Mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Europy w siatkówce plażowej to zawody rozgrywane od 1993 roku pod patronatem CEV mające na celu wyłonienie najlepszej drużyny w Europie w tej dyscyplinie sportowej. Po raz pierwszy odbyły się w Almeríi w Hiszpanii. Turniej mistrzowski odbywa się co roku w różnych miejscach. Pierwszy turniej kobiet odbył się w 1994 w portugalskim Espinho.

Edycje mistrzostw Europy[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

lp rok miasto państwo
1. 1993 Almería  Hiszpania
2. 1994 Almería  Hiszpania
3. 1995 Saint-Quay-Portrieux  Francja
4. 1996 Pescara  Włochy
5. 1997 Riccione  Włochy
6. 1998 Rodos  Grecja
7. 1999 Palma de Mallorca  Hiszpania
8. 2000 Getxo  Hiszpania
9. 2001 Jesolo  Włochy
10. 2002 Bazylea  Szwajcaria
11. 2003 Alanya  Turcja
12. 2004 Timmendorfer Strand  Niemcy
13. 2005 Moskwa  Rosja
14. 2006 Haga  Holandia
15. 2007 Walencja  Hiszpania
16. 2008 Hamburg  Niemcy
17. 2009 Soczi  Rosja
18. 2010 Berlin  Niemcy
19. 2011 Kristiansand  Norwegia
20. 2012 Scheveningen  Holandia
21. 2013 Klagenfurt am Wörthersee  Austria
22. 2014 Cagliari  Włochy
23. 2015 Klagenfurt am Wörthersee  Austria

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

lp rok miasto państwo
1. 1994 Espinho  Portugalia
2. 1995 Saint-Quay-Portrieux  Francja
3. 1996 Pescara  Włochy
4. 1997 Riccione  Włochy
5. 1998 Rodos  Grecja
6. 1999 Palma de Mallorca  Hiszpania
7. 2000 Getxo  Hiszpania
8. 2011 Jesolo  Włochy
9. 2002 Bazylea  Szwajcaria
10. 2003 Alanya  Turcja
11. 2004 Timmendorfer Strand  Niemcy
12. 2005 Moskwa  Rosja
13. 2006 Haga  Holandia
14. 2007 Walencja  Hiszpania
15. 2008 Hamburg  Niemcy
16. 2009 Soczi  Rosja
17. 2010 Berlin  Niemcy
18. 2011 Kristiansand  Norwegia
19. 2012 Scheveningen  Holandia
20. 2013 Klagenfurt am Wörthersee  Austria
21. 2014 Cagliari  Włochy
22. 2015 Klagenfurt am Wörthersee  Austria

Medaliści[edytuj | edytuj kod]

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Rok Gospodarz Gold medal world centered-2.svg Złoto Silver medal world centered-2.svg Srebro Bronze medal world centered-2.svg Brąz
1993 Hiszpania Almería Francja Jean-Philippe Jodard
Francja Christian Penigaud
Norwegia Jan Kvalheim
Norwegia Bjørn Maaseide
Włochy Andrea Ghiurghi
Włochy Dionisio Lequaglie
1994 Hiszpania Almería Norwegia Jan Kvalheim
Norwegia Bjørn Maaseide
Hiszpania Santiago Aguilera
Hiszpania Javier Bosma
Niemcy Axel Hager
Niemcy Jörg Ahmann
1995 Francja Saint-Quay-Portrieux Holandia Marko Klok
Holandia Michiel van der Kuip
Czechy Milan Džavoronok
Czechy Václav Fikar
Włochy Piero Antonini
Włochy Dionisio Lequaglie
1996 Włochy Pescara Czechy Marek Pakosta
Czechy Michal Palinek
Niemcy Axel Hager
Niemcy Jörg Ahmann
Włochy Andrea Ghiurghi
Włochy Nicola Grigolo
1997 Włochy Riccione Norwegia Vegard Høidalen
Norwegia Jørre André Kjemperud
Norwegia Jan Kvalheim
Norwegia Bjørn Maaseide
Szwajcaria Martin Laciga
Szwajcaria Paul Laciga
1998 Grecja Rodos Szwajcaria Martin Laciga
Szwajcaria Paul Laciga
Norwegia Jan Kvalheim
Norwegia Bjørn Maaseide
Norwegia Vegard Høidalen
Norwegia Jørre André Kjemperud
1999 Hiszpania Palma de Mallorca Szwajcaria Martin Laciga
Szwajcaria Paul Laciga
Hiszpania Javier Bosma
Hiszpania Fabio Díez
Norwegia Jan Kvalheim
Norwegia Bjørn Maaseide
2000 Hiszpania Getxo Szwajcaria Martin Laciga
Szwajcaria Paul Laciga
Szwajcaria Markus Egger
Szwajcaria Sascha Heyer
Norwegia Vegard Høidalen
Norwegia Jørre André Kjemperud
2001 Włochy Jesolo Szwajcaria Markus Egger
Szwajcaria Sascha Heyer
Szwajcaria Martin Laciga
Szwajcaria Paul Laciga
Norwegia Vegard Høidalen
Norwegia Jørre André Kjemperud
2002 Szwajcaria Bazylea Niemcy Markus Dieckmann
Niemcy Jonas Reckermann
Szwajcaria Martin Laciga
Szwajcaria Paul Laciga
Norwegia Vegard Høidalen
Norwegia Jørre André Kjemperud
2003 Turcja Alanya Austria Nik Berger
Austria Clemens Doppler
Niemcy Markus Dieckmann
Niemcy Jonas Reckermann
Szwajcaria Markus Egger
Szwajcaria Sascha Heyer
2004 Niemcy Timmendorfer Strand Niemcy Markus Dieckmann
Niemcy Jonas Reckermann
Szwajcaria Markus Egger
Szwajcaria Sascha Heyer
Szwajcaria Patrick Heuscher
Szwajcaria Stefan Kobel
2005 Rosja Moskwa Hiszpania Pablo Herrera Allepuz
Hiszpania Raúl Mesa
Szwajcaria Markus Egger
Szwajcaria Sascha Heyer
Niemcy Markus Dieckmann
Niemcy Jonas Reckermann
2006 Holandia Haga Niemcy Julius Brink
Niemcy Christoph Dieckmann
Holandia Jochem de Gruijter
Holandia Gijs Ronnes
Szwajcaria Patrick Heuscher
Szwajcaria Stefan Kobel
2007 Hiszpania Walencja Austria Clemens Doppler
Austria Peter Gartmayer
Holandia Reinder Nummerdor
Holandia Richard Schuil
Niemcy David Klemperer
Niemcy Eric Koreng
2008 Niemcy Hamburg Holandia Reinder Nummerdor
Holandia Richard Schuil
Niemcy Stefan Uhmann
Niemcy Kay Matysik
Rosja Dmitrij Barsuk
Rosja Igor Kołodyński
2009 Rosja Soczi Holandia Reinder Nummerdor
Holandia Richard Schuil
Austria Florian Gosch
Austria Alexander Horst
Hiszpania Pablo Herrera Allepuz
Hiszpania Adrián Gavira
2010 Niemcy Berlin Holandia Reinder Nummerdor
Holandia Richard Schuil
Austria Clemens Doppler
Austria Matthias Mellitzer
Łotwa Mārtiņš Pļaviņš
Łotwa Jānis Šmēdiņš
2011 Norwegia Kristiansand Niemcy Julius Brink
Niemcy Jonas Reckermann
Niemcy Jonathan Erdmann
Niemcy Kay Matysik
Holandia Reinder Nummerdor
Holandia Richard Schuil
2012 Holandia Scheveningen Niemcy Julius Brink
Niemcy Jonas Reckermann
Holandia Emiel Boersma
Holandia Daan Spijkers
Norwegia Tarjei Skarlund
Norwegia Martin Spinnangr
2013 Austria Klagenfurt am Wörthersee Hiszpania Pablo Herrera Allepuz
Hiszpania Adrián Gavira
Łotwa Aleksandrs Samoilovs
Łotwa Jānis Šmēdiņš
Polska Grzegorz Fijałek
Polska Mariusz Prudel
2014 Włochy Cagliari Włochy Paolo Nicolai
Włochy Daniele Lupo
Łotwa Aleksandrs Samoilovs
Łotwa Jānis Šmēdiņš
Austria Clemens Doppler
Austria Alexander Horst
2015 Austria Klagenfurt am Wörthersee Łotwa Aleksandrs Samoilovs
Łotwa Jānis Šmēdiņš
Włochy Alex Ranghieri
Włochy Adrian Carambula
Holandia Reinder Nummerdor
Holandia Christiaan Varenhorst

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Rok Gospodarz Gold medal world centered-2.svg Złoto Silver medal world centered-2.svg Srebro Bronze medal world centered-2.svg Brąz
1994 Portugalia Espinho Niemcy Beate Bühler
Niemcy Danja Müsch
Czechy Martina Hudcová
Czechy Dolores Storková
Włochy Cristiana Parenzan
Włochy Lucilla Perrotta
1995 Francja Saint-Quay-Portrieux Niemcy Cordula Borger
Niemcy Beate Paetow
Norwegia Merita Berntsen
Norwegia Ragni Hestad
Niemcy Beate Bühler
Niemcy Danja Müsch
1996 Włochy Pescara Czechy Eva Celbová
Czechy Soňa Nováková
Niemcy Beate Bühler
Niemcy Danja Müsch
Włochy Laura Bruschini
Włochy Annamaria Solazzi
1997 Włochy Riccione Włochy Laura Bruschini
Włochy Annamaria Solazzi
Włochy Daniela Gattelli
Włochy Lucilla Perrotta
Czechy Eva Celbová
Czechy Soňa Nováková
1998 Grecja Rodos Czechy Eva Celbová
Czechy Soňa Nováková
Holandia Rebekka Kadijk
Holandia Debora Schoon-Kadijk
Włochy Laura Bruschini
Włochy Annamaria Solazzi
1999 Hiszpania Palma de Mallorca Włochy Laura Bruschini
Włochy Annamaria Solazzi
Francja Anabelle Prawerman
Francja Cécile Rigaux
Czechy Eva Celbová
Czechy Soňa Nováková
2000 Hiszpania Getxo Włochy Laura Bruschini
Włochy Annamaria Solazzi
Niemcy Jana Vollmer
Niemcy Danja Müsch
Holandia Rebekka Kadijk
Holandia Debora Schoon-Kadijk
2001 Włochy Jesolo Grecja Vasso Karantasiou
Grecja Effrosyni Sfyri
Szwajcaria Simone Kuhn
Szwajcaria Nicole Schnyder-Benoit
Niemcy Andrea Ahmann
Niemcy Ulrike Schmidt
2002 Szwajcaria Bazylea Włochy Daniela Gattelli
Włochy Lucilla Perrotta
Holandia Rebekka Kadijk
Holandia Marrit Leenstra
Czechy Eva Celbová
Czechy Soňa Nováková
2003 Turcja Alanya Niemcy Stephanie Pohl
Niemcy Okka Rau
Niemcy Andrea Ahmann
Niemcy Jana Vollmer
Włochy Daniela Gattelli
Włochy Lucilla Perrotta
2004 Niemcy Timmendorfer Strand Szwajcaria Simone Kuhn
Szwajcaria Nicole Schnyder-Benoit
Norwegia Susanne Glesnes
Norwegia Kathrine Maaseide
Włochy Daniela Gattelli
Włochy Lucilla Perrotta
2005 Rosja Moskwa Grecja Vasso Karantasiou
Grecja Wasiliki Arwaniti
Holandia Rebekka Kadijk
Holandia Merel Mooren
Niemcy Stephanie Pohl
Niemcy Okka Rau
2006 Holandia Haga Rosja Aleksandra Sziriajewa
Rosja Natalija Uriadowa
Holandia Rebekka Kadijk
Holandia Merel Mooren
Norwegia Nila Håkedal
Norwegia Ingrid Tørlen
2007 Hiszpania Walencja Grecja Vasso Karantasiou
Grecja Wasiliki Arwaniti
Niemcy Sara Goller
Niemcy Laura Ludwig
Norwegia Nila Håkedal
Norwegia Ingrid Tørlen
2008 Niemcy Hamburg Niemcy Sara Goller
Niemcy Laura Ludwig
Norwegia Nila Håkedal
Norwegia Ingrid Tørlen
Norwegia Susanne Glesnes
Norwegia Kathrine Maaseide
2009 Rosja Soczi Łotwa Inese Jursone
Łotwa Inguna Minusa
Niemcy Sara Goller
Niemcy Laura Ludwig
Szwajcaria Simone Kuhn
Szwajcaria Nadine Zumkehr
2010 Niemcy Berlin Niemcy Sara Goller
Niemcy Laura Ludwig
Niemcy Katrin Holtwick
Niemcy Ilka Semmler
Finlandia Emilia Nyström
Finlandia Erika Nyström
2011 Norwegia Kristiansand Włochy Greta Cicolari
Włochy Marta Menegatti
Austria Barbara Hansel
Austria Sara Montagnolli
Niemcy Sara Goller
Niemcy Laura Ludwig
2012 Holandia Scheveningen Holandia Sanne Keizer
Holandia Marleen van Iersel
Grecja Maria Tsiartsiani
Grecja Wasiliki Arwaniti
Hiszpania Elsa Baquerizo Macmillan
Hiszpania Liliana Fernández Steiner
2013 Austria Klagenfurt am Wörthersee Austria Stefanie Schwaiger
Austria Doris Schwaiger
Hiszpania Elsa Baquerizo Macmillan
Hiszpania Liliana Fernández Steiner
Niemcy Laura Ludwig
Niemcy Kira Walkenhorst
2014 Włochy Cagliari Holandia Madelein Meppelink
Holandia Marleen van Iersel
Szwajcaria Tanja Goricanec
Szwajcaria Kira Walkenhorst
Niemcy Laura Ludwig
Niemcy Kira Walkenhorst
2015 Austria Klagenfurt am Wörthersee Niemcy Laura Ludwig
Niemcy Kira Walkenhorst
Rosja Jewgienija Ukołowa
Rosja Jekatierina Birłowa
Polska Kinga Kołosińska
Polska Monika Brzostek

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]