Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym (MWPZ) – największe w Polsce zawody stacjonarne w programowaniu zespołowym, odbywające się w Poznaniu. Ponadto, ze względu na dużą liczbę uczestników, są jednymi z największych stacjonarnych zawodów w programowaniu zespołowym na świecie. Zawody odbywają się równolegle na dwóch uczelniach organizujących: Politechnice Poznańskiej i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Charakter Mistrzostw jest otwarty, tzn. mogą w nich uczestniczyć wszyscy chętni, bez względu na wiek i narodowość. Drużyny składające się z zawodników poniżej 19 roku życia posiadają status juniorów.

Od 2005 roku do startu są dopuszczeni zawodnicy "zdalni", tzn. tacy którzy startują w zawodach on-line. Posiadają oni osobny ranking.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Idea Mistrzostw Wielkopolski wywodzi się wprost z lokalnych konkursów w programowaniu zespołowym organizowanych przez Instytut Informatyki Politechniki Poznańskiej (m.in. Wiosenny Turniej w Programowaniu Zespołowym) oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Początki[edytuj | edytuj kod]

W 2002 roku Koło Naukowe „BooBoo” przy Instytucie Informatyki Politechniki Poznańskiej oraz Koło Naukowe Informatyków przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęły współpracę, której wynikiem stały się wspólne sparingi w programowaniu zespołowym. Dzięki wzajemnej pomocy, imprezy organizowane przez wyżej wymienione instytucje i koła, stawały się coraz bardziej popularne w obrębie całego Poznania. Zorganizowanych zostało bardzo wiele sparingów, nie tylko na tych uczelniach, ale także udało się rozpropagować idee programowania zespołowego na inne ośrodki naukowe w kraju (AE Poznań, III LO Gorzów Wielkopolski, VIII LO Poznań) i zagranicą (Universidade de Aveiro).

I Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W 2003 roku nadszedł czas by połączyć siły naszych ośrodków akademickich i zorganizować wspólnie naprawdę dużą imprezę. W ten sposób powstały I Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Spotkaliśmy się wówczas z nadspodziewanie dużym zainteresowaniem wśród młodych informatyków. W zawodach wystartowało prawie 250 zawodników. Poza reprezentantami liceów i uczelni wyższych z Wielkopolski, mieliśmy zaszczyt gościć drużyny z najważniejszych ośrodków informatycznych w Polsce. Wśród nich światowa czołówka programistów, łącznia z ówczesnymi mistrzami świata w programowaniu zespołowym. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Malesiński, Krzysztof Onak oraz Paweł Parys. II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Grzegorz Gutowski, Arek Pawlik oraz Paweł Walter. III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Michał Bartoszkiewicz, Paweł Olchawa oraz Maciej Popowicz. Ze względu na dużą liczbę uczniów szkół średnich postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu wśród nich. Nagrodę tę otrzymała drużyna z VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu w składzie: Jakub Bartkowiak, Łukasz Goral, Bartosz Kukawka.

II Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W 2004 roku po sukcesie I MWPZ, odbyła się druga edycja Mistrzostw. W zawodach wystartowało ponad 400 zawodników. Pomagało nam blisko 60 organizatorów. Zawody odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, które są oddalone od siebie o prawie 10 kilometrów. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 10 serwerów. W ten sposób II Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne w Polsce. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Paweł Walter, Bartosz Walczak oraz Jan Prazuch. II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marek Cygan, Piotr Stańczyk oraz Marcin Pilipczuk. III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Paweł Parys, Bartłomiej Romański oraz Marcin Michalski. Podobnie jak w pierwszej edycji Mistrzostw postanowiliśmy przyznać nagrodę dla najlepszego zespołu w kategorii szkół średnich. Nagrodę tę otrzymała drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Kuba Kallas, Kuba Łącki oraz Filip Wolski.

III Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W 2005 roku po sukcesie poprzednich MWPZ, przyszła kolej na trzecią edycje Mistrzostw. W zawodach wystartowało prawie 500 zawodników. W organizacji brało udział blisko 100 osób. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. Zawody ponownie odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, a system automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 12 serwerów. Po raz pierwszy na zawodach brały udział drużyny z zagranicy (Węgier oraz Portugalii). Dzięki temu III Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym przeszły do historii jako największe stacjonarne zawody programistyczne nie tylko w Polsce, ale także naszej części Europy. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Arkadiusz Pawlik, Bartosz Walczak oraz Paweł Walter. II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Paweł Gawrychowski, Jakub Łopuszański oraz Tomasz Wawrzyniak. III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Krzysztof Dulęba, Marek Żylak oraz Jakub Łącki. Podobnie jak w poprzednich edycjach Mistrzostw przyznano także nagrodę dla najlepszego zespołu w kategorii szkół średnich. Otrzymała ją drużyna z III Liceum im. Marynarki Wojennej w Gdyni w składzie: Dawid Wieloszyński oraz Filip Wolski.

