Modliszewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modliszewo
wieś
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Powiat gnieźnieński
Gmina Gniezno
Liczba ludności (2009) 311[1]
Strefa numeracyjna 61
Tablice rejestracyjne PGN
SIMC 0583540
Położenie na mapie gminy wiejskiej Gniezno
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Gniezno
Modliszewo
Modliszewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Modliszewo
Modliszewo
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Modliszewo
Modliszewo
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu gnieźnieńskiego
Modliszewo
Modliszewo
Ziemia52°36′16″N 17°35′58″E/52,604444 17,599444
Nieoficjalny herb wsi Modliszewo

Modliszewowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Gniezno.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o Modliszewie, zwanym wtedy Modliszewem Wielkim (Modlschewo Wyelkye), znajduje się w spisie dóbr z 1247 r. w związku z posadowieniem drugiego dworu na polu zwanym Łabiszynek. Nazwa Modliszewo pochodzi od Modlisza, bliżej nieznanego miejscowego władcy, obejmuje dobra szlacheckie Dryjów-Sobiejuchów – później – Modliszewskich-Sitków.

W XV w. należało do parafii Modliszewko, która istniała w spisie już od 1414 r. W II poł. XVII w. w Modliszewie znajdowały się sady owocowe dzierżawione przez mieszczan i kupców gnieźnieńskich.

W roku 1851 majątek nabyła Aniela Kosztucka, a następnie Żychlińscy herbu Szeliga. Wybudowali oni zabudowania folwarku z kamienia i cegły oraz murowany pałac. Do Modliszewa zaczęli przybywać niemieccy osadnicy wyznania ewangelicko-augsburskiego. Zbudowali kościół w pobliżu folwarku, a poza wsią urządzili cmentarz, którego pozostałość z okolicznościowym obeliskiem zachowała się do dziś. Im też zawdzięcza się obecny układ wsi z gospodarstwami przy drodze GnieznoŻnin. Stanęła tam gospoda z wyszynkiem i miejscami noclegowymi, oraz kuźnia.

Doktor Żychliński został prezesem kółka rolniczego w Modliszewku i założył tam bibliotekę z fachową literaturą rolniczą oraz prostą poezją w języku polskim.

W 1905 roku obok zabudowań folwarku powstała murowana remiza straży ogniowej, używana do dziś.

W 1911 roku majątek nabył Niemiec Erik Lorenz. W okresie powstania wielkopolskiego Modliszewo z jego częścią Anielewem było w liniach obronnych Zdziechowy. Zawiązał się związek strzelecki z własną strzelnicą. W latach 1878-1945 właścicielem majątku był Jan Siciński.

Po II wojnie światowej modliszewski folwark i pałac objął Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie.

W 1953 zmarł tu lekarz psychiatra i filozof medycyny Kazimierz Filip Wize.

Herb[edytuj | edytuj kod]

Modliszewo jest pierwszą w Polsce wsią posiadającą własny symbol (od 9 lipca 2005). Tworzy go tarcza herbowa typu hiszpańskiego – "W polu czerwonym topór ze złotym obuchem w prawo na czarnym stylisku. Pod nim półksiężyc złoty rogami do góry". Topór nawiązuje do legendy, zaś półksiężyc jest jednym z elementów szlacheckiego rodu Szeliga, który wraz z barwą tarczy odnosi się do pozytywnie zapisanej w dziejach osady rodziny Żychlińskich, właścicieli dóbr wsi Modliszewo.

Modliszewo dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

Front remizy OSP
Remiza i świetlica

Obecnie w folwarku mieszkają dziedzice rodziny Sicińskich. Modliszewo liczy 51 numerów, z czego 20 to działające gospodarstwa rolne. Wieś nabiera charakteru podmiejskiej dzielnicy mieszkaniowej. Modliszewo jest prężnie rozwijającą się miejscowością.We wsi istnieją 3 komisy samochodowe, lakiernie samochodowe, 3 warsztaty samochodowe, hurtownia sztucznych kwiatów, motel "Słowianin",

We wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna powstała w 1905 r. Straż Ochotnicza prężnie pomaga jednostkom zawodowym z Gniezna. 9 lipca 2005 obchodzono uroczystości z okazji 100-lecia OSP Modliszewo, wtedy został również ustanowiony symbol i flaga wsi. Dnia 14 października 2006 odbyła się uroczystość przekazania Nowej Remizy strażackiej i nowej świetlicy wiejskiej.

Aktualności[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Modliszewo obchodzi 760-lecie istnienia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Okolicznościowy folder o wsi Modliszewo

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Główny Urząd Statystyczny: Bank Danych Lokalnych. [dostęp 2014-08-24].