Modulacja QAM

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Modulacja QAM (ang. Quadrature Amplitude Modulation). Kwadraturowa modulacja amplitudowo-fazowa. Służy do przesyłania danych cyfrowych przez kanał radiowy, stosowana m.in. w transmisjach DVB. Modulacja QAM jest połączeniem modulacji amplitudy i modulacji fazy. Dane formowane są w dwójki, trójki, czwórki itd., które odpowiadają zarówno amplitudzie jak i fazie. Tworzone są według diagramu konstelacji (ang. Constellation diagram). Sygnał QAM jest kombinacją liniową dwóch ortogonalnych przebiegów (przesuniętych w fazie o π/2): kosinusoidalnego i sinusoidalnego.

Modulator QAM[edytuj | edytuj kod]

Modulator QAM.svg

Dane w postaci cyfrowej dzielone są na dwa strumienie. Następnie każdy strumień zamieniany jest na sygnał analogowy w przetworniku cyfrowo-analogowym. Analogowy sygnał może przechodzić przez filtr dolnoprzepustowy (ang. Low Pass Filter). W kolejnym etapie jeden sygnał mnożony jest przez nośną (ang. Carrier), a drugi przez nośną przesuniętą w fazie o π/2. Na koniec modulacji obydwa sygnały są sumowane i wysyłane jako sygnał QAM.

Równoważność modulacji amplitudy i fazy z sumą przebiegów przesuniętych w fazie o π/2 opisują wzory:

gdzie:

W ogólności sygnał może być przedstawiony jako:


Przykład modulacji 16 QAM[edytuj | edytuj kod]

Ciąg wejściowy jest dzielony po dwa bity i są one umieszczane w dwóch kanałach w taki sposób:

Input message-pl.svg Modulacja QAM.svg

Dla każdego kanału mamy cztery wartości różnych poziomów, np.

00 – 1
01 – 3
10 – -1
11 – -3

Diagram konstelacji (ang.Constellation diagram) dla 16 QAM będzie wyglądał tak:

16QAM Gray Coded.svg

Diagram przyporządkowuje do kodowanych liczb amplitudy Q i I fal składowych. Diagram może być reprezentowany w postaci macierzy wówczas dwubitowe części kodowanych liczb ai, bi, wskazują na elementy macierzy zawierającej amplitudy Q i I fal składowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]