Modliszewscy herbu Ostoja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Ostoja, wersja średniowieczna

Modliszewscy – polski ród szlachecki pieczętujący się herbem Ostoja, należący do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców)[1][2]. Modliszewscy swoje nazwisko wzięli od wsi Modliszewo Kościelne (czasem Modliszewo Cyrkiewne, Modliszewo Mniejsze, Modliszewo Małe lub Modliszewko, tak jak obecnie), położonej w dawnym pow. gnieźnieńskim województwa kaliskiego[1]. Modliszewo Kościelne graniczyło z Modliszewem Wielkim, z którego wyszli Modliszewscy herbu Dryja (byli oni wspólnego pochodzenia z Mileskimi z Mileszyna)[3] a także Modliszewscy herbu Topór (którzy stanowili odgałęzienie Kołybskich z Kołybek)[4][5]. Modliszewscy herbu Ostoja zostali wspomniani przez Kaspra Niesieckiego w Herbarzu Polskim[2].

Przydomek rodu[edytuj | edytuj kod]

Przydomkiem rodu Modliszewskich herbu Ostoja jest imionisko Sitek, Sitko[1], Sittko[6], Sythek[7]. Według prof. W. Dworzaczka w Modliszewie Kościelnym dziedziczyli także Modliszewscy używający imioniska Sobiejucha niewiadomego herbu[8].

Najstarsze świadectwa źródłowe dotyczące rodu[edytuj | edytuj kod]

Poniżej wymienione są wybrane świadectwa źródłowe dotyczące Modliszewskich herbu Ostoja oraz wsi gniazdowej Modliszewa Kościelnego do początków XVI wieku.

  • Najstarsza wzmianka dotycząca Modliszewa (Modliszewka) pochodzi z dokumentu księcia Władysława, wydanego w 1316 roku, w którym wzmiankowany jest Andreas de Modlizevo[9][5].
  • W Modliszewie (Modliszewku) istniał kościół już w drugiej połowie XIV wieku. W roku 1380 oficjał gnieźnieński rozstrzygał spór pomiędzy Maciejem, plebanem z Modliszewa Małego a dziedzicami Modliszewka Wielkiego[10].
  • W latach 1395-1401 występował Piechno z Modliszewa, kasztelan czarnkowski[11]. Jego małżonką była Małgorzata. Według prof. W. Dworzaczka mógł należeć do rodu Ostojów[12]
  • W roku 1401 oficjał gnieźnieński zaświadczał, że Paweł z Jabłkowa, pleban w Modliszewie, oczyścił się z zarzutu zgwałcenia Magdy z Modliszewa[13].
  • W roku 1414 występował Jan, pleban z Modliszewa, jako świadek w sprawie o dziesięciny w Mieleszynie[14].
  • W roku 1434 Marcin, pleban w Modliszewie, został oskarżony o to, że przejął bezprawnie dwuletnią dziesięcinę o wartości 3 grzywien z działu Jana Giemzy w Mielnie[15].
  • W roku 1448 Jan, Mikołaj, Piotr i Wojciech, bracia z Modliszewa, mieli termin ze strony Marcina z Mielna. Marcin i Mikołaj, synowie zmarłego Wojciecha, występowali w 1449 roku. Marcin, Mikołaj, Piotr, Wojciech, bracia z Modliszewa, mieli około roku 1450 termin ze strony Doroty, żony Andrzeja z Wilamowa[12].
  • Pierwszym Modliszewskim, którego można łączyć z rodem heraldycznym Ostojów był Marcin Sitek, dziedzic w Mniejszym Modliszewie, który na połowie swych części w tej wsi w roku 1451 oprawił posag żonie Małgorzacie w wysokości 40 grzywien. Między nim a Marcinem z Wielkiego Modliszewa herbu Dryja w roku 1461 założone zostało wadium, iż będą żyć w pokoju[1].
  • W roku 1476 występowali - Stanisław z Modliszewa, podkomorzy inowrocławski, i jego brat Bartłomiej. Tego roku wymieniali pusty łan we wsi Knieja na wieś Wolice i jezioro zwane Słupy. Według prof. W. Dworzaczka mogli pochodzić z Modliszewa Kościelnego[12].
  • W roku 1478 Wojciech Sitek z Modliszewa Kościelnego, na połowie swej części tej wsi, oprawił posag żonie Małgorzacie Mielińskiej, córce Marcina, w wysokości 70 grzywien. Tenże, w roku 1481, na połowie swej części w Modliszewie Kościelnym, oprawił posag w wysokości 50 grzywien drugiej żonie, Annie z Kołat[1].

Majątki ziemskie należące do rodu[edytuj | edytuj kod]

Poniżej wymienione są ważniejsze dobra ziemskie należące do Modliszewskich herbu Ostoja.

Modliszewo Kościelne (dziś Modliszewko), Wierzejcze (dziś Wierzejewice), Dębłowo, Wierzbocice[1],

Przedstawiciele rodu[edytuj | edytuj kod]

  • Marcin Sitek z Modliszewa (zm. po 1468) - dziedzic w Kościelnym (Mniejszym) Modliszewie. Ożeniony z Małgorzatą[1].
  • Stanisław z Modliszewa (zm. po 1476) – podkomorzy inowrocławski, właściciel dóbr w Knieji i Wolicach. Według prof. W. Dworzaczka najprawdopodobniej pochodził z Modliszewa Kościelnego[12] i mógł należeć do rodu Ostojów.
  • Wojciech Sitek z Modliszewa (zm. po 1481) - dziedzic w Modliszewie Kościelnym. Dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Małgorzata Mielińska a drugą Anna z Kołat Kołacka[1].
  • Mikołaj z Modliszewa Modliszewski (zm. po 1491) - ksiądz katolicki, pleban w Izdebnie i Raczkowie, dziedzic w Modliszewie Kościelnym. W roku 1491 sprzedał wyderkafem za 40 grzywien części swe w Modliszewie Kościelnym bratankom - Wawrzyńcowi i Mikołajowi Modliszewskim, zachowując dla siebie jedną grzywnę czynszu rocznego z tej wsi[1].
  • Wawrzyniec z Modliszewa Modliszewski (zm. przed 1501) - dziedzic w Modliszewie Kościelnym. Był synem Marcina i Małgorzaty Modliszewskich. Jego żoną była Jadwiga[1].
  • Wojciech Modliszewski (zm. przed 1503) – dziedzic dóbr w Modliszewie Kościelnym, dworzanin króla Aleksandra Jagiellończyka. Jego ojcem był Wojciech Sitek Modliszewski, a matką Małgorzata Mielińska. Został zamordowany w mieście Łubowie przez Mikołaja i Bartosza Chwałkowskich. Miał brata Łukasza i dwie siostry przyrodnie - Małgorzatę i Katarzynę, klaryskę w Gnieźnie.
  • Mikołaj Sitek z Modliszewa Wierzejski (zm. przed 1512) - dziedzic w Modliszewie Kościelnym, właściciel części wsi Wierzejcze (dziś Wierzejewice). Syn Marcina i Małgorzaty Modliszewskich. Jego pierwszą żoną była Jadwiga Piątkowska a drugą Barbara Modliszewska[1].
  • Jan Sitek Modliszewski (zm. przed 1557) - dziedzic w Modliszewie Kościelnym, właściciel dóbr w Wierzejczy i Dębłowie. Majątek w Wierzejczy odziedziczył po stryju Mikołaju. Syn Wawrzyńca i Jadwigi Modliszewskich. Żoną jego była Magdalena Węgierska, córka Mikołaja.
  • Elżbieta Modliszewska (zm. przed 1653) - dziedziczka dóbr w Modliszewie Kościelnym, jedyna córka Jana Sitki i Katarzyny Rynarzewskiej. Była żoną Daniela Karczewskiego, dziedzica Karczewa[1]. W roku 1640 sprzedała swoje części w Modliszewie Kościelnym Stanisławowi Modliszewskiemu[17]. Została wspomniana przez Kaspra Niesieckiego w „Herbarzu polskim”[2].
  • Feliks Modliszewski (zm. przed 1693) - dożywotni posesor sołectwa w Wierzbocicach, spadkobierca Elżbiety z Modliszewskich Karczewskiej, stryjecznej siostry ojca. Był synem Bartłomieja i Anny Wilkowskiej. Jego małżonką była Barbara Przeniewska (Przedniewska)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l m n Biblioteka Kórnicka, PAN, Teki Dworzaczka - Monografie - Modliszewscy h. Ostoja.
