Mistrzostwa Ameryki Południowej w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
piłka siatkowa Mistrzostwa Ameryki Południowej w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2017
Campeonato Sudamericano Masculino de Voleibol de 2017
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2015 2019 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator CSV
Szczegóły turnieju
Gospodarze Santiago,  Chile
Temuco,  Chile
Otwarcie 7 sierpnia
Zamknięcie (finał) 11 sierpnia
Liczba drużyn 8
Liczba hal 2 (w 2 miastach)
I miejsce  Brazylia
II miejsce  Wenezuela
III miejsce  Argentyna
Statystyki turnieju
Liczba meczów 20
Najlepszy zawodnik (MVP) BrazyliaMauricio Borges Silva
Strona internetowa

XXXII Mistrzostwa Ameryki Południowej w Piłce Siatkowej Mężczyzn odbyły się w chilijskich miastach Santiago i Temuco pomiędzy 7 a 11 sierpnia 2017 roku.

Tytułu sprzed dwóch lat broniła reprezentacja Brazylii.

System rozgrywek[edytuj]

Osiem reprezentacji podzielono na dwie grupy. W fazie grupowej drużyny rozegrały ze sobą po jednym meczu systemem kołowym. Drużyny, które po rozegraniu wszystkich spotkań w grupie zajmą 1. i 2. miejsca, utworzyły pary półfinałowe. Zespoły z 3. i 4. miejsc w grupach wzięły udział w rywalizacji o miejsca 5 - 8. Przegrani półfinałów zagrali o 3. miejsce, a zwycięzcy półfinałów awansowali do finału, którego triumfator został Mistrzem Ameryki Południowej 2015 i zakwalifikował się na Mistrzostwa Świata 2018. Kolejne cztery zespoły w końcowej klasyfikacji wezmą udział w turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata 2018.

Za zwycięstwo drużyna otrzymywała 3 punkty (3:0 lub 3:1) lub 2 punkty (3:2), a za porażkę 1 punkt (2:3) lub 0 punktów (1:3 lub 0:3).

O kolejności w tabeli decydowały kolejno:

  • liczba wygranych meczów,
  • liczba punktów,
  • stosunek setów,
  • stosunek małych punktów
  • wynik meczów bezpośrednich

Drużyny uczestniczące[edytuj]

Składy drużyn[edytuj]

Hale sportowe[edytuj]

Centro Nacional de Entrenamiento Olimpico Gimnasio Olímpico Regional UFRO
Chile Santiago Chile Temuco
Pojemność: 3000 Pojemność: 3200

Rozgrywki[edytuj]

Faza grupowa[edytuj]

     awans do półfinałów

     mecze o miejsca 5-8.

Grupa A[edytuj]

Chile Temuco

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Brazylia 9 3 3 (0) 0 (0) 9 0 MAX 225 114 1,974
2  Wenezuela 6 3 2 (0) 1 (0) 6 4 1,5 213 204 1,044
3  Kolumbia 3 3 1 (0) 2 (0) 4 6 0,667 210 224 0,938
4  Paragwaj 0 3 0 (0) 3 (0) 0 9 0 119 225 0,529

Źródło: voleysur.org
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
7.08.2017 19:00 Kolumbia  1:3  Wenezuela 22:25 18:25 25:22 24:26     2
21:00 Brazylia  3:0  Paragwaj 25:4 25:14 25:10       4
8.08.2017 19:00 Kolumbia  3:0  Paragwaj 25:18 25:16 25:17       6
21:00 Wenezuela  0:3  Brazylia 10:25 16:25 14:25       8
9.08.2017 12:00 Wenezuela  3:0  Paragwaj 25:17 25:9 25:14       9
14:00 Brazylia  3:0  Kolumbia 25:14 25:11 25:21       10

Grupa B[edytuj]

Chile Santiago

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W (3:2)
P (2:3)
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1  Argentyna 9 3 3 (0) 0 (0) 9 1 9 246 183 1,344
2  Chile 6 3 2 (0) 1 (0) 7 3 2,333 230 199 1,156
3  Urugwaj 2 3 1 (1) 2 (0) 3 8 0,375 216 260 0,831
4  Peru 1 3 0 (0) 3 (1) 2 9 0,222 212 262 0,809

Źródło: voleysur.org
Zasady ustalania kolejności: .
1. większa liczba wygranych meczów; 2. liczba zdobytych punktów; 3. wyższy stosunek setów; 4. wyższy stosunek małych punktów; 5. mecze bezpośrednie.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
7.08.2017 18:30 Argentyna  3:0  Urugwaj 25:16 25:18 25:20       1
20:30 Chile  3:0  Peru 25:19 25:12 25:22       3
8.08.2017 18:30 Argentyna  3:0  Peru 25:15 25:22 25:12       5
20:30 Chile  3:0  Urugwaj 25:19 25:12 25:19       7
9.08.2017 18:30 Urugwaj  3:2  Peru 22:25 27:25 28:26 20:25 15:9   11
20:30 Chile  1:3  Argentyna 18:25 25:21 15:25 22:25     12

Faza finałowa[edytuj]

Półfinały[edytuj]

Chile Santiago

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
10.08.2017 18:30 Brazylia  3:0  Chile 25:20 25:12 25:14       13
20:30 Argentyna  2:3  Wenezuela 24:26 25:15 26:24 24:26 13:15   15

Rywalizacja o miejsca 5-8. - półfinały[edytuj]

Chile Temuco

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
10.08.2017 19:00 Urugwaj  3:0  Paragwaj 25:16 25:17 25:20       14
21:00 Kolumbia  3:0  Peru 25:19 25:19 25:16       16

Mecz o 7. miejsce[edytuj]

Chile Temuco

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
11.08.2017 19:00 Paragwaj  1:3  Peru 25:23 17:25 18:25 21:25     18

Mecz o 5. miejsce[edytuj]

Chile Temuco

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
11.08.2017 21:00 Urugwaj  1:3  Kolumbia 25:23 20:25 20:25 19:25     20

Mecz o 3. miejsce[edytuj]

Chile Santiago

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
11.08.2017 18:30 Argentyna  3:0  Chile 25:18 25:22 25:21       17

Finał[edytuj]

Chile Santiago

Data Godzina Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Widzów Raport
11.08.2017 20:30 Wenezuela  0:3  Brazylia 21:25 6:25 18:25       19

Klasyfikacja końcowa[edytuj]

Miejsce Reprezentacja Uwagi
Gold medal southamerica.svg  Brazylia Awans na Mistrzostwa Świata 2018
Silver medal southamerica.svg  Wenezuela Awans na turniej kwalifikacyjny do mistrzostw świata 2018
Bronze medal southamerica.svg  Argentyna
4.  Chile
5.  Kolumbia
6.  Urugwaj
7.  Peru
8.  Paragwaj

Nagrody indywidualne[edytuj]

MVP Najlepszy
atakujący
Najlepsi
przyjmujący
Najlepsi
środkowy
Najlepszy
rozgrywający
Najlepszy
libero
Brazylia Mauricio Borges Silva Brazylia Wallace de Souza Brazylia Ricardo Lucarelli

Chile Vicente Parraguirre

Wenezuela José Verdi

Argentyna Sebastian Solé

Brazylia Bruno Rezende Wenezuela Héctor Mata

Linki zewnętrzne[edytuj]