Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich 2018
2017 2019
Data 6–7 stycznia 2018,
22-25 marca 2018
Gospodarz Polska Szklarska Poręba Jakuszyce
Organizator PZN
Zwycięzcy
Sprint Polska Monika Skinder

Polska Kamil Bury
10/15 km Polska Sylwia Jaśkowiec

Polska Dominik Bury
15/30 km Polska Justyna Kowalczyk

Polska Maciej Staręga
Sprint drużynowy mix Polska Eliza Rucka/
Dominik Bury
Sprint drużynowy Polska Paweł Klisz/
Maciej Staręga

Polska Sylwia Jaśkowiec/Urszula Łętocha
Sztafeta Polska AZS-AWF Katowice/
UKS Rawa Siedlce

Mistrzostwa Polski w Biegach Narciarskich 2018 – zawody w biegach narciarskich, które zostaną rozegrane w dniach 6-7 stycznia 2018 oraz 22-25 marca 2018 w Szklarskiej Porębie na Polanie Jakuszyckiej.

Organizatorami mistrzostw byli Polski Związek Narciarski (PZN) i Dolnośląski Związek Narciarski.

Prawo startu w mistrzostwach Polski seniorów w konkurencjach biegowych mieli zawodnicy posiadający aktualną II klasę sportową, jak również posiadający licencje zawodnicze, badania lekarskie i ubezpieczenie. Zawody zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami NRS oraz Wytycznymi Sportowymi PZN na sezon 2017/2018.

W pierwszej części mistrzostw nie uczestniczyli między innymi: Justyna Kowalczyk, Maciej Staręga. Natomiast w drugiej części nie uczestniczyła Ewelina Marcisz.
W pierwszej części mistrzostw Polski startowali przedstawiciele: Bośni i Hercegowiny, Chile, Czech, Litwy, Łotwy, Malezji, Meksyku, Nepalu, Serbii, Słowacji, Tonga i Ukrainy.

Terminarz[edytuj | edytuj kod]

Data Miejscowość Godzina Konkurencja Gold medal icon.svg Złoto Silver medal icon.svg Srebro Bronze medal icon.svg Brąz Źródło
6 stycznia 2018 Szklarska Poręba[a] 14:30 CET Sprint stylem klasycznym kobiet Monika Skinder Izabela Marcisz Urszula Łętocha [1]
6 stycznia 2018 Sprint stylem klasycznym mężczyzn Kamil Bury Paweł Klisz Jan Antolec [2]
7 stycznia 2018 10:00 CET 10 km stylem dowolnym kobiet[b] Sylwia Jaśkowiec Ewelina Marcisz Martyna Galewicz [3]
7 stycznia 2018 11:00 CET 15 km stylem dowolnym mężczyzn[c] Dominik Bury Jan Antolec Paweł Klisz [4]
8 stycznia 2018 11:40 CET Mieszany sprint drużynowy stylem klasycznym MKS Istebna AZS-AWF Katowice I NKS Trójwieś Beskidzka I [5]
23 marca 2018 Szklarska Poręba 10:00 CET 15 km stylem klasycznym kobiet Justyna Kowalczyk Sylwia Jaśkowiec Urszula Łętocha [6]
23 marca 2018 10:45 CET 30 km stylem klasycznym mężczyzn Maciej Staręga Dominik Bury Mateusz Haratyk [7]
24 marca 2018 11:50 CET Sprint drużynowy stylem dowolnym kobiet LKS Markam Wiśniowa Osieczany AZS-AWF Katowice I MKS Istebna [8]
24 marca 2018 12:20 CET Sprint drużynowy stylem dowolnym mężczyzn UKS Rawa Siedle I MKS Istebna AZS-AWF Katowice I [9]
25 marca 2018 11:10 CET Sztafeta 4×5 km kobiet AZS-AWF Katowice LKS Markam Wiśniowa Osieczany MKS Halicz Ustrzyki Dolne [10]
25 marca 2018 10:00 CET Sztafeta 4×7,5 km mężczyzn UKS Rawa Siedlce AZS-AWF Katowice UKS Regle Kościelisko [11]

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

Sprint kobiet[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 6 stycznia 2018 r.

Pozycja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg Polska Monika Skinder Finał
Silver medal icon.svg Polska Izabela Marcisz Finał
Bronze medal icon.svg Polska Urszula Łętocha Finał
4. Polska Sylwia Jaśkowiec Finał
5. Polska Weronika Kaleta Finał
6. Polska Eliza Rucka Finał
7. Polska Katarzyna Stokfisz 1/2 finału
8. Polska Agata Warło 1/2 finału
9. Polska Klaudia Kołodziej 1/2 finału
10. Polska Justyna Pradziad 1/2 finału
11. Polska Iwona Piekarz 1/2 finału
12. Polska Magdalena Kobielusz 1/2 finału

Sprint mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 6 stycznia 2018 r.

Pozycja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg Litwa Mantas Strolia Finał
Silver medal icon.svg Polska Kamil Bury[d] Finał
Bronze medal icon.svg Litwa Modestas Vaičiulis Finał
4. Polska Paweł Klisz[e] Finał
5. Polska Jan Antolec[f] Finał
6. Polska Kacper Antolec Finał
7. Litwa Jaunius Drusys 1/2 finału
8. Łotwa Raimo Vigants 1/2 finału
9. Litwa Tautvydas Strolia 1/2 finału
10. Litwa Ąžuolas Bajoravičius 1/2 finału
11. Polska Daniel Iwanowski 1/2 finału
12. Polska Krzysztof Małkiński 1/2 finału

10 km kobiet[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 7 stycznia 2018 r.

Pozycja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg Polska Sylwia Jaśkowiec[g] 28:09,2 min
Silver medal icon.svg Polska Ewelina Marcisz[h] 28:43,3 min +34,0 s
Bronze medal icon.svg Ukraina Maryna Ancybor 28:54,3 min +45,1 s
4. Ukraina Wałentyna Szewczenko 28:56,9 min +47,6 s
5. Polska Martyna Galewicz[i] 29:37,9 min + 1:28,6 min
6. Ukraina Tetiana Antypenko 29:41,3 min +1:32,0 min
7. Ukraina Kateryna Serdiuk 29:45,7 min +1:36,4 min
8. Polska Eliza Rucka 30:46,6 min +2:37,3 min
9. Polska Urszula Łętocha 30:49,9 min +2:40,6
10. Polska Izabela Marcisz 30:52,7 min +2:43,4

15 km mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 7 stycznia 2018 r.

Pozycja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg Polska Dominik Bury 43:14,4 min
Silver medal icon.svg Polska Jan Antolec 43:56,5 min +42,0 a
Bronze medal icon.svg Polska Paweł Klisz 45:00,8 min +1:46,4 min
4. Polska Mateusz Haratyk 45:01,1 min +1:46,7 min
5. Polska Kamil Bury 46:19,7 min +3:05,3 min
6. Polska Mateusz Chowaniak 46:45,0 min +3:30,6 min
7. Polska Andrzej Pradziad 46:57,3 min +3:42,9 min
8. Polska Kacper Antolec 47:08,0 min +3:53,6 min
9. Litwa Tautvydas Strolia 47:19,2 min +4:04,7 min
10. Polska Łukasz Kunc 47:26,7 min +4:12,3 min

Mieszany sprint drużynowy[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 8 stycznia 2018 r.

Pozycja Klub Zawodnicy Czas Strata
Gold medal icon.svg MKS Istebna Eliza Rucka
Dominik Bury
20:28,15 min
Silver medal icon.svg AZS AWF Katowice 1 Martyna Galewicz
Jan Antolec
20:28,15 min
Bronze medal icon.svg NKS Trójwieś Beskidzka 1 Agata Warło
Mateusz Haratyk
20:38,98 min +10,83 s
4. AZS AWF Katowice 2 Katarzyna Stokfisz
Kacper Antolec
20:42,10 min +13,95 s
5. UKS Regle Kościelisko 1 Justyna Pradziad
Andrzej Pradziad
20:42,10 min +13,95 s
6. MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 1 Monika Skinder
Bartosz Głaz
21:05,32 min +37,17 s
7. UKS Rawa Sieldce 1 Justyna Stefaniuk
Paweł Klisz
22:03,62 min +1:35,47 min
8. UKS Rawa Sieldce 2 Kamila Borkowska
Daniel Iwanowski
22:36,97 min +2:08,82 min
9. UKS Regle Kościelisko 2 Kamila Gąsienica
Mateusz Chowaniak
22:37,37 min +2:09,22 min
10. MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski 4 Anna Berezecka
Jan Żółkiewski
23:20,07 min +2:51,92 min

15 km kobiet[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 23 marca 2018 r.

Pozycja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg Polska Justyna Kowalczyk 40:01,3 min
Silver medal icon.svg Polska Sylwia Jaśkowiec 42:01,8 min +2:00,5 min
Bronze medal icon.svg Polska Urszula Łętocha 46:12,2 min +6:10,9 min
4. Polska Klaudia Pytel 47:36,3 min +7:35,0 min
5. Polska Andżelika Szyszka 48:27,5 min +8:26,2 min
6. Polska Katarzyna Stokfisz 48:31,8 min +8:30,5 min
7. Polska Klaudia Kołodziej 48:45,5 min +8:44,2 min
8. Polska Magdalena Czusz 49:05,7 min +9:04,4 min
9. Polska Iwona Piekarz 51:04,5 min +11:03,2 min
10. Polska Joanna Bronisz 51:57,7 min +11:56,4 min

30 km mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 23 marca 2018 r.

Pozycja Zawodniczka Czas Strata
Gold medal icon.svg Polska Maciej Staręga 1:18:11,3 h
Silver medal icon.svg Polska Dominik Bury 1:18:14,1 h +2,8 s
Bronze medal icon.svg Polska Mateusz Haratyk 1:18:22,4 h +11,1 s
4. Polska Paweł Klisz 1:18:29,0 h +17,7 s
5. Polska Jan Antolec 1:19:48,7 h +1:37,4 min
6. Polska Kacper Antolec 1:21:46,9 h +3:35,6 min
7. Polska Michał Skowron 1:23:34,9 h +5:23,6 min
8. Polska Mateusz Chowaniak 1:25:12,6 h +7:01,3 min
9. Polska Wiktor Czaja 1:26:00,9 h +7:49,6 min
10. Polska Maciej Popieluch 1:26:08,4 h +7:57,1 min

Sprint drużynowy kobiet[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 24 marca 2018 r.

Pozycja Klub Zawodniczki Czas Strata
Gold medal icon.svg LKS Markam Wiśniowa Osieczany 1 Sylwia Jaśkowiec
Urszula Łętocha
21:55,8 min
Silver medal icon.svg AZS-AWF Katowice 1 Justyna Kowalczyk
Katarzyna Stokfisz
22:17,9 min +22,1 s
Bronze medal icon.svg MKS Istebna Marcelina Wojtyła
Eliza Rucka
24:09,7 min +2:13,9 min
4. MKS Halicz Ustrzyki Dolne Luiza Motyka
Andżelika Szyszka
24:26,6 min +2:30,8 min
5. SSR LZS Sokół Szczyrk Klaudia Pytel
Magdalena Kobielusz
24:48,4 min +2:52,6 min
6. UKS Regle Kościelisko Justyna Pradziad
Catherine Spierenburg
25:08,9 min +3:13,1 min
7. LKS Markam Wiśniowa Osieczany 2 Weronika Kaleta
Emilia Romanowicz
25:42,8 min +3:47,0 min
8. UKS Rawa Sieldce 2 Rozalia Prokurat
Justyna Stefaniuk
25:54,6 min +3:58,8 min
9. MKS Karkonosze Sporty Zimowe JG Róża Łyjak
Aleksandra Ciepiela
26:03,1 min +4:07,3 min
10. UKS Rawa Sieldce 1 Joanna Bronisz
Anna Bielecka
33:09,5 min +6:51,8 min

Sprint drużynowy mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 24 marca 2018 r.

Pozycja Klub Zawodniczki Czas Strata
Gold medal icon.svg UKS Rawa Sieldce 1 Paweł Klisz
Maciej Staręga
18:34,6 min
Silver medal icon.svg MKS Istebna Dominik Bury
Kamil Bury
18:43,5 min +8,9 s
Bronze medal icon.svg AZS-AWF Katowice 1 Jan Antolec
Kacper Antolec
18:52,7 min +18,1 s
4. NKS Trójwieś Beskidzka Bartłomiej Rucki
Mateusz Haratyk
19:42,5 min +1:07,9 min
5. MKS Karkonosze Sporty Zimowe JG Michał Boreczek
Michał Skowron
20:22,8 min +1:48,2 min
6. UKS Regle Kościelisko Mateusz Chowaniak
Łukasz Kunc
20:25,6 min +1:51,0 min
7. UKS Rawa Sieldce 2 Arkadiusz Posiadała
Daniel Iwanowski
21:12,5 min +2:37,9 min
8. UKS Hubal Białystok Kacper Janowski
Krzysztof Małkiński
21:43,6 min +3:09,0 min
9. UKS Rawa Sieldce 3 Mateusz Posiadała
Piotr Sobiszewski
22:00,3 min +3:25,7 min
10. AZS-AWF Katowice 2 Mateusz Szczotka
Wojciech Pelczar
22:01,7 min +3:27,1 min

Sztafeta kobiet[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 25 marca 2018 r.

Pozycja Klub Zawodniczki Czas Strata
Gold medal icon.svg AZS-AWF Katowice
Magdalena Czusz
Justyna Kowalczyk
Katarzyna Stokfisz
Martyna Galewicz
1:03:09,98 h
17:58,2 min
15:00,1 min
15:38,3 min
14:32,1 min
Silver medal icon.svg LKS Markam Wiśniowa Osieczany
Iwona Piekarz
Urszula Łętocha
Sylwia Jaśkowiec
Weronika Kaleta
1:04:58,01 h
18:12,3 min
17:16,2 min
13:47,1 min
15:40,2 min
+1:48,03 min
Bronze medal icon.svg MKS Halicz Ustrzyki Dolne
Kinga Polityńska
Kamila Kiedrowska
Andżelika Szyszka
Luiza Motyka
1:10:08,16 h
18:34,4 min
19:43,5 min
15:34,2 min
16:15,3 min
+6:58,18 min
4. UKS Rawa Siedlce
Justyna Stefaniuk
Joanna Bronisz
Rozalia Prokurat
Anna Bielecka
1:12:51,13 h
17:51,1 min
18:58,4 min
17:21,4 min
18:40,6 min
+9:41,15 min
5. LKS Witów SKI Mszana Górna
Julia Demkowska
Klaudia Kołodziej
Gabriela Dawiec
Ewelina Kołodziej
1:13:01,58 h
19:29,6 min
17:53,3 min
17:54,6 min
17:43,4 min
+9:51,60 min
6. MKS Karkonosze Sporty Zimowe JG
Aleksandra Ciepiela
Magdalena Janiak
Róża Łyjak
Kamila Boczkowska
1:15:18,89 h
18:42,5 min
21:18,6 min
17:28,5 min
17:49,5 min
+12:08,91 min

Sztafeta mężczyzn[edytuj | edytuj kod]

Szklarska Poręba 26 marca 2017 r.

Pozycja Klub Zawodniczki Czas Strata
Gold medal icon.svg UKS Rawa Siedlce
Daniel Iwanowski
Maciej Staręga
Arkadiusz Posiadała
Paweł Klisz
1:22:18,43 h
22:13,4 min
20:07,1 min
21:16,5 min
18:40,1 min
Silver medal icon.svg AZS-AWF Katowice
Dawid Bril
Jan Antolec
Wojciech Pelczar
Kacper Antolec
1:22:22,33 h
22:26,5 min
20:38,2 min
20:18,2 min
18:58,2 min
+3,9 s
Bronze medal icon.svg UKS Regle Kościelisko
Mateusz Chowaniak
Andrzej Pradziad
Marcin Rzeszótko
Łukasz Kunc
1:23:11,38 h
21:03,2 min
21:32,3 min
20:30,4 min
20:05,4 min
+52,95 s
4. KS Jedność Nowy Sącz
Wiktor Czaja
Łukasz Marmol
Maciej Popieluch
Dawid Damian
1:25:15,59 h
21:32,3 min
23:24,5 min
20:17,1 min
20:01,3 min
+2:57,16 min
5. MKS Karkonosze Sporty Zimowe JG
Michał Skowron
Oskar Wysocki
Michał Boreczek
Maciej Zdziechowski
1:26:35,81 h
20:58,1 min
23:22,4 min
20:22,3 min
21:51,5 min
+4:17,38 min

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Początkowo zawody miały się odbyć w Wiśle później w Ptaszkowej.
  2. Początkowo zawody miały się odbyć 5 km.
  3. Początkowo zawody miały się odbyć 10 km.
  4. Mistrz Polski
  5. Wiceistrz Polski
  6. Brązowy medalista Mistrzostw Polski
  7. Mistrzyni Polski
  8. Wicemistrzyni Polski
  9. Brązowa medalistka mistrzostw Polski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]