Modern UI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Microsoft design language
kompozycja systemowa
IE10 uruchomiony w interfejsie Modern UI
IE10 uruchomiony w interfejsie Modern UI
Autor Microsoft
System operacyjny Zune,
Windows Media Center,
Windows Phone,
Windows 8
Windows 10
Xbox One
Licencja MS-EULA

Microsoft design language (wcześniej znany jako Modern UI (Modern User Interface) oraz Metro UI[1]) – wewnętrzna nazwa kodowa dla języka projektowania firmy Microsoft opartego głównie na typografii.

Wykorzystywany jest w interfejsie użytkownika produktów takich jak: Zune, Windows Media Center, Windows Phone czy Windows 8. Interfejs taki charakteryzuje się przejrzystymi napisami, ascetycznymi piktogramami, minimalizmem, brakiem ozdobników (np. gradientów czy zaokrąglonych narożników) i kontrastową kolorystyką. Tekst pisany jest czcionką Segoe, opracowaną przez Microsoft i pochodnymi, np. "Zegoe" w Zune, czy "Segoe WP" w Windows Phone.

Język jest inspirowany znakami, które można znaleźć wśród infrastruktury transportowej – na przystankach metra, czy lotniskach.

Windows 8[edytuj | edytuj kod]

System Windows posiada interfejs Modern UI, który przeplata się z tradycyjnym pulpitem. Aby uruchomić aplikacje interfejsu Modern Ul w Windows 8, komputer musi posiadać przede wszystkim rozdzielczość ekranu 1024 piksele w poziomie oraz 768 w pionie[2].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Na początku sierpnia 2012 r. firma Microsoft poinformowała deweloperów, aby ci zaprzestali używać nazwy "Metro" w kontekście nowego interfejsu graficznego. Microsoft stwierdził, że była to jedynie nazwa kodowa, wprowadzając tym samym nową "Modern". Według części portali branżowych, zmiana miała związek z roszczeniami prawnymi[3].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]