Przejdź do zawartości

Mitch Hedberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mitch Hedberg
Imię i nazwisko

Mitchell Lee Hedberg

Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1968
Saint Paul

Data i miejsce śmierci

30 marca 2005
USA

Strona internetowa

Mitch Hedberg (ur. 24 lutego 1968, zm. 30 marca 2005) – amerykański komik stand-up. Był znany z niecodziennego spojrzenia na świat, stonowanej prezentacji i zapadających w pamięć tekstów. Duża część jego repertuaru to ciąg jednowierszowych, absurdalnych żartów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rozpoczął swoją karierę w 1989, występując w wieczorach open mike w południowej Florydzie. Dwa lata później przeprowadził się do Seattle i kontynuował pracę, podczas gdy jego popularność systematycznie wzrastała. Przez kolejnych kilka lat pracował nad swoim materiałem i walczył z tremą, która była na tyle poważna, że zdarzało mu się występować z zamkniętymi oczami.

Jego pierwsze ogólnokrajowe wystąpienie miało miejsce dzięki Comedy Central – kanałowi telewizyjnemu nadającemu między innymi występy komików. Hedberg pojawił się także 10-krotnie w Late Show with David Letterman i stał się jednym z najbardziej popularnych amerykańskich komików. Jego sceniczna postać, mimo widocznego zdenerwowania, była zawsze pozytywnie odbierana. Mitch potrafił śmiać się z kiepskiej reakcji publiczności na jego niektóre żarty. Jego humor składał się zarówno z jednowierszowców („Jestem przeciwko pikietowaniu, ale nie wiem jak to zademonstrować”), do delikatnie dłuższych materiałów zaczerpniętych z życia codziennego.

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Mitch Hedberg był znany z używania narkotyków. W maju 2003 został aresztowany w Teksasie za posiadanie heroiny. W 2004 jego kontakt z narkotykami wydawał się wymykać spod kontroli, a 23 września pojawił się na scenie pod wpływem narkotyków; niemalże zemdlał, poprosił widownię o działkę, po czym przyjął ją doustnie przed publicznością. Podczas kilku innych przedstawień otwarcie prosił publiczność o „jakiekolwiek prochy”.

Mitch urodził się z uszkodzonym sercem, jako dziecko był poddawany rozległej terapii z tym związanej. Jego śmierć w New Jersey 30 marca 2005 nastąpiła podobno właśnie z powodu serca i przemęczenia związanego z intensywnym trybem życia. Jego żona nie opublikowała raportu z sekcji, w związku z czym nie wiadomo, czy zawiniło serce, czy przyczyniły się do niej narkotyki.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Wystąpienia TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]