Mitrowica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Mitrovica”. Zobacz też: Mitrowica – region w Kosowie.
Mitrowica
Ilustracja
Most w Mitrowicy
Państwo  Kosowo
 Serbia
Region Mitrowica
Gmina Mitrovica
Burmistrz Mursel Ibrahimi
Populacja (2011)
• liczba ludności
• gęstość

71 601
315 os./km²
Nr kierunkowy +381 28
Kod pocztowy 70 000
Położenie na mapie Kosowa
Mapa konturowa Kosowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Mitrowica”
Położenie na mapie Serbii
Mapa konturowa Serbii, na dole znajduje się punkt z opisem „Mitrowica”
Ziemia42°53′N 20°52′E/42,883333 20,866667
Strona internetowa

Mitrowica, Kosowska Mitrowica (alb. Mitrovica, Mitrovicë; serb. Митровица, Mitrovica, Косовска Митровица, Kosovska Mitrovica; w latach 1982-1991 Titova Mitrovica) – miasto w północnym Kosowie, u ujścia rzeki Sitnicy do rzeki Ibar, siedziba administracyjna regionu Mitrowica. Ośrodek przemysłu tytoniowego i drzewnego; ruiny twierdzy Zvečan z XII wieku. Miasto podzielone jest między Albańczyków a Serbów - granicę stanowi rzeka Ibar. Obie części liczą łącznie ok. 110 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się Uniwersytet Prisztiński, uczelnia uchodźców serbskich z Prisztiny.

Zamieszki w 2004[edytuj | edytuj kod]

17 marca 2004 roku po śmierci dwóch albańskich chłopców, na skutek plotki, o tym że utopili ich Serbowie, w mieście wybuchły zamieszki na tle etnicznym. Po tym incydencie w wyniku eskalacji konfliktu, w Kosowie zginęło co najmniej 28 Serbów, a ponad dwa tysiące zostało przepędzonych ze swoich domów. Spalono lub zdewastowano 35 cerkwi.

 Osobny artykuł: Zamieszki w Kosowie (2004).

Zamieszki w 2008[edytuj | edytuj kod]

Po jednostronnym ogłoszeniu przez Kosowo niepodległości, w Mitrowicy doszło do zamieszek. 14 marca grupa około 300 Serbów, zajęła budynek sądu ONZ, wywieszając na nim sztandar Serbii, zamiast flagi Narodów Zjednoczonych. 17 marca siły ONZ (UNMIK) odbiły sąd, zatrzymując 53 Serbów. W momencie, gdy wyprowadzano ich z budynku, ochraniający go od zewnątrz polscy policjanci zostali obrzuceni kamieniami, granatami i ładunkami wybuchowymi domowej roboty. Część Serbów (ponad dwudziestu) została uwolniona[1]. W tym samym czasie pobliski posterunek milicji ukraińskiej został obrzucony granatami i ostrzelany z broni maszynowej. Z pomocą policjantom przyszli żołnierze z francuskiego kontyngentu KFOR, Serbowie obrzucili ich granatami i koktajlami Mołotowa. W wyniku zamieszek zginął 1 ukraiński milicjant, rannych zostało 63 policjantów i żołnierzy sił pokojowych (w tym 28 Polaków, spośród 50 biorących udział w akcji, 20 Francuzów i 14 Ukraińców) oraz blisko 70 Serbów[2].

Po zamieszkach policja wchodząca w skład sił ONZ została wycofana z miasta, w którym pozostały oddziały KFOR.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Macedonia Północna Kumanowo
Wenezuela San Cristóbal

Przypisy[edytuj | edytuj kod]