Modlin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy części Nowego Dworu Mazowieckiego. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Herb Nowego Dworu Mazowieckiego Modlin
część miasta Nowego Dworu Mazowieckiego
Modlin (2).JPG
Modlin, ruiny spichlerza nad Narwią
Państwo  Polska
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki
Status część miasta
W granicach Nowego Dworu Mazowieckiego 1961
brak współrzędnych

Modlin – dawna wieś, będąca obecnie częścią Nowego Dworu Mazowieckiego, miasta w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do 1952 Modlin był osadą przy ujściu Bugonarwi do Wisły (w 1961 zmieniono nazwę Bugonarwi na Narew, gdy w związku z powstaniem Zalewu Zegrzyńskiego ustalono, że Narew ma większe dorzecze niż Bug i tym samym jest prawym dopływem Wisły). W latach 1952-54 siedziba gminy Modlin[1][2]. W 1961 włączony do Nowego Dworu Mazowieckiego.

Potocznie Modlin nazywany jest dzielnicą, jednak administracyjnie miasto Nowy Dwór Mazowiecki nie posiada dzielnic, lecz osiedla. Teren dawnego Modlina podzielony jest na dwa osiedla - Modlin Stary i Modlin Twierdza, na terenie którego znajduje się centralna część Twierdzy Modlin, jednej z największych w Polsce. Przez osiedle Modlin Stary przebiega linia kolejowa nr 9, na której znajduje się stacja kolejowa Modlin.

W 2012 roku, w miejscu lotniska wojskowego powstał cywilny port lotniczy Warszawa-Modlin obsługujący przewoźników niskokosztowych. Lotnisko to ma służyć jako drugi port lotniczy dla aglomeracji warszawskiej i północno-wschodniej części Polski.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy