Modlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy dzielnicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Modlin, ruiny spichlerza nad Narwią

Modlin – dawna wieś będąca dziś częścią Nowego Dworu Mazowieckiego, miasta w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 1952 Modlin był osadą przy ujściu Bugonarwi do Wisły (w 1961 zmieniono nazwę Bugonarwi na Narew, gdy w związku z powstaniem Zalewu Zegrzyńskiego ustalono, że Narew ma większe dorzecze niż Bug i tym samym jest prawym dopływem Wisły). W latach 1952-54 siedziba gminy Modlin[1][2]. W 1961 włączony do Nowego Dworu Mazowieckiego.

Potocznie Modlin nazywany jest dzielnicą, jednak administracyjnie miasto Nowy Dwór Mazowiecki nie posiada dzielnic, lecz osiedla. Teren dawnego Modlina podzielony jest na dwa osiedla Modlin Stary i Modlin Twierdza, na terenie którego znajduje się centralna część Twierdzy Modlin, jednej z największych w Polsce. Przez osiedle Modlin Stary przebiega linia kolejowa nr 9, na której znajduje się przystanek kolejowy Modlin.

W 2012 roku, w miejscu lotniska wojskowego powstał cywilny port lotniczy Warszawa-Modlin obsługujący przewoźników niskokosztowych. Lotnisko to ma służyć jako drugi port lotniczy dla aglomeracji warszawskiej i północno-wschodniej części Polski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy