Modraszek argus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Modraszek argus
Plebejus argus
Karol Linneusz, 1758
Dolna strona skrzydeł: 1 – samica, 2 – samiec (kopulacja)
Dolna strona skrzydeł: 1 – samica, 2 – samiec (kopulacja)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina modraszkowate
Rodzaj Plebeius
Gatunek modraszek argus

Modraszek argus (Plebeius argus L.) − gatunek motyla z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae).

Cechy
Jeden z najmniejszych gatunków w obrębie rodziny modraszkowatych. Rozpiętość skrzydeł 20–23 mm. U samicy górna powierzchnia skrzydeł jest ciemnobrązowa i występują czerwone plamki na ich brzegu, u samców jest jasnoniebieska i ma szeroki, ciemny pasek na brzegu. Gąsienica jest zielona lub rudawa[1].
Występowanie
Niezbyt rzadki. Występuje głównie na wrzosowiskach, na obrzeżach bagien i na suchych murawach[1].
Rozwój
Samica składa jaja na dolnej części roślin żywicielskich gąsienic. Jaja są białe, bardzo małe i zimują na roślinach. Dalszy rozwój następuje dopiero na wiosnę. Przeobrażenie zupełne[1].
Górna powierzchnia skrzydeł (samica)
Górna powierzchnia skrzydeł (samiec)
Tryb życia
Gąsienica żeruje na wrzosach, posłonkach oraz różnych gatunkach roślin z rodziny bobowatych. Z licznych gruczołów zapachowych wydziela zapach zwabiający mrówki. W obecności mrówek wysuwa dwa wyrostki z haczykami znajdujące się na ósmym segmencie ciała i porusza nimi. Rola tych wyrostków nie jest jednak dokładnie znana, mrówki interesują się bowiem tylko gruczołem, którego ujście znajduje się na siódmym segmencie ciała. Gdy swoimi czułkami dotkną gąsienicy, z otworu gruczołu wypływa słodka wydzielina pobierana przez mrówki. Gąsienice żerują głównie w nocy, podczas dnia zazwyczaj przebywają stłoczone na ziemi, u podnóża rośliny, na której żerują i otoczone przez mrówki, które bronią je przez napastnikami. Również poczwarka korzysta z opieki mrówek. Nie wydziela słodkiej wydzieliny, jednak prawdopopodobnie wytwarza ten sam zapach, co gąsienice[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d Heiko Bellmann: Atlas motyli. Rozpoznawanie i klasyfikowanie. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2009. ISBN 978-83-7243-691-7.