IV Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W 2006 roku po wyjątkowym sukcesie poprzednich MWPZ zostały zorganizowane IV Mistrzostwa. W tym roku spotkaliśmy się z tak dużym zainteresowaniem, że niektórzy zawodnicy znaleźli formularz rejestracyjny przed jego oficjalnym ogłoszeniem. Ostatecznie limit 400 uczestników został osiągnięty w ciągu 3 dni od ogłoszenia startu rejestracji i ostateczne uczestnictwo musiało być potwierdzone zawodami eliminacyjnymi. Informacje szczegółowe na temat IV Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Jakub Łącki, Jakub Radoszewski, Szymon Acedański. II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w składzie: Marcin Skotniczny (AGH), Bartosz Walczak (UJ), Arkadiusz Pawlik (UJ). III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marcin Pilipczuk, Filip Wolski, Marek Cygan. Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii szkół średnich otrzymała drużyna reprezentująca V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie w składzie: Maciej Kruk, Kamil Kraszewski, Krzysztof Danielowski.

V Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku organizatorem jubileuszowej edycji MWPZ był tylko Wydział Matematyki i Informatyki UAM. Było to spowodowane sprowadzeniem na lata 2007-2010 Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym do Poznania (2 lata na PP i 2 lata na UAM). W zawodach wystartowało ponad 300 zawodników. W organizacji brało udział blisko 50 osób. V edycja MWPZ okazała się dużym sukcesem co zostało uwieńczone spożyciem ponad 10-kilogramowego tortu. Informacje szczegółowe na temat V Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Rafał Józefowicz, Alan Meller, Bartosz Walczak. W latach 2007-2010 odbywały się w Poznaniu Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym. W latach 2007 i 2008 organizatorem była Politechnika Poznańska, a w 2009 i 2010 Uniwersytet im. A. Mickiewicza. W związku z bardzo zbliżonym terminem do naszych Mistrzostw tylko pierwszego roku Koło Naukowe Informatyków na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza zdecydował się indywidualnie zorganizować MWPZ. Niestety ze względu na trudności w ustaleniu terminów na kolejne 3 lata zawody zostały zawieszone.

VI Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku po trzyletniej przerwie w organizacji MWPZ, przyszła kolej na szóstką edycję Mistrzostw. W zawodach wystartowało ok. 400 zawodników. W organizacji brało udział ponad 50 osób. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. Zawody ponownie odbywały się równolegle w laboratoriach Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 9 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 4 serwerów utrzymujących aplikacje Web. Informacje szczegółowe na temat VI Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Wojciech Śmietanka. II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego w składzie: Robert Obryk, Adam Polak, Maciej Wawro. III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Jakub Tarnawski, Michał Flendrich, Damian Straszak. Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii szkół średnich otrzymała drużyna z Wrocławia w składzie Bartłomiej Dudek (XIV LO), Mateusz Gołębiewski (XIV LO), Michał Łowicki (III LO).

VII Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

7-8 grudnia 2012 roku odbyły się na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza, VII Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym Kuzniewski.pl. Sponsorem tytularnym zawodów została firma Kuzniewski.pl. W zawodach wystartowało prawie 300 zawodników. Mistrzostwa zagościły znaczącymi relacjami w mediach. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 8 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 2 serwerów utrzymujących aplikacje Web. Informacje szczegółowe na temat VII Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie zawodów. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski reprezentanci połączonych sił Google, Uniwersytetu Warszawskiego i CodiLime w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki, Piotr Niedźwiedź. II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego w składzie: Marcin Andrychowicz, Maciej Klimek, Tomasz Kociumaka. III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Wrocławskiego w składzie: Jakub Tarnawski, Damian Straszak, Anna Piekarska. Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii junior otrzymała drużyna z XIV LO we Wrocławiu w składzie Bartosz Kostka, Daniel Danielski, Tomasz Syposz.

VIII Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W dniach 6-7 grudnia 2013 roku odbyły się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu VIII Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Z roku na rok w wydarzeniu bierze udział coraz więcej osób,tym razem liczba dobiła do 400 zawodników. Całe wydarzenie było głośno relacjonowane w mediach, a uczestnicy długo rozprawiali na temat rozwiązań. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 8 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 2 serwerów utrzymujących aplikacje Web. Informacje szczegółowe na temat VIII Mistrzostw Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym można znaleźć na oficjalnej stronie stronie zawodów. I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski obrońcy tytułu sprzed roku „Warsaw Forfiters” w składzie: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki i Wojciech Śmietanka. II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego drużyna „UW Ziemniaki” w składzie: Tomasz Kociumaka, Jarosław Błasiok, Jakub Oćwieja. III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego drużyna „Looking for a Challenge?” w składzie: Tomasz Idziaszek, Jakub Łącki, Jakub Radoszewski. Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii „Junior” otrzymała drużyna „Naprawdę robimy pompki z klaśnięciem za plecami” w składzie: Michał Glapa, Szymon Łukasz (uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie) oraz Karol Kaszuba (uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie).

IX Mistrzostwa[edytuj | edytuj kod]

W dniach 5-6 grudnia 2014 roku odbyły się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i na Politechnice Poznańskiej IX Mistrzostwa Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym. Tegoroczne zawody były największymi w historii MWPZ. Wzięło w nich udział prawie 450 zawodników, na których czekało 12 zadań o różnych poziomach trudności. System automatycznego sprawdzania zadań składał się z klastra 8 serwerów (tzw. silników sprawdzających) oraz 2 serwerów utrzymujących aplikacje Web.

I miejsce i tytuł Mistrzów Wielkopolski wywalczyli obrońcy tytułu sprzed roku, drużyna „Warsaw Forfiters” w składzie: Przemysław Dębiak, Tomasz Kulczyński i Wojciech Śmietanka.

II miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego drużyna „Warsaw Wombats” w składzie: Adam Karczmarz, Wojciech Nadara, Marcin Smulewicz.

III miejsce wywalczyli reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego drużyna „Jagiellonian Nic By Nie Dało” w składzie: Piotr Bejda, Grzegorz Guśpiel, Michał Seweryn.

Nagrodę dla najlepszej drużyny w kategorii „Junior” otrzymała drużyna „Aardvarks” w składzie: Alicja Chaszczewicz, Agnieszka Dudek oraz Jarek Kwiecień, reprezentanci XIV LO we Wrocławiu. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się aż dwie drużyny reprezentujące szkoły średnie.

Zwycięzcy MWPZ[edytuj | edytuj kod]

Lp Rok Miasto Uczelnia Drużyna I zawodnik II zawodnik III zawodnik
1 2003 Warszawa UW New Eagles Tomasz Malesiński Paweł Parys Krzysztof Onak
2 2004 Kraków UJ Uniwersytet Jagielloński Paweł Walter Bartosz Walczak Jan Prazuch
3 2005 Kraków UJ Jagiellonian One Bartosz Walczak Paweł Walter Arkadiusz Pawlik
4 2006 Warszawa UW Warsaw Falcons Jakub Radoszewski Jakub Łącki Szymon Acedański
5 2007 Kraków UJ Jagiellonian Bar Rafał Józefowicz Alan Meller Bartosz Walczak
6 2011 Warszawa UW Warsaw Forfiters Tomasz Kulczyński Jakub Pachocki Wojciech Śmietanka
7 2012 Warszawa Google, UW, CodiLime Warsaw Forfiters Tomasz Kulczyński Jakub Pachocki Piotr Niedźwiedź
8 2013 Warszawa UW Warsaw Forfiters Tomasz Kulczyński Jakub Pachocki Wojciech Śmietanka
9 2014 Warszawa UW Warsaw Forfiters Tomasz Kulczyński Wojciech Śmietanka Przemysław Dębiak
10 2015 Warszawa UW Som Merek Marek Sommer Kamil Dębowski Błażej Magnowski
11 2016 Kraków Facebook, UJ Jagiellonian Arachnoquake Igor Adamski Adam Polak Piotr Bejda
12 2019 Warszawa/Kraków Google & Youtube, UW Wyzwoliciele Tłamszonych Atawizmów dawniej znani jako Som Merek Kamil Dębowski Błażej Magnowski Marek Sommer

Statystyki MWPZ[edytuj | edytuj kod]

Lp Rok Liczba zawodników lokalnych Liczba drużyn lokalnych Liczba zawodników zdalnych Liczba zadań Czas i liczba zadań zwycięzców
1 2003 265 96 0 10 10 (31:28:13)
2 2004 435 149 0 11 11 (21:28:10)
3 2005 434 150 103 10 7 (12:04:51)
4 2006 436 149 b.d. 10 8 (17:28:46)
5 2007 310 105 b.d. 10 9 (28:09:00)
6 2011 327 109 b.d. 12 12 (26:31:49)
7 2012 289 98 b.d. 10 9 (28:09:00)
8 2013 383 132 b.d. 12 9 (14:03:30)
9 2014 426 142 b.d. 12 9 (22:11:17)
10 2015 397 135 3 12 11 (34:42:16)
11 2016 446 151 b.d. 12 10 (26:44:18)

Organizatorzy MWPZ[edytuj | edytuj kod]

Lp Rok Organizatorzy
1 2003 Politechnika Poznańska, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
2 2004 Politechnika Poznańska, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
3 2005 Politechnika Poznańska, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
4 2006 Politechnika Poznańska, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
5 2007 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
6 2011 Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
7 2012 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
8 2013 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska
9 2014 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Fundacja Science To Business
10 2015 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Fundacja Science To Business
11 2016 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Fundacja Science To Business

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]