  2. a b c K. Niesiecki, Herbarz polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845, t. VI s. 445.
  3. Biblioteka Kórnicka, PAN, Teki Dworzaczka - Monografie - Modliszewscy h. Drya.
  4. Biblioteka Kórnicka, PAN, Teki Dworzaczka - Monografie - Modliszewscy h. Topór.
  5. a b S. Kozierowski, Badania nazw topograficznych na obszarze dawnej zachodniej i środkowej Wielkopolski, t. II, litery: M-Z, s. 42.
  6. Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym, [w:] „Źródła dziejowe”, A. Pawiński (red.), t. I, Wielkopolska, Warszawa 1883, s. 150.
  7. S. Kozierowski, Pierwotne osiedlenie ziemi gnieźnieńskiej wraz z Pałukami w świetle nazw geograficznych i charakterystycznych imion rycerskich, PAN Biblioteka Kórnicka, s. 109.
  8. Biblioteka Kórnicka, PAN, Teki Dworzaczka - Monografie - Modliszewscy z Modliszewa Kościelnego.
  9. S. Kozierowski, Badania nazw topograficznych dzisiejszej archidiecezji gnieźnieńskiej (dokończnie), Roczniki Towarzystwa Przyjaciół Nauk Poznańskiego, t. XXXIX, Poznań 1913, s. 41.
  10. Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski, A. Gąsiorowski (red.), H. Kowalewicz (red.), PAN Biblioteka Kórnicka 1982, t. VI, nr 269.
  11. Urzędnicy wielkopolscy XII-XV wieku. Spisy, A. Gąsiorowski (red.), PAN 1985, s. 101, 193.
  12. a b c d Biblioteka Kórnicka, PAN, Teki Dworzaczka - Monografie - Modliszewscy (Modliszewscy różni).
  13. Kodeks Dyplomatyczny Wielkopolski, A. Gąsiorowski (red.), R. Walczak (red.), PAN Biblioteka Kórnicka 1985, t. VII, nr 419.
  14. Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, wyd. pod red. F. Sulimierskiego, B. Chlebowskiego, J. Krzywickiego i W. Walewskiego, Warszawa 1880-1902, t. VI, s. 568.
  15. M. Czyżak, Mikołaj Grosman (ok. 1380-1442), pleban w Waliszewie, ductor laborum ecclesiae sanctae Trinitatis w Gnieźnie. Przyczynek do średniowiecznej biografistyki, [w:] „Ecclesia Studia z Dziejów Wielkopolski”, Toruń 2009, t. IV, s. 62-63.
  16. T. Jurek (red.), Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, 2010-2019, Poznań, cz. III, s. 817.
  17. Biblioteka Kórnicka, PAN, Teki Dworzaczka - Grodzkie i ziemskie > Poznań > Rezygnacje > XVII wiek > Część 1 - 9899 (Nr. 1420) 1640.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Teki Dworzaczka. Materiały historyczno-genealogiczne do dziejów szlachty wielkopolskiej XV-XX w., Biblioteka Kórnicka PAN, Kórnik-Poznań 1995-2019 - Monografie - Modliszewscy h. Ostoja - Teki Dworzaczka.
  • T. Jurek (red.), Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, 2010-2019, Poznań, cz. III, s. 817.
  • K. Niesiecki, Herbarz polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845, t. VI s. 445.
  • W. J. Skowroński, Rody szlacheckie w Wielkopolsce w XVI – XIX w., Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, litera M, (Modliszewscy), s. 160.