Mitsubishi Ki-33

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mitsubishi Ki-33
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Japonia

Producent

Mitsubishi

Typ

myśliwiec

Konstrukcja

metalowa

Załoga

1

Historia
Data oblotu

sierpień 1936

Dane techniczne
Napęd

1 x silnik gwiazdowy Nakajima Ha-1 Kotobuki

Moc

745 KM

Wymiary
Rozpiętość

11,00 m

Długość

7,545 m

Wysokość

3,19 m

Powierzchnia nośna

17,80 m²

Masa
Własna

1132 kg

Użyteczna

330 kg

Startowa

1462 kg

Osiągi
Prędkość maks.

475 km/h

Prędkość wznoszenia

14,04 m/s

Zasięg

420 km

Dane operacyjne
Uzbrojenie
2 x karabin maszynowy Typ 89 kalibru 7,7 mm
Użytkownicy
Japonia

Mitsubishi Ki-33 (jap. キ33) – japoński prototypowy samolot myśliwski, przeznaczony dla lotnictwa Cesarskiej Armii Japońskiej. Maszyna była zmodernizowanym pod kątem wymagań lotnictwa armii samolotem Mitsubishi A5M.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1934 roku lotnictwo wojsk lądowych ogłosiło konkurs na nowy jednopłatowy samolot myśliwski[1]. Niestety żadna ze zgłoszonych do konkursu maszyn nie spełniła oczekiwań, a na ostatniej z nich, Mitsubishi Ki-18, zaważyła niechęć pomiędzy lotnictwem sił lądowych a lotnictwem marynarki wojennej[1]. Miarą desperacji lotnictwa armii była decyzja o podjęciu budowy i wprowadzeniu do służby dwupłatowej maszyny Kawasaki Ki-10[potrzebny przypis]. W zaistniałej sytuacji podjęto decyzję o ogłoszeniu kolejnego konkursu na nowy jednopłatowy samolot myśliwski, mający zastąpić samolot przejściowy, jakim był dwupłatowy Ki-10[2]. Do konkursu stanęły wytwórnie Mitsubishi, Nakajima oraz Kawasaki[2].

W zakładach Mitsubishi postanowiono kontynuować modernizację Ki-18[2]. Głównym inżynierem kierującym projektem został Jiro Horikoshi[2]. W tym momencie główny wysiłek Mitsubishi skupiał się jednak na produkcji bombowców Mitsubishi G3M i dalszym rozwijaniu konstrukcji A5M, zatem zakres prac nad Ki-33 nie był zbyt rozległy[2]. W porównaniu z Ki-18 zmieniono kształt osłony silnika (którym była nowa jednostka napędowa Nakajima Ha-1b) oraz kadłuba i statecznika pionowego, a do kabiny pilota dodano osłonę składającą się z dwóch bocznych szyb i jednej górnej (kokpit nadal nie był zakrywany w całości kopułką)[2]. W sierpniu 1936 roku ukończono pierwszy prototyp, a pod koniec tego samego roku drugi – oznaczony Ki-33.02 – w którym płat otrzymał zwichrzenie dodatnie, co miało poprawić zwrotność samolotu[2].

Wstępne badania porównawcze w Kakamigaharze, a następnie w Lotniczym Instytucie Badawczym w Tachikawa wykazały wyższość konstrukcji inżyniera Horikoshiego nad konkurentami – Ki-27 i Kawasaki Ki-28 – od których był szybszy i zwrotniejszy[2]. W trakcie dalszych badań zespół Horikoshiego został jednak zaangażowany w modernizację morskiego wariantu samolotu A5M2, toteż nie mógł on podołać obydwu projektom[2]. Umożliwiło to wytwórni Nakajima modernizację swojego Ki-27 i ostatecznie to on został zwycięzcą konkursu na nowy myśliwiec lotnictwa wojsk lądowych[2].

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Ki-33 był jednopłatowym, wolnonośnym, metalowym dolnopłatem z podwoziem stałym z tylnym podparciem. Półotwarta kabina pilota. Usterzenie klasyczne, dwudźwigarowe skrzydło o obrysie eliptycznym[potrzebny przypis]. Samolot napędzany był 9-cylindrowym silnikiem gwiazdowym chłodzonym powietrzem Nakajima Ha-1 Kotobuki i dwułopatowym śmigłem[potrzebny przypis]. Koła podwozia głównego okryte były owiewkami[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zalewski 2011 ↓, s. 93.
  2. a b c d e f g h i j k Zalewski 2011 ↓, s. 94.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Krzysztof Zalewski. Mitsubishi A5M. „Lotnictwo”. 7/2011. s. 88–98. ISSN 1732-5323. .