Modlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy części Nowego Dworu Mazowieckiego. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Herb Nowego Dworu Mazowieckiego Modlin
Część miasta Nowego Dworu Mazowieckiego
Ilustracja
Modlin, ruiny spichlerza nad Narwią
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Powiat nowodworski
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki
W granicach Nowego Dworu Mazowieckiego 1961
Położenie na mapie Nowego Dworu Mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna Nowego Dworu Mazowieckiego
Modlin
Modlin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Modlin
Modlin
Ziemia 52°26′00″N 20°41′00″E/52,433333 20,683333
Portal Portal Polska

Modlin – dawna wieś, będąca obecnie częścią Nowego Dworu Mazowieckiego, miasta w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim.

Historia[edytuj]

Do 1952 Modlin był osadą przy ujściu Bugonarwi do Wisły (w 1961 zmieniono nazwę Bugonarwi na Narew, gdy w związku z powstaniem Zalewu Zegrzyńskiego ustalono, że Narew ma większe dorzecze niż Bug i tym samym jest prawym dopływem Wisły). W latach 1952-54 siedziba gminy Modlin[1][2]. W 1961 włączony do Nowego Dworu Mazowieckiego.

Potocznie Modlin nazywany jest dzielnicą, jednak administracyjnie miasto Nowy Dwór Mazowiecki nie posiada dzielnic, lecz osiedla. Teren dawnego Modlina podzielony jest na dwa osiedla Modlin Stary i Modlin Twierdza, na terenie którego znajduje się centralna część Twierdzy Modlin, jednej z największych w Polsce. Przez osiedle Modlin Stary przebiega linia kolejowa nr 9, na której znajduje się stacja kolejowa Modlin.

W 2012 roku, w miejscu lotniska wojskowego powstał cywilny port lotniczy Warszawa-Modlin obsługujący przewoźników niskokosztowych. Lotnisko to ma służyć jako drugi port lotniczy dla aglomeracji warszawskiej i północno-wschodniej części Polski.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy