Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce 1948

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

24. Mistrzostwa Polski Seniorów
w Lekkoatletyce

Gospodarz Polska Poznań
Otwarcie 10 lipca 1948
Zamknięcie 11 lipca 1948
Stadion Stadion WOS
Gospodarz Polska Bydgoszcz
Otwarcie 10 lipca 1948
Zamknięcie 11 lipca 1948
Stadion Stadion Miejski
1leftarrow.png Warszawa/Katowice 1947 Gdańsk/Łódź 1949 1rightarrow-2.png

24. Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które rozgrywane były w dniach 10–11 lipca 1948 roku w Poznaniu na Stadionie WOS (konkurencje męskie) i w Bydgoszczy na Stadionie Miejskim (konkurencje kobiece)[1].

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

NRrekord Polski | SB – najlepszy wynik w sezonie | PB – rekord życiowy

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m Zdobysław Stawczyk
AZS Poznań
11,1 Emil Kiszka
Lignoza Krywałd
11,2 Józef Rutkowski
AZS Poznań
11,2
Bieg na 200 m Bogdan Lipski
AZS Toruń
22,4 Zdobysław Stawczyk
AZS Poznań
23,1 Roman Sienicki
Pancerni Poznań
23,1
Bieg na 400 m Gerard Mach
Lechia Gdańsk
52,0 Leon Statkiewicz
Syrena Warszawa
52,7 Zygmunt Buhl
AZS Szczecin
Bieg na 800 m Leon Statkiewicz
Syrena Warszawa
1:58,7 Tadeusz Wideł
Cracovia
1:59,1 Mieczysław Nowak
Gedania Gdańsk
1:59,8
Bieg na 1500 m Stefan Widerski
Wisła Kraków
4:18,9 Tadeusz Kwapień
Wisła Kraków
4:19,3 Zbigniew Boczar
Wisła Kraków
Bieg na 5000 m Jan Kielas
Zryw Gdańsk
15:46,9 Stanisław Boniecki
Zryw Gdańsk
15:47,1 Tadeusz Kwapień
Wisła Kraków
15:48,0
Bieg na 10 000 m Jan Kielas
Zryw Gdańsk
33:15,2 Alfons Płotkowiak
Drukarz Poznań
33:34,8 Edward Więcek
Wisła Kraków
Bieg na 110 m przez płotki Jan Skałbania
AZS Poznań
16,9 Grzegorz Dunecki
Pomorzanin Toruń
17,1 Jerzy Dręgiewicz
Cracovia
Bieg na 400 m przez płotki Włodzimierz Puzio
Cracovia
58,7 Wacław Gąssowski
AZS Toruń
59,1 Franciszek Rzeźniczek
Zgoda Świętochłowice
1:02,6
Bieg na 3000 m z przeszkodami Stanisław Boniecki
Zryw Gdańsk
10:01,2 Andrzej Biernat
Wisła Kraków
10:07,0 Tadeusz Świniarski
Zryw Gdańsk
10:14,2
Sztafeta 4 × 100 m AZS Poznań
Zdobysław Stawczyk
Cyryl Adamski
Jan Skałbania
Józef Rutkowski
45,7 Syrena Warszawa
Jan Bukowski
Bogusław Kaufman
Jan Łopuszyński
Witold Gerutto
45,8 AZS Szczecin
Mieczysław Kałuża
Edward Żujewicz
Bolesław Pachół
Zygmunt Buhl
46,1
Sztafeta 4 × 400 m AZS Toruń
Jerzy Grzanka
Jerzy Rutkowski
Wacław Gąssowski
Bogdan Lipski
3:33,8 Zgoda Świętochłowice
Jerzy Girtler-Gawęda
Zbigniew Iwański
Alfred Krawczyk
Franciszek Rzeźniczek
3:35,1 Syrena Warszawa
Bogusław Kaufman
Jan Łopuszyński
Jerzy Mirowski
Leon Statkiewicz
3:36,0
Skok wzwyż Romuald Paprocki
Warta Poznań
1,75 Jerzy Zwoliński
Syrena Warszawa
1,75 Jerzy Dręgiewicz
Cracovia
1,70
Skok o tyczce Antoni Morończyk
Syrena Warszawa
3,75 Walerian Mucha
Brynica Czeladź
3,50 Marian Małecki
Społem Wrocław
3,50
Skok w dal Emil Kiszka
Lignoza Krywałd
6,83 Tadeusz Pawłowski
DKS Łódź
6,75 Karol Hoffmann
AZS Poznań
6,62
Trójskok Karol Hoffmann
AZS Poznań
13,84 Zygfryd Weinberg
HKS Bydgoszcz
13,36 Tadeusz Krzyżanowski
Zryw Gdańsk
13,23
Pchnięcie kulą Mieczysław Łomowski
Lechia Gdańsk
15,44 Witold Gerutto
Syrena Warszawa
14,18 Henryk Praski
Zjednoczenie Zabrze
13,91
Rzut dyskiem Mieczysław Łomowski
Lechia Gdańsk
44,35 Witold Gerutto
Syrena Warszawa
43,81 Karol Hoffmann
AZS Poznań
40,985
Rzut młotem Bogdan Masłowski
HKS Bydgoszcz
47,88 Alojzy Więckowski
Brda Bydgoszcz
40,03 Stefan Sobecki
Pomorzanin Toruń
39,03
Rzut oszczepem Witold Gerutto
Syrena Warszawa
52,90 Antoni Nowak
Warta Poznań
49,54 Medard Gburczyk
Syrena Warszawa
48,77

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg na 60 m Irena Hejducka
Pogoń Katowice
7,9 Aniela Mitan
Legia Kraków
7,9 Maria Brocek
Gedania Gdańsk
8,1
Bieg na 100 m Mieczysława Moder
AZS Łódź
13,2 Irena Hejducka
Pogoń Katowice
13,2 Maria Brocek
Gedania Gdańsk
13,3
Bieg na 200 m Jadwiga Słomczewska
DKS Łódź
27,2 Gertruda Gębolis
OMTUR Katowice
27,3 Maria Brocek
Gedania Gdańsk
27,9
Bieg na 800 m Genowefa Cieślik
Lechia Poznań
2:29,8 SB Stefania Bulge
HKS Kraków
2:33,5 Anna Bulge
HKS Kraków
2:35,0
Bieg na 80 m przez płotki Aniela Mitan
Legia Kraków
12,9 Leokadia Penners
Gedania Gdańsk
13,5 Janina Gościniak
HKS Bydgoszcz
13,5
Sztafeta 4 × 100 m Pogoń Katowice
Irena Hejducka
Michalina Piwowar
Małgorzata Paździor
Sonia Wieczorek
54,0 Gedania Gdańsk
Leokadia Penners
Gabriela Hećko
Maria Brocek
Wanda Przestępska
54,4 Wisła Kraków
Wanda Wolańska
Janina Legutko
??
??
55,1
Sztafeta 4 × 200 m Pogoń Katowice
Irena Hejducka
Czarnik
Michalina Piwowar
Małgorzata Paździor
1:56,3 Gedania Gdańsk
Gabriela Hećko
Marta Abakanowicz
Wanda Przestępska
Maria Brocek
1:59,0 Wisła Kraków
??
??
Wanda Wolańska
Janina Legutko
2:00,1
Skok wzwyż Leokadia Penners
Gedania Gdańsk
1,35 Wanda Panek
Zgoda Świętochłowice
1,35 Danuta Ronczewska
Czarni Wrocław
1,35
Skok w dal Mieczysława Moder
AZS Łódź
5,12 Henryka Nowak
DKS Łódź
4,96 Gertruda Gębolis
OMTUR Katowice
4,96
Pchnięcie kulą Wanda Flakowicz
Społem Wrocław
11,67 Magdalena Breguła
Pogoń Katowice
11,21 Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz
DKS Łódź
10,89
Rzut dyskiem Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz
DKS Łódź
39,81 Irena Dobrzańska
ZZK Warszawa
37,02 Jadwiga Konik
HKS Kraków
36,88
Rzut oszczepem Melania Sinoracka
Pomorzanin Toruń
37,96 Helena Stachowicz
Legia Kraków
37,01 Jadwiga Brześniowska
ZZK Poznań
32,75

Biegi przełajowe[edytuj | edytuj kod]

20. mistrzostwa Polski w biegach przełajowych rozegrano 25 kwietnia w Olsztynie (kobiety) i 9 maja w Lublinie (mężczyźni). Kobiety rywalizowały na dystansie 1 kilometra, a mężczyźni na 7 km.

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg przełajowy (7 km) Jan Kielas
Zryw Gdańsk
26:40,2 Napoleon Dzwonkowski
Zryw Włocławek
27:19,2 Andrzej Biernat
Wisła Kraków
27:28,8

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg przełajowy (1 km) Genowefa Cieślik
Odzieżowiec Poznań
3:58,8 Maria Borowska
HKS Olsztyn
4:24,5 Janina Bierżańska
Pocztowiec Olsztyn
4:40,8

Wieloboje[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa w pięcioboju kobiet zostały rozegrane 9 października we Wrocławiu, a w dziesięcioboju mężczyzn 23 i 24 października, również we Wrocławiu. Z powodu braku zgłoszeń nie rozegrano mistrzostw w pięcioboju mężczyzn, które były planowane na 10 października w Kielcach.

Mężczyźni[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Dziesięciobój Lech Nowak
AZS Wrocław
5269 pkt. Edward Schwarzer
AZS Wrocław
4365 pkt. Stanisław Osika
AZS Warszawa
4127 pkt.

Kobiety[edytuj | edytuj kod]

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Pięciobój Genowefa Cieślik
Odzieżowiec Poznań
2515 pkt. Danuta Ronczewska
Czarni Wrocław
2449,5 pkt. Jadwiga Brześniowska
ZZK Poznań
2439 pkt.

Bieg maratoński[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Polski w biegu maratońskim mężczyzn rozegrano 10 października w Kielcach.

Konkurencja: Gold medal blank.svg 1. miejsce Rezultat Silver medal blank.svg 2. miejsce Rezultat Bronze medal blank.svg 3. miejsce Rezultat
Bieg maratoński Winand Osiński
HKS Bydgoszcz
2:50:04,6 SB Antoni Więcek
Wisła Kraków
2:53:06,0 Zygmunt Ruszlewski
SKS Warszawa
2:55:03,0

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edycje mistrzostw Polski seniorów, Oficjalny portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki [dostęp 2014-08-24] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Kurzyński, Stefan Pietkiewicz, Janusz Rozum, Tadeusz Wołejko: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1920-2007. Konkurencje męskie. Szczecin – Warszawa: Komisja Statystyczna PZLA, 2008. ISBN 978-83-61233-20-6.
  • Henryk Kurzyński, Leszek Luftman, Janusz Rozum, Maciej Rychwalski, Andrzej Socha: Historia finałów lekkoatletycznych mistrzostw Polski 1922-2011. Konkurencje kobiece. Bydgoszcz: Komisja Statystyczna PZLA, 2011. ISBN 978-83-934369-0-3.
  • Józef Pliszkiewicz (red.): Rocznik PZLA 1974. Warszawa: wyd. Sport i Turystyka, 1975, s. 91–92.