Modraszek argus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Modraszek argus
Plebejus argus
Karol Linneusz, 1758
Ilustracja
Modraszek argus (kopulacja)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd motyle
Rodzina modraszkowate
Rodzaj Plebejus
Gatunek modraszek argus

Modraszek argus (Plebejus argus L.) − gatunek motyla z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae).

Cechy
Jeden z najmniejszych gatunków w obrębie rodziny modraszkowatych. Rozpiętość skrzydeł 20–23 mm. U samicy górna powierzchnia skrzydeł jest ciemnobrązowa i występują czerwone plamki na ich brzegu, u samców jest jasnoniebieska i ma szeroki, ciemny pasek na brzegu. Gąsienica jest zielona lub rudawa[1].
Występowanie
Niezbyt rzadki. Występuje głównie na wrzosowiskach, na obrzeżach bagien i na suchych murawach[1].
Rozwój
Samica składa jaja na dolnej części roślin żywicielskich gąsienic. Jaja są białe, bardzo małe i zimują na roślinach. Dalszy rozwój następuje dopiero na wiosnę. Przeobrażenie zupełne[1].
Tryb życia
Gąsienica żeruje na wrzosach, posłonkach oraz różnych gatunkach roślin z rodziny bobowatych. Z licznych gruczołów zapachowych wydziela zapach zwabiający mrówki. W obecności mrówek wysuwa dwa wyrostki z haczykami znajdujące się na ósmym segmencie ciała i porusza nimi. Rola tych wyrostków nie jest jednak dokładnie znana, mrówki interesują się bowiem tylko gruczołem, którego ujście znajduje się na siódmym segmencie ciała. Gdy swoimi czułkami dotkną gąsienicy, z otworu gruczołu wypływa słodka wydzielina pobierana przez mrówki. Gąsienice żerują głównie w nocy, podczas dnia zazwyczaj przebywają stłoczone na ziemi, u podnóża rośliny, na której żerują i otoczone przez mrówki, które bronią je przez napastnikami. Również poczwarka korzysta z opieki mrówek. Nie wydziela słodkiej wydzieliny, jednak prawdopodobnie wytwarza ten sam zapach, co gąsienice[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Heiko Bellmann: Atlas motyli. Rozpoznawanie i klasyfikowanie. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2009. ISBN 978-83-7243-691-7.