Moï Ver

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moï Ver, właśc. Mojżesz Raviv-Vorobeichic (ur. 1904 w Wilnie, zm. 1995 w Safed) – awangardowy fotografik i malarz izraelski polskiego pochodzenia. Jest on czasami wymieniany jako Moi Weï, Moshé Vorobeichic albo Mosé Vorobeichich.

Moï Ver urodził się w 1904 roku w Wilnie, jako Mojżesz Worobejczyk. Po ukończeniu szkoły średniej w Wilnie studiował w Bauhausie w Niemczech, a następnie osiedlił się w Paryżu. Jego książka o getcie w Wilnie wydana najpierw w Szwajcarii, a potem w Paryżu w 1931 roku, jest dokumentem fotograficznym z początku lat trzydziestych i dziś podobnie jak jego album fotograficzny o Paryżu (również 1931, Editions Jeanne Walter, z przedmową Fernand Leger), są one klasycznymi książkami dla historii fotografii artystycznej.

W 1934 Moï Ver osiedlił się w Palestynie. Przyjął tam nazwisko Moshe Raviv-Vorobeichic. Na początku lat pięćdziesiątych powrócił do malarstwa, którym zajmował się w okresie studiów. Zmarł w 1995 roku w Izraelu.

Awangardowe fotografie z lat trzydziestych autorstwa Moï Ver, znajdują się kolekcjach muzeów fotografii na całym świecie. Córka Moï Ver – Maya Raviv-Vorobeichic opublikowała ponownie w 2002 roku, jego album zdjęć Paryża (z angielskim tekstem, wydawca – Steidl Verlag). Książka ta należy podobnie jak książki fotograficzne Moï Ver z lat trzydziestych, należy do najbardziej poszukiwanych książek z historii fotografii artystycznej.