Mohelnice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mohelnice
Ilustracja
Plac Wolności z kolumną maryjną
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 ołomuniecki

Powiat

Šumperk

Gmina

Mohelnice

Data założenia

XII wiek

Prawa miejskie

poł. XIII wieku

Burmistrz

Jana Zwyrtek Hamplová

Powierzchnia

46,21 km²

Wysokość

267 m n.p.m.

Populacja (2009)
• liczba ludności
• gęstość


9747
210,9 os./km²

Kod pocztowy

789 53 do 789 85

Podział miasta

8 dzielnic

Położenie na mapie kraju ołomunieckