Moc (tarot)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moc
Siła, Hart
Ilustracja
Moc z talii tarota Viscontich Cary-Yale zwanej też Visconti di Modrone (XV wiek)
Numer arkanu

XI lub VIII

Znak astrologiczny
lub hermetyczny

Lew[1]

Litera alfabetu
hebrajskiego

ט (tet)[1]

Moc (Siła) – karta tarota należąca do Arkanów Wielkich. Zazwyczaj oznaczana numerem XI, czasem VIII (zamiennie z kartą Sprawiedliwości). Czasem kojarzona z postacią Heraklesa.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Karta Mocy przedstawia młodą osobę (mężczyznę lub kobietę) ujarzmiającą lwa. Czasem przedstawiana jest postać gładząca dzikie zwierzę po głowie. W wersji uproszczonej na karcie widoczny jest Herkules lub Herakles walczący z lwem (w przypadku Heraklesa będzie to lew nemejski).

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Karta ta kojarzy się z siłą i witalnością, a także z aktywnością fizyczną. W poszczególnych położeniach ma jednak przeciwny sens – "prosta" oznacza pracowitość i dbałość o stan fizyczny, zaś "odwrócona" brutalną walkę, a nawet sadyzm.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Arkana tarota: tabela pt. Kabalistyczna i astrologiczna symbolika kart Wielkich Wtajemniczeń przyjęta przez Zakon Złotego Świtu i oparta na systemie opracowanym przez MacGregora Mathersa i Artura Edwarda Waite'a. Karcie Moc przyporządkowano w niej numer VIII, a karcie Sprawiedliwość numer XI. W: Jan Witold Suliga: Biblia Szatana. Łódź: Krajowa Agencja Wydawnicza w Łodzi, 1991, s. 6. ISBN 83-03-03220-8.