Mleczaj zmienny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mleczaj zmienny
Mleczaj zmienny: zdjęcie
Systematyka
Domena jądrowce
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd gołąbkowce
Rodzina gołąbkowate
Rodzaj mleczaj
Gatunek mleczaj zmienny
Nazwa systematyczna
Lactarius semisanguifluus R. Heim & Leclair
Revue Mycol., Paris 15: 79 (1950)

Mleczaj zmienny (Lactarius semisanguifluus R. Heim & Leclair) – gatunek jadalnego grzyba z rodziny gołąbkowatych (Russulaceae)[1]. Nazwa polska według Aliny Skirgiełło[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Młody – płaski, z czasem staje się coraz bardziej wklęsły, z podwiniętym brzegiem, początkowo omszony, później gładki, jasny, pomarańczowy, na środku z wyraźnymi zielonymi plamkami lub wzorkami, wilgotny – oślizgły, suchy – silnie oszroniony. Do 10 cm średnicy[3].

Blaszki

Jasne, pomarańczowożółte do ochrowych, po uciśnięciu wydzielają się winoczerwone plamy[3].

Trzon

Pomarańczowy i często z wodnistymi plamami, nieco oszroniony, ku podstawie nieco zwężony, jędrny, pusty w środku[3].

Miąższ

Kremowy, z łagodnym mleczkiem, przebarwiającym się na krwistoczerwono[3].

Wysyp zarodników

Jasnoochrowy.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Wyłącznie na trawiastej i wilgotnej ziemi pod sosnami, przeważnie na glebach nie wapiennych. W Polsce znaleziony został przez Stanisława Domańskiego w Parku Młocińskim[2].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Mleczaj rydz (Lactarius deliciosus), ceniony grzyb jadalny, ma mleczko marchewkowoczerwone, które po wyschnięciu blaknie i przebarwia się na szarozielono, ale nigdy nie na czerwono. Gatunek ten można pomylić także z podobnymi gatunkami, ale o białym i ostrym mleczku, np.: mleczaj paskudnik (Lactarius necator) czy mleczaj modrzewiowy (Lactarius porninsis)[3].

Przypisy

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-03-05].
  2. a b Alina Skirgiełło: Mleczaj (Lactarius). Grzyby (Mycota), tom 25. Podstawczaki (Basidiomycetes), gołąbkowce (Russulales), gołąbkowate (Russulaceae). Kraków: PWN, 1998. ISBN 83-85444-65-3.
  3. a b c d e Edmund Garnweidner, Hertha Garnweidner, Alicja Borowska, Alina Skirgiełło: Grzyby : przewodnik do poznawania i oznaczania grzybów Europy Środkowej. Warszawa: MUZA SA, 2006, s. 162. ISBN 83-7319-976-4.