Mołdawica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mołdawica (rum. Moldovița) – wieś leżąca w dolinie Moldovițy, powyżej Vatra Moldoviței, na południowej Bukowinie (Rumunia).

Mołdawica Ruska, jak zostało to uwieńczone w nazwie, była i nadal w dużym stopniu jest zasiedlona przez Hucułów, przede wszystkim w swej wyższej części.

Mieszkańcy trudnią się przede wszystkim hodowlą, w mniejszym stopniu zarabiają na wycince drzew. Część ludności żyje z usług. Rumuni i Huculi, zamieszkujący Mołdawicę Ruską, są w większości wyznania prawosławnego. W roku 1880 mieszkały tu 1484 osoby. Styl architektury rumuńskiej jest w dużym stopniu przejmowany przez Rusinów, trudno więc odróżnić przynależność etniczną mieszkańców konkretnych gospodarstw. W centrum wsi znajdują się urzędy, cerkiew prawosławna i greckokatolicka.

Z gór położonych na północ zjeżdża do wsi kolejka wąskotorowa, którą do miejsc wycinki drzew dojeżdżają robotnicy. Ze wsi zjeżdża przez Vatra Moldoviței i Frumosu pociąg do Vamy. Dodatkowo z Argel do Frumosu i Vamy jeździ kilka razy dziennie autobus.

Linki zewnętrzne[edytuj]