Mistrzostwa Europy U-23 w Piłce Nożnej 1974

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Europy U-23
w piłce nożnej 1972–1974
Under 23 Championship 1974
Szczegóły turnieju
Termin 1972 - 28 czerwca 1974
Liczba drużyn 8 (21) (z 1 konfederacji)
Mistrz Węgry Węgry (1. tytuł)
Statystyki turnieju
Mecze 14
Strzelone gole 40 (2,86 na mecz)

Mistrzostwa Europy U-23 w piłce nożnej 1974 – drugie (nieoficjalne) rozgrywki młodzieżowych mistrzostw Europy, które odbyły się w latach 1972–1974. W turnieju mogli brać udział piłkarze, których wiek nie przekraczał 23 lat. 21 reprezentacji narodowych zostało podzielonych na osiem grup. W każdej grupie zespoły grały systemem "każdy z każdym mecz i rewanż". Do ćwierćfinałów awansowali zwycięzcy poszczególnych grup. Również mecze ćwierćfinałowe, półfinałowe i finałowe były rozgrywane systemem play-off w dwumeczach.

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Drużyny zostały podzielone na 5 grupy po trzy i 3 grupy po dwa zespoły.

Legenda do tabelek[edytuj | edytuj kod]

  • Pkt - ilość punktów
  • M - liczba meczów
  • W - wygrane
  • R - remisy
  • P - porażki
  • Br+ - bramki zdobyte
  • Br- - bramki stracone
  • +/- - różnica bramek
awans do fazy play-off jako zwycięzca grupy
odpadnięcie z kwalifikacji

Grupa 1[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1  Czechosłowacja U-21 4 3 0 1 9 3 6
2  Szwecja U-21 4 2 1 1 6 5 5
3  Austria U-21 4 0 1 3 1 8 1
  • Austria 1-1 Szwecja
  • Austria 0-1 Czechosłowacja
  • Czechosłowacja 4-0 Austria
  • Szwecja 0-3 Czechosłowacja
  • Szwecja 2-0 Austria
  • Czechosłowacja 1-3 Szwecja

 Czechosłowacja U-21 zakwalifikowała się jako zwycięzca grupy

Grupa 2[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1  Włochy U-21 2 2 0 0 4 1 4
2  Turcja U-21 2 0 0 2 1 4 0
  • Turcja 1-3 Włochy
  • Włochy 1-0 Turcja

 Włochy U-21 zakwalifikowały się jako zwycięzca grupy

Grupa 3[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1  Holandia U-21 2 2 0 0 4 1 4
2  Norwegia U-21 2 0 0 2 1 4 0
  • Norwegia 1-3 Holandia
  • Holandia 1-0 Norwegia

 Holandia U-21 zakwalifikowała się jako zwycięzca grupy

Grupa 4[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1 Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 4 3 0 1 10 3 6
2  Rumunia U-21 4 1 1 2 5 6 3
3  Albania U-21 4 1 1 2 3 9 3
  • Albania 1-1 Rumunia
  • Albania 1-0 NRD
  • Rumunia 2-1 Albania
  • Rumunia 1-2 NRD
  • NRD 2-1 Rumunia
  • NRD 6-0 Albania

Niemiecka Republika Demokratyczna NRD zakwalifikowała się jako zwycięzca grupy

Grupa 5[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1  Polska U-21 4 3 1 0 9 3 7
2 Republika Federalna Niemiec (1949–1990) RFN 4 2 1 1 7 3 5
3  Dania U-21 4 0 0 4 1 11 0
  • Dania 0-2 Polska
  • Denmark 0-2 RFN
  • Polska 4-1 Dania
  • RFN 2-3 Polska
  • RFN 3-0 Dania
  • Polska 0-0 RFN

 Polska U-21 zakwalifikowała się jako zwycięzca grupy

Grupa 6[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1  Bułgaria U-21 2 1 1 0 2 1 3
2  Portugalia U-21 2 0 1 1 1 2 1
  • Portugalia 0-0 Bułgaria
  • Bułgaria 2-1 Portugalia

 Bułgaria U-21 zakwalifikowała się jako zwycięzca grupy

Grupa 7[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1  Węgry U-21 4 3 0 1 6 6 6
2  Jugosławia U-21 4 2 0 2 6 3 4
3  Grecja U-21 4 1 0 3 4 7 2
  • Jugosławia 4-0 Węgry
  • Grecja 2-0 Jugosławia
  • Węgry 2-0 Grecja
  • Węgry 1-0 Jugosławia
  • Grecja 2-3 Węgry
  • Jugosławia 2-0 Grecja

 Węgry U-21 zakwalifikowały się jako zwycięzca grupy

Grupa 8[edytuj | edytuj kod]

# Reprezentacja M W R P Br+ Br- Pkt.
1 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 4 3 1 0 8 1 7
2  Finlandia U-21 4 1 1 2 3 8 3
3  Francja U-21 4 1 0 3 5 7 2
  • Finlandia 1-3 Francja
  • ZSRR 3-1 Francja
  • ZSRR 4-0 Finlandia
  • Francja 0-1 ZSRR
  • Finlandia 0-0 ZSRR
  • Francja 1-2 Finlandia

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR zakwalifikował się jako zwycięzca grupy

Runda pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Mecze odbyły się w dniach 27 lutego, 13, 14 marca i 10 kwietnia, rewanże 10 i 17 kwietnia 1974 r.

Reprezentacja 1 Wynik Reprezentacja 2 1 mecz 2 mecz
 Węgry U-21 4:3  Holandia U-21 3:1 1:2
Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 3:1  Włochy U-21 2:1 1:0
 Polska U-21 2:1  Bułgaria U-21 0:0 2:1
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 7:2  Czechosłowacja U-21 6:0 1:2

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Mecze odbyły się w dniach 30 kwietnia i 1 maja, rewanże 7 i 8 maja 1974 r.

Reprezentacja 1 Wynik Reprezentacja 2 1 mecz 2 mecz
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR 2:2  Węgry U-21 2:0 0:2 dogr., 3:4 k.
Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 2:2  Polska U-21 0:0 2:2

Finały[edytuj | edytuj kod]

Mecze odbyły się w dniach 15 i 28 czerwca 1974 r.[1]

Reprezentacja 1 Wynik Reprezentacja 2 1 mecz 2 mecz
Niemiecka Republika Demokratyczna NRD 3:6  Węgry U-21 3:2 (1:2) 0:4 (0:1)


 

15 czerwca 1974 NRD Niemiecka Republika Demokratyczna 3:2
(1:2)
Węgry Węgry Glücksgas-Stadion, Drezno  
Terletzki Gol 28'
Terletzki Gol 47' (k.)
Heidler Gol 85'
Raport Gol 30' Kiss
Gol 43' Horváth
Widzów: 17 000
Sędzia: Francja Michel Kitabdjian
Claus Boden; Hans-Jürgen Dörner, Gerd Kische, Christian Helm; Gunter Sekora; Reinhard Häfner, Frank Terletzki; Lutz Moldt (62' Klaus Decker), Dieter Riedel, Frank Richter (74' Peter Kotte), Gert Heidler. Trener: Werner Wolf Ferenc Mészáros; József Horváth, Péter Török, László Harsányi, Mihály Kántor; László Fekete, Ede Dunai, József Tóth (60' Jenő Kunszt); László Nagy, László Kiss, József Becsei. Trener: László Sárosi


 

28 czerwca 1974 Węgry Węgry 4:0
1:0
Niemiecka Republika Demokratyczna NRD Budapeszt  
Tóth Gol 41'
Várady Gol 48' Gol 60'
Fekete Gol 62'
Raport Widzów: 17 000
Sędzia: Austria Paul Schiller
Ferenc Mészáros; József Horváth, Péter Török, László Harsányi, Mihály Kántor; László Fekete, Ede Dunai, József Tóth; László Nagy, László Kiss, Béla Várady. Trener: László Sárosi Claus Boden; Hans-Jürgen Dörner, Detlef Enge, Albert Krebs, Gunter Sekora; Reinhard Häfner, Christian Helm (74' Joachim Müller), Klaus Decker, Frank Terletzki; Frank Richter (68' Dieter Riedel), Gert Heidler. Trener: Werner Wolf


 
Złote medale mistrzów otrzymali: Ferenc Mészáros; József Horváth, Péter Török, László Harsányi, Mihály Kántor; László Fekete, Ede Dunai, József Tóth; László Nagy, László Kiss, Béla Várady, Jenő Kunszt, József Becsei - trener László Sárosi.


 

MISTRZ EUROPY U-23 1974

Węgry

Węgry
 1 TYTUŁ MISTRZA EUROPY U-23 (nieof.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alle Finaldaten lt. Günter Simon, Horst Friedemann, Wolf Hempel, Klaus Schlegel: Europameisterschaft, Europacup 76; Sportverlag Berlin 1976, Lizenznummer 150 355/51/76, S. 227

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]