Misty Mountain Hop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Misty Mountain Hop
Wykonawca singla
z albumu Led Zeppelin IV
Led Zeppelin
Wydany

8 listopada 1971

Nagrywany

grudzień 1970 – marzec 1971

Gatunek

hard rock, blues rock

Długość

4:38

Wydawnictwo

Atlantic Records

Producent

Jimmy Page

Format

7" 45 RPM

Singel po singlu
Immigrant Song
(1970)
„Misty Mountain Hop”
(1971)
Rock and Roll
(1972)

Misty Mountain Hop – utwór angielskiego zespołu rockowego Led Zeppelin z czwartego, niezatytułowanego albumu zespołu, wydanego w roku 1971. W USA i Australii pojawił się na stronie B singla Black Dog, jednak i tak był często grywany na falach radiowych. Został nagrany w pałacu Headley Grange (Hampshire) który posiadał własne studio nagraniowe.

Na portalu Rate Your Music określono go jako reprezentującego m.in. gatunki hard rock i blues rock[1].

Tekst[edytuj | edytuj kod]

Najczęściej pojawiająca się interpretacja tekstu utworu mówi o spotkaniu z policją po wypaleniu marihuany w parku, po czym następuje udanie się do Gór Mglistych („where the spirits fly”) - fragment ten stanowi prawdopodobnie odniesienie do powieści Hobbit J.R.R. Tolkiena. Odniesienia do dzieł tego angielskiego pisarza pojawiają się również w innych utworach Led Zeppelin, takich jak „Bron-Y-Aur Stomp”, „The Battle of Evermore” czy „Ramble On”.

Na scenie[edytuj | edytuj kod]

Utwór „Misty Mountain Hop” był grany regularnie na koncertach od końca 1972 do końca 1973; często przechodził wprost w kompozycję „Since I've Been Loving You” (co można zobaczyć np. na płycie Led Zeppelin DVD). W 1988 roku muzycy zagrali ten utwór na koncercie z okazji 40. rocznicy wytwórni Atlantic Records; przy perkusji zasiadł wtedy Jason Bonham – syn zmarłego perkusisty zespołu; w rok później zagrano go również na 21 urodzinach córki Roberta Planta. Ostatnio „Misty Mountain Hop” został wykonany na koncercie upamiętniającym postać Ahmeta Ertegüna, który 10 grudnia 2007 odbył się w londyńskiej sali O2 Arena.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]