Mołdawica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy miejscowości na Bukowinie w Rumunii. Zobacz też: Monastyr Moldovița (Mołdawica) w pobliskiej miejscowości Vatra Moldoviței.

Mołdawica[1] (rum. Moldovița, dawniej pol. Mołdawica Ruska, rum. Rușii Moldovița, niem. Russ Moldawitza) – wieś leżąca w dolinie Moldovițy, powyżej Vatra Moldoviței, na południowej Bukowinie (Rumunia).

Mołdawica Ruska, jak zostało to uwieńczone w nazwie, była i nadal w dużym stopniu jest zasiedlona przez Hucułów, przede wszystkim w swej wyższej części.

Mieszkańcy trudnią się przede wszystkim hodowlą, w mniejszym stopniu zarabiają na wycince drzew. Część ludności żyje z usług. Rumuni i Huculi, zamieszkujący Mołdawicę Ruską, są w większości wyznania prawosławnego. W roku 1880 mieszkały tu 1484 osoby. Styl architektury rumuńskiej jest w dużym stopniu przejmowany przez Rusinów, trudno więc odróżnić przynależność etniczną mieszkańców konkretnych gospodarstw. W centrum wsi znajdują się urzędy, cerkiew prawosławna i greckokatolicka.

Z gór położonych na północ zjeżdża do wsi kolejka wąskotorowa, którą do miejsc wycinki drzew dojeżdżają robotnicy. Ze wsi zjeżdża przez Vatra Moldoviței i Frumosu pociąg do Vamy. Dodatkowo z Argel do Frumosu i Vamy jeździ kilka razy dziennie autobus.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny polski egzonim (za Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2013, s. 256. ISBN 978-83-254-1988-2. [dostęp 2016-05-31].)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]