Mitchell's Fold

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zachodni fragment kręgu
Jeden z głazów składających się na krąg

Mitchell's Foldkamienny krąg z epoki brązu położony w okolicach wsi White Grit, w hrabstwie Shropshire, w zachodniej Anglii. Położony jest na wysokości ok. 330 metrów n.p.m.[1] Znajduje się pod opieką organizacji English Heritage[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Krąg został wzniesiony w późnej epoce brązu[3], pomiędzy 2000 a 1400 lat p.n.e.[4]. Do budowy użyto skał dolerytowych pochodzących z okolicznego wzgórza Stapeley[3].

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Obecnie krąg składa się z 14 głazów[4] rozmieszczonych na planie zbliżonym do okręgu. Przypuszcza się jednak, iż pierwotnie elementów budowli mogło być około 30[3]. Najwyższemu z głazów, mierzącemu ok. 2 metrów wysokości[4], towarzyszył niegdyś drugi, tworząc wspólnie z nim wejście do kręgu. Prawdopodobnie w pierwszych stuleciach istnienia kręgu, w środku umieszczony był kamień centralny[3]. Konstrukcja ma średnicę 27 metrów[4].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Badaczom nie udało się ustalić, do czego służył krąg. Wydaje się pewne, iż miał dla lokalnej społeczności znaczenie kultowe[3]. Według niektórych teorii był miejscem odbywania uroczystości pogrzebowych. Według innych służył jako prymitywny kalendarz, zaś poszczególne elementy konstrukcji oznaczały konkretne zjawiska astronomiczne[3]. Krąg mógł być także miejscem używanym do handlu wytwarzanymi w okolicy kamiennymi narzędziami[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Mitchell's Fold Stone Circle (ang.). Shropshire Hills and Ludlow. [dostęp 2017-07-10].
  2. Mitchell's Fold Stone Circle (ang.). Historic England. [dostęp 2017-07-10].
  3. a b c d e f History of Mitchell's Fold Stone Circle (ang.). English Heritage. [dostęp 2017-07-10].
  4. a b c d David Ross: Mitchell's Fold Stone Circle (ang.). Britain Express. [dostęp 2017-07-10].