Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w kolarstwie szosowym – międzynarodowe zawody kolarskie rozgrywane co roku pod egidą Europejskiej Unii Kolarskiej (UEC) w kategorii juniorskiej i młodzieżowej.

Początkowo organizowane były tylko w kategorii młodzieżowej, tzn. dla zawodników i zawodniczek w przedziale wiekowym 19-22, w wyścigu ze startu wspólnego. Od 1997 roku rywalizacja o medale przebiega także w jeździe indywidualnej na czas, a od 2005 roku na starcie stają także juniorzy i juniorki, czyli zawodnicy i zawodniczki w wieku 17-18 lat.

W 2016 roku, na mocy decyzji Międzynarodowej Unii Kolarskiej z lutego 2014 roku, w programie mistrzostw Starego Kontynentu pojawią się także wyścigi kategorii elity mężczyzn i elity kobiet.

Mistrz i mistrzyni Europy w każdej z kategorii oprócz złotego medalu otrzymują niebieską koszulkę ze złotymi gwiazdami.

Organizatorzy mistrzostw[edytuj | edytuj kod]

Rok Kraj Miasto Kategoria
Start wspólny Czasówka
1995 Czechy Trutnov
U-23
1996 Wielka Brytania Wyspa Man
U-23
1997 Austria Villach Villach U-23
1998 Szwecja Uppsala Uppsala U-23
1999 Portugalia Lizbona Lizbona U-23
2000 Polska Kielce Kielce U-23
2001 Francja Apremont Apremont U-23
2002 Włochy Bergamo Grassobbio U-23
2003 Grecja Ateny Vouliagmeni U-23
2004 Estonia Otepää Otepää U-23
2005 Rosja Moskwa Moskwa Junior i U-23
2006 Holandia Valkenburg Heerlen
Valkenburg
Junior i U-23
2007 Bułgaria Sofia Sofia Junior i U-23
2008 Włochy Verbania
Pallanza
Arona
Stresa
Junior i U-23
2009 Belgia Hooglede-Gits Hooglede-Gits Junior i U-23
2010 Turcja Ankara Ankara Junior i U-23
2011 Włochy Offida Offida Junior i U-23
2012 Holandia Goes Goes Junior i U-23
2013 Czechy Olomouc Junior i U-23
2014 Szwajcaria Nyon Nyon Junior i U-23
2015 Estonia Tartu Tartu Junior i U-23
2016 Francja Plumelec Plumelec Junior, U-23, Elita
2017 Dania Herning Herning Junior, U-23, Elita
2018 Czechy
Wielka Brytania
Brno
Glasgow
Brno
Glasgow
Junior, U-23
Elita
2019 Holandia Alkmaar Alkmaar Junior, U-23, Elita

Wyścigi mężczyzn elity[edytuj | edytuj kod]

Start wspólny

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2016 Słowacja Peter Sagan Francja Julian Alaphilippe Włochy Daniel Moreno
2017 Norwegia Alexander Kristoff Włochy Elia Viviani Holandia Moreno Hofland
2018 Włochy Matteo Trentin Holandia Mathieu van der Poel Belgia Wout Van Aert
2019 Włochy Elia Viviani Belgia Yves Lampaert Niemcy Pascal Ackermann

Jazda indywidualna na czas

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2016 Hiszpania Jonathan Castroviejo Belgia Victor Campenaerts Włochy Moreno Moser
2017 Belgia Victor Campenaerts Polska Maciej Bodnar Irlandia Ryan Mullen
2018 Belgia Victor Campenaerts Hiszpania Jonathan Castroviejo Niemcy Maximilian Schachmann
2019 Belgia Remco Evenepoel Dania Kasper Asgreen Włochy Edoardo Affini

Wyścigi kobiet elity[edytuj | edytuj kod]

Start wspólny

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2016 Holandia Anna van der Breggen Polska Katarzyna Niewiadoma Włochy Elisa Longo Borghini
2017 Holandia Marianne Vos Włochy Giorgia Bronzini Rosja Olga Zabielinska
2018 Włochy Marta Bastianelli Holandia Marianne Vos Niemcy Lisa Brennauer
2019 Holandia Amy Pieters Włochy Elena Cecchini Niemcy Lisa Klein

Jazda indywidualna na czas

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2016 Holandia Ellen van Dijk Holandia Anna van der Breggen Rosja Olga Zabielinska
2017 Holandia Ellen van Dijk Belgia Ann-Sophie Duyck Holandia Anna van der Breggen
2018 Holandia Ellen van Dijk Holandia Anna van der Breggen Niemcy Trixi Worrack
2019 Holandia Ellen van Dijk Niemcy Lisa Klein Holandia Lucinda Brand

Wyścigi mężczyzn do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Start wspólny

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
1995 Włochy Mirko Celestino Łotwa Romāns Vainšteins Włochy Giuliano Figueras
1996 Portugalia Cândido Barbosa Włochy Daniele Contrini Rosja Siergiej Iwanow
1997 Włochy Salvatore Commesso Szwajcaria Sven Montgomery Austria Gerrit Glomser
1998 Słowenia Zoran Klemenčič Belgia Andy Vidts Niemcy Raphael Schweda
1999 Włochy Michele Gobbi Włochy Luca Paolini Włochy Fabio Bulgarelli
2000 Włochy Graziano Gasparre Szwecja Stefan Adamsson Włochy Lorenzo Bernucci
2001 Włochy Giampaolo Caruso Niemcy Eric Baumann Ukraina Roman Luhovyy
2002 Szwajcaria Michael Albasini Rosja Mikhail Timochine Francja Mathieu Sprick
2003 Włochy Giovanni Visconti Francja Jérémy Roy Słowenia Kristjan Fajt
2004 Łotwa Kalvis Eisaks Holandia Tom Veelers Łotwa Arturs Ansons
2005 Czechy František Raboň Dania Anders Lund Belgia Nick Ingels
2006 Francja Benoît Sinner Estonia René Mandri Włochy Francesco Gavazzi
2007 Rosja Andrey Klyuev Litwa Ignatas Konovalovas Łotwa Normunds Lasis
2008 Francja Cyril Gautier Niemcy Paul Voss Rosja Timofey Kritskiy
2009 Belgia Kris Boeckmans Polska Jarosław Marycz Włochy Sacha Modolo
2010 Polska Piotr Gawroński Portugalia Nelson Oliveira Francja Arnaud Démare
2011 Niemcy Julian Kern Białoruś Siarhei Novikau Białoruś Konstantin Klimiankou
2012 Słowenia Jan Tratnik Łotwa Andžs Flaksis Holandia Wouter Wippert
2013 Belgia Sean De Bie Czechy Petr Vakoč Łotwa Toms Skujiņš
2014 Szwajcaria Stefan Küng Włochy Iuri Filosi Francja Anthony Turgis
2015 Słowenia Erik Baska Rosja Mamyr Stash Włochy Davide Martinelli
2016 Białoruś Alexandr Riabushenko Belgia Bjorg Lambrecht Włochy Andrea Vendrame
2017 Norwegia Casper Pedersen Francja Benoit Cosnefroy Szwajcaria Marc Hirschi
2018 Szwajcaria Marc Hirschi Francja Victor Lafay Hiszpania Fernando Barceló
2019 Włochy Alberto Dainese Dania Niklas Larsen Estonia Rait Ärm

Jazda indywidualna na czas

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
1997 Francja Guillaume Auger Włochy Fabio Malberti Włochy Maurizio Caravaggio
1998 Rosja Oleg Joukov Włochy Marco Pinotti Węgry László Bodrogi
1999 Chorwacja Martin Cotar Wielka Brytania Charles Wegelius Francja Nicolas Fritsch
2000 Rosja Jewgienij Pietrow Polska Paweł Zugaj Rosja Dmitri Stemov
2001 Włochy Manuel Quinziato Rosja Alexander Bespalov Niemcy Sebastian Lang
2002 Szwecja Jonas Olsson Rosja Alexander Bespalov Słowenia Jure Zrimšek
2003 Niemcy Markus Fothen Słowenia Jure Zrimšek Rosja Władimir Gusiew
2004 Niemcy Christian Müller Słowenia Janez Brajkovič Rosja Alexei Esin
2005 Ukraina Dmytro Hrabowski Belgia Dominique Cornu Słowenia Janez Brajkovič
2006 Ukraina Dmytro Hrabowski Francja Jérôme Coppel Belgia Dominique Cornu
2007 Rosja Maksim Bielkow Estonia Rein Taaramäe Włochy Adriano Malori
2008 Włochy Adriano Malori Rosja Timofey Kritskiy Rosja Artem Ovechkin
2009 Niemcy Marcel Kittel Rosja Timofey Kritskiy Dania Rasmus Quaade
2010 Wielka Brytania Alex Dowsett Francja Geoffrey Soupe Portugalia Nelson Oliveira
2011 Francja Yoann Paillot Luksemburg Bob Jungels Norwegia Vegard Laengen
2012 Dania Rasmus Quaade Luksemburg Bob Jungels Ukraina Oleksandr Golovash
2013 Belgia Victor Campenaerts Ukraina Oleksandr Golovash Niemcy Jasha Sütterlin
2014 Szwajcaria Stefan Küng Włochy Davide Martinelli Rosja Alexander Evtushenko
2015 Holandia Steven Lammertink Ukraina Marlen Zmorka Niemcy Maximilian Schachmann
2016 Niemcy Lennard Kämna Włochy Filippo Ganna Francja Rémi Cavagna
2017 Dania Kasper Asgreen Dania Mikkel Bjerg Francja Corentin Ermenault
2018 Włochy Edoardo Affini Słowenia Izidor Penko Austria Markus Wildauer
2019 Dania Johan Price-Pejtersen Dania Mikkel Bjerg Szwajcaria Stefan Bissegger

Wyścigi kobiet do lat 23[edytuj | edytuj kod]

Start wspólny

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
1995 Niemcy Regina Schleicher Niemcy Evi Gensheimer Niemcy Elena Unruh
1996 Niemcy Hanka Kupfernagel Litwa Diana Žiliūtė Francja Elisabeth Chevanne-Brunel
1997 Francja Elisabeth Chevanne-Brunel Ukraina Tetyana Styazhkina Hiszpania Izasqun Bengoa
1998 Szwecja Susanne Ljungskog Litwa Diana Žiliūtė Holandia Mirella van Melis
1999 Ukraina Tetyana Styazhkina Ukraina Oksana Saprykina Szwajcaria Nicole Brändli
2000 Włochy Alessandra D’Ettore Holandia Mirella van Melis Włochy Vera Carrara
2001 Holandia Mirella van Melis Niemcy Angela Hennig-Brodtka Francja Sophie Creux
2002 Niemcy Trixi Worrack Belgia Evy Van Damme Francja Virginie Moinard
2003 Hiszpania María Isabel Moreno Niemcy Theresa Senff Holandia Vera Koedooder
2004 Szwecja Monica Holler Holandia Bertine Spijkerman Francja Nathalie Tirard Collet
2005 Włochy Gessica Turato Szwecja Monica Holler Litwa Modesta Vžesniauskaitė
2006 Holandia Marianne Vos Włochy Tatiana Guderzo Szwecja Monica Holler
2007 Holandia Marianne Vos Włochy Marta Bastianelli Litwa Rasa Leleivytė
2008 Litwa Rasa Leleivytė Ukraina Łesia Kałytowśka Włochy Marta Bastianelli
2009 Holandia Chantal Blaak Wielka Brytania Katie Colclough Holandia Marianne Vos
2010 Holandia Noortje Tabak Ukraina Łesia Kałytowśka Litwa Aušrinė Trebaitė
2011 Rosja Larisa Pankova Białoruś Alena Amialiusik Holandia Lucinda Brand
2012 Belgia Evelyn Arys Włochy Barbara Guarischi Holandia Kim de Baat
2013 Włochy Susanna Zorzi Włochy Francesca Cauz Ukraina Hanna Solovey
2014 Holandia Sabrina Stultiens Włochy Elena Cecchini Francja Annabelle Dreville
2015 Polska Katarzyna Niewiadoma Włochy Ilaria Sanguineti Holandia Thalita de Jong
2016 Polska Katarzyna Niewiadoma Dania Cecilie Uttrup Ludwig Francja Séverine Eraud
2017 Dania Pernille Mathiesen Norwegia Susanne Andersen Wielka Brytania Alice Barnes
2018 Czechy Nikola Nosková Holandia Aafke Soet Włochy Letizia Paternoster
2019 Włochy Letizia Paternoster Polska Marta Lach Holandia Lonneke Uneken

Jazda indywidualna na czas

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
1997 Litwa Diana Žiliūtė Hiszpania Izasqun Bengoa Szwecja Jenny Algelid
1998 Litwa Diana Žiliūtė Szwecja Susanne Ljungskog Litwa Rasa Mažeikytė
1999 Ukraina Tetyana Styazhkina Szwajcaria Nicole Brändli Wielka Brytania Ceris Gilfillan
2000 Czechy Lada Kozlikova Wielka Brytania Ceris Gilfillan Szwajcaria Nicole Brändli
2001 Szwajcaria Nicole Brändli Czechy Lada Kozlikova Rosja Olga Zabielinska
2002 Rosja Olga Zabielinska Włochy Vera Carrara Holandia Vera Koedooder
2003 Francja Virginie Moinard Niemcy Madeleine Sandig Hiszpania María Isabel Moreno
2004 Włochy Tatiana Guderzo Niemcy Madeleine Sandig Włochy Anna Zugno
2005 Niemcy Madeleine Sandig Włochy Tatiana Guderzo Włochy Anna Zugno
2006 Nowa Zelandia Linda Villumsen Włochy Tatiana Guderzo Niemcy Bianca Knoepfle
2007 Nowa Zelandia Linda Villumsen Ukraina Switłana Haluk Czechy Martina Sáblíková
2008 Holandia Ellen van Dijk Ukraina Switłana Haluk Ukraina Łesia Kałytowśka
2009 Holandia Ellen van Dijk Szwecja Emilia Fahlin Holandia Marianne Vos
2010 Rosja Alexandra Burchenkova Szwecja Emilia Fahlin Litwa Katažina Sosna
2011 Francja Mélodie Lesueur Rosja Larisa Pankova Litwa Katažina Sosna
2012 Holandia Anna van der Breggen Niemcy Mieke Kröger Włochy Elisa Longo Borghini
2013 Ukraina Hanna Solovey Włochy Rossella Ratto Rosja Ksenia Dobrynina
2014 Niemcy Mieke Kröger Francja Séverine Eraud Szwajcaria Ramona Korchini
2015 Niemcy Mieke Kröger Ukraina Olga Shekel Niemcy Corinna Lechner
2016 Rosja Anastasiia Iakovenko Białoruś Ksenyia Tuhai Niemcy Lisa Klein
2017 Dania Pernille Mathiesen Dania Cecilie Uttrup Ludwig Niemcy Lisa Klein
2018 Holandia Aafke Soet Niemcy Lisa Klein Czechy Nikola Nosková
2019 Niemcy Hannah Ludwig Rosja Mariia Novolodskaia Włochy Elena Pirrone

Juniorki[edytuj | edytuj kod]

Start wspólny

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2005 Rosja Aleksandra Burchenkowa Rosja Ekaterina Novozhilowa Włochy Marta Bastianelli
2006 Dania Mie Bekker Lacota Holandia Elisa Van Hage Francja Julia Krasniak
2007 Włochy Valentina Scandolara Rosja Daria Gorbatovskaya Włochy Gloria Presti
2008 Włochy Valentina Scandolara Ukraina Valerija Kononenko Belgia Jessie Daams
2009 Włochy Elena Cecchini Holandia Laura van der Kamp Francja Pauline Ferrand-Prevot
2010 Włochy Anna Trevisi Francja Pauline Ferrand-Prevot Włochy Rosella Ratto
2011 Włochy Rossella Ratto Belgia Jessy Druyts Włochy Chiara Vannucci
2012 Wielka Brytania Lucy Garner Włochy Anna Zita Maria Stricker Holandia Kirsten Coppens
2013 Francja Greta Richioud Francja Severine Eraud Ukraina Ksenia Tuhai
2014 Włochy Sofia Bertizzolo Szwajcaria Nicole Koller Rosja Daria Egorova
2015 Włochy Nadia Quagliotto Włochy Rachele Barbieri Rosja Karina Kasenova
2016 Niemcy Liane Lippert Włochy Elisa Balsamo Wielka Brytania Sophie Wright
2017 Holandia Lorena Wiebes Dania Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen Włochy Letizia Paternoster
2018 Rosja Aigul Gareeva Włochy Vittoria Guazzini Niemcy Hannah Ludwig
2019 Holandia Ilse Pluimers Holandia Sofie van Rooijen Francja Kristina Nenadovic

Jazda indywidualna na czas

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2005 Polska Aleksandra Dawidowicz Litwa Aušrinė Trebaitė Ukraina Łesia Kałytowśka
2006 Dania Mie Bekker Lacota Dania Trine Schmidt Hansen Rosja Aleksandra Burčenkova
2007 Ukraina Valerija Kononenko Luksemburg Anne-Marie Schmitt Białoruś Alena Ameliusik
2008 Ukraina Valerija Kononenko Austria Jacqueline Hahn Rosja Marija Mišina
2009 Francja Pauline Ferrand-Prevot Ukraina Hanna Solovey Dania Maria Grandt Petersen
2010 Ukraina Hanna Solovey Francja Pauline Ferrand-Prevot Francja Alexia Muffat
2011 Włochy Rossella Ratto Francja Mathilde Favre Rosja Svetlana Kaširina
2012 Holandia Corine van der Zijden Rosja Ksenija Dobrynina Belgia Lotte Kopecky
2013 Francja Severine Eraud Holandia Floortje Mackaij Ukraina Olena Demidova
2014 Holandia Aafke Soet Włochy Alice Gasparini Francja Greta Richioud
2015 Polska Agnieszka Skalniak Rosja Ksenia Tcymbaliuk Holandia Yara Kastelijn
2016 Włochy Lisa Morzenti Włochy Alessia Vigilia Francja Juliette Labous
2017 Włochy Elena Pirrone Włochy Letizia Paternoster Dania Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen
2018 Włochy Vittoria Guazzini Niemcy Hannah Ludwig Polska Marta Jaskulska
2019 Holandia Shirin van Anrooij Rosja Aigul Gareeva Szwecja Wilma Olausson

Juniorzy[edytuj | edytuj kod]

Start wspólny

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2005 Rosja Iwan Rowny Rosja Andrej Solomennikow Włochy Federico Masiero
2006 Francja Etienne Pieret Włochy Thomas Bertolini Holandia Ronan van Zandbeek
2007 Polska Michał Kwiatkowski Francja Fabien Taillefer Norwegia Ole Haavardsholm
2008 Francja Johan Le Bon Wielka Brytania Luke Rowe Polska Piotr Gawroński
2009 Włochy Luca Wackermann Holandia Barry Markus Francja Arnaud Demare
2010 Słowenia Blaž Bogataj Francja Bryan Coquard Portugalia Rafael Reis
2011 Francja Pierre-Henri Lecuisinier Francja Olivier Le Gac Belgia Loïc Vliegen
2012 Austria Alexander Wachter Francja Anthony Turgis Włochy Davide Ballerini
2013 Francja Frank Bonnamour Francja Elie Gesbert Belgia Mathias van Gompel
2014 Włochy Edoardo Affini Belgia Jordi Warlop Francja Pierre Idjouadiene
2015 Polska Alan Banaszek Belgia Stan Dewulf Holandia Dennis van der Horst
2016 Francja Nicolas Malle Francja Emilien Jeannière Słowenia Tadej Pogačar
2017 Włochy Michele Gazzoli Norwegia Søren Wærenskjold Niemcy Niklas Märkl
2018 Belgia Remco Evenepoel Szwajcaria Alexandre Balmer Hiszpania Carlos Rodriguez Cano
2019 Ukraina Andrii Ponomar Niemcy Maurice Ballerstedt Włochy Andrea Piccolo

Jazda indywidualna na czas

Rok Gold medal with cup.svg Złoto Silver medal with cup.svg Srebro Bronze medal with cup.svg Brąz
2005 Rosja Dmitry Sokolov Ukraina Jewgienij Nikolenko Włochy Manuele Boaro
2006 Rosja Dmitry Sokolov Francja Tony Gallopin Włochy Adriano Malori
2007 Rosja Ilnur Zakarin Polska Michał Kwiatkowski Polska Piotr Gawroński
2008 Polska Michał Kwiatkowski Norwegia Vegard Breen Francja Johan Le Bon
2009 Wielka Brytania Joseph Perrett Luksemburg Bob Jungels Francja Kévin Labèque
2010 Rosja Kiril Yatsevich Francja Émilien Viennet Ukraina Marlen Zmorka
2011 Włochy Alberto Bettiol Francja Alexis Gougeard Rosja Aleksej Rydakin
2012 Dania Mathias Krigbaum Irlandia Ryan Mullen Słowenia Matej Mohoric
2013 Rosja Nikolay Cherkasov Belgia Igor Decraene Francja Rémi Cavagna
2014 Niemcy Lennard Kämna Francja Corentin Ermenault Norwegia Tobias Foss
2015 Rosja Nikolai Ilechev Norwegia Tobias Foss Niemcy Max Singer
2016 Francja Alexys Brunel Szwajcaria Marc Hirschi Norwegia Iver Knotten
2017 Norwegia Andreas Leknessund Dania Julius Johansen Belgia Sébastien Grignard
2018 Belgia Remco Evenepoel Belgia Ilan Van Wilder Włochy Antonio Tiberi
2019 Włochy Andrea Piccolo Holandia Lars Boven Holandia Enzo Leijnse

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]