Szkocja Glasgow Chińska Republika Ludowa Liu Cheng
Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Indonezja Mohammad Ahsan
Indonezja Rian Agung Saputro
Chińska Republika Ludowa Chai Biao
Chińska Republika Ludowa Hong Wei
Japonia Takeshi Kamura
Japonia Keigo Sonoda

Gra mieszana[edytuj]

Rok Miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1977 Szwecja Malmö Dania Lene Křppen
Dania Steen Skovgaard
Anglia Gillian Gilks
Anglia Derek Talbot
Anglia Nora Perry
Anglia Mike Tredgett
Szkocja Joanna Flockhart
Szkocja Billy Gilliland
1980 Indonezja Dżakarta Indonezja Imelda Wiguno
Indonezja Christian Hardinata
Anglia Nora Perry
Anglia Mike Tredgett
Dania Lene Køppen
Dania Steen Skovgaard
Dania Pia Nielsen
Dania Steen Fladberg
1983 Dania Kopenhaga Anglia Nora Perry
Szwecja Thomas Kihlström
Dania Pia Nielsen
Dania Steen Fladberg
Chińska Republika Ludowa Liu Ying
Chińska Republika Ludowa Jan Guoliang
Anglia Karen Chapman
Anglia Mike Tredgett
1985 Kanada Calgary Korea Południowa Yoo Sang-hee
Korea Południowa Park Joo-bong
Szwecja Maria Bengtsson
Szwecja Stefan Karlsson
Chińska Republika Ludowa Lao Yujing
Chińska Republika Ludowa Zhang Xinguang
Anglia Gillian Gowers
Anglia Nigel Tier
1987 Chińska Republika Ludowa Pekin Chińska Republika Ludowa Shi Fangjing
Chińska Republika Ludowa Wang Pengren
Korea Południowa Chung Myung-hee
Korea Południowa Lee Deuk-choon
Chińska Republika Ludowa Yang Xinfang
Chińska Republika Ludowa He Jiming
Anglia Gillian Gilks
Anglia Martin Dew
1989 Indonezja Dżakarta Korea Południowa Chung Myung-hee
Korea Południowa Park Joo-bong
Indonezja Verawaty Fajrin
Indonezja Eddy Hartono
Chińska Republika Ludowa Shi Fangjing
Chińska Republika Ludowa Wang Pengren
Chińska Republika Ludowa Yang Xinfang
Chińska Republika Ludowa Wu Chibing
1991 Dania Kopenhaga Korea Południowa Chung Myung-hee
Korea Południowa Park Joo-bong
Dania Pernille Dupont
Dania Thomas Lund
Dania Grete Mogensen
Dania Jon Holst Christensen
Korea Południowa Shim Eun-jung
Korea Południowa Kang Kyung-jin
1993 Wielka Brytania Birmingham Szwecja Catrine Bengtsson
Dania Thomas Lund
Dania Grete Mogensen
Dania Jon Holst Christensen
Anglia Gillian Clark
Anglia Nick Ponting
Indonezja Eliza Nathanael
Indonezja Aryano Miranat
1995 Szwajcaria Lozanna Dania Marlene Thomsen
Dania Thomas Lund
Dania Helene Kirkegaard
Dania Jens Eriksen
Chińska Republika Ludowa Ge Fei
Chińska Republika Ludowa Liu Jianju
Szwecja Astrid Crabo
Szwecja Jan-Eric Antonsson
1997 Wielka Brytania Glasgow Chińska Republika Ludowa Ge Fei
Chińska Republika Ludowa Liu Yong
Dania Marlene Thomsen
Dania Jens Eriksen
Dania Rikke Olsen
Dania Michael Søgaard
Indonezja Minarti Timur
Indonezja Trikus Heryanto
1999 Dania Kopenhaga Korea Południowa Ra Kyung-min
Korea Południowa Kim Dong-moon
Anglia Joanne Goode
Anglia Simon Archer
Chińska Republika Ludowa Ge Fei
Chińska Republika Ludowa Liu Yong
Dania Rikke Olsen
Dania Michael Søgaard
2001 Hiszpania Sewilla Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Zhang Jun
Korea Południowa Ra Kyung-min
Korea Południowa Kim Dong-moon
Dania Rikke Olsen
Dania Michael Søgaard
Dania Mette Schjøldager
Dania Jens Eriksen
2003 Wielka Brytania Birmingham Korea Południowa Ra Kyung-min
Korea Południowa Kim Dong-moon
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Chińska Republika Ludowa Zhang Jun
Chińska Republika Ludowa Zhao Tingting
Chińska Republika Ludowa Chen Qiqiu
Dania Rikke Olsen
Dania Jonas Rasmussen
2005 Stany Zjednoczone Anaheim Indonezja Lilyana Natsir
Indonezja Nova Widianto
Chińska Republika Ludowa Zhang Yawen
Chińska Republika Ludowa Xie Zhongbo
Nowa Zelandia Sara Runesten-Petersen
Nowa Zelandia Daniel Shirley
Tajlandia Saralee Thoungthongkam
Tajlandia Sudket Prapakamol
2006 Hiszpania Madryt Anglia Gail Emms
Anglia Nathan Robertson
Anglia Donna Kellogg
Anglia Anthony Clark
Malezja Wong Pei Tty
Malezja Koo Kien Keat
Tajlandia Saralee Thoungthongkam
Tajlandia Sudket Prapakamol
2007 Malezja Kuala Lumpur Indonezja Nova Widianto
Indonezja Lilyana Natsir
Chińska Republika Ludowa Zheng Bo
Chińska Republika Ludowa Gao Ling
Indonezja Flandy Limpele
Indonezja Vita Marissa
Chińska Republika Ludowa Xie Zhongbo
Chińska Republika Ludowa Zhang Yawen
2009 Indie Hajdarabad Dania Kamilla Rytter Juhl
Dania Thomas Laybourn
Indonezja Lilyana Natsir
Indonezja Nova Widianto
Dania Christinna Pedersen
Dania Joachim Fischer Nielsen
Korea Południowa Lee Hyo-jung
Korea Południowa Lee Yong-dae
2010 Francja Paryż Chińska Republika Ludowa Zheng Bo
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
Chińska Republika Ludowa He Hanbin
Chińska Republika Ludowa Yu Yang
Korea Południowa Ko Sung-hyun
Korea Południowa Ha Jung-eun
Chińskie Tajpej Lee Sheng-mu
Chińskie Tajpej Chien Yu-chin
2011 Wielka Brytania Londyn Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Anglia Chris Adcock
Szkocja Imogen Bankier
Chińska Republika Ludowa Xu Chen
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
Indonezja Tontowi Ahmad
Indonezja Lilyana Natsir
2013 Chińska Republika Ludowa Guangzhou Indonezja Tontowi Ahmad
Indonezja Lilyana Natsir
Chińska Republika Ludowa Xu Chen
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
Korea Południowa Shin Baek-cheol
Korea Południowa Eom Hye-won
Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
2014 Dania Kopenhaga Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Chińska Republika Ludowa Xu Chen
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
Dania Joachim Fischer Nielsen
Dania Christinna Pedersen
Chińska Republika Ludowa Liu Cheng
Chińska Republika Ludowa Bao Yixin
2015 Indonezja Dżakarta Chińska Republika Ludowa Zhang Nan
Chińska Republika Ludowa Zhao Yunlei
Chińska Republika Ludowa Liu Cheng
Chińska Republika Ludowa Bao Yixin
Indonezja Tontowi Ahmad
Indonezja Lilyana Natsir
Chińska Republika Ludowa Xu Chen
Chińska Republika Ludowa Ma Jin
2017 Szkocja Glasgow Indonezja Tontowi Ahmad
Indonezja Lilyana Natsir
Chińska Republika Ludowa Zheng Siwei
Chińska Republika Ludowa Chen Qingchen
Hongkong Lee Chun Hei
Hongkong Chau Hoi Wah
Anglia Chris Adcock
Anglia Gabrielle Adcock

Klasyfikacja medalowa[edytuj]

Pozycja Państwo Złoto Srebro Brąz Suma
1.  Chiny 63 44 67 174
2.  Indonezja 22 18 33 73
3.  Dania 10,5 13 38 61,5
4.  Korea Południowa 10 13 30 53
5.  Anglia 2.5 8,5 13 24
6.  Japonia 2 2 13 17
7.  Hiszpania 2 0 0 2
8.  Szwecja 1 2 5 8
9.  Tajlandia 1 0 2 3
10.  Stany Zjednoczone 1 0 0 1
11.  Malezja 0 8 11 19
12.  Indie 0 2 5 7
13.  Chińskie Tajpej 0 2 3 5
14.  Holandia 0 1 1 2
 Hongkong 0 1 1 2
16.  Szkocja 0 0,5 1 1,5
17.  Niemcy 0 0 4 4
18.  Francja 0 0 1 1
 Nowa Zelandia 0 0 1 1
 Wietnam 0 0 1 1
Razem 115 115 230 460

Bibliografia[edytuj]