Przejdź do zawartości

Modraszek argus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Modraszek argus
Plebejus argus
Karol Linneusz, 1758
Ilustracja
Modraszek argus, kopulacja; samica u góry
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

motyle

Rodzina

modraszkowate

Rodzaj

Plebejus

Gatunek

modraszek argus

Modraszek argus (Plebejus argus) − gatunek motyla z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae).

Cechy
Jeden z najmniejszych gatunków w obrębie rodziny modraszkowatych. Rozpiętość skrzydeł 20–23 mm. U samicy górna powierzchnia skrzydeł jest ciemnobrązowa i występują czerwone plamki na ich brzegu, u samców jest jasnoniebieska i ma szeroki, ciemny pasek na brzegu. Gąsienica jest zielona lub rudawa[1].
Występowanie
Niezbyt rzadki. Występuje głównie na wrzosowiskach, na obrzeżach bagien i na suchych murawach[1].
Rozwój
Samica składa jaja na dolnej części roślin żywicielskich gąsienic. Jaja są białe, bardzo małe i zimują na roślinach. Dalszy rozwój następuje dopiero na wiosnę. Przeobrażenie zupełne[1].
Tryb życia
Gąsienica żeruje na wrzosach, posłonkach oraz różnych gatunkach roślin z rodziny bobowatych. Z licznych gruczołów zapachowych wydziela zapach zwabiający mrówki. W obecności mrówek wysuwa dwa wyrostki z haczykami znajdujące się na ósmym segmencie ciała i porusza nimi. Rola tych wyrostków nie jest jednak dokładnie znana, mrówki interesują się bowiem tylko gruczołem, którego ujście znajduje się na siódmym segmencie ciała. Gdy swoimi czułkami dotkną gąsienicy, z otworu gruczołu wypływa słodka wydzielina pobierana przez mrówki. Gąsienice żerują głównie w nocy, podczas dnia zazwyczaj przebywają stłoczone na ziemi, u podnóża rośliny, na której żerują i otoczone przez mrówki, które bronią je przez napastnikami. Również poczwarka korzysta z opieki mrówek. Nie wydziela słodkiej wydzieliny, jednak prawdopodobnie wytwarza ten sam zapach, co gąsienice[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Heiko Bellmann: Atlas motyli. Rozpoznawanie i klasyfikowanie. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2009. ISBN 978-83-7243-691-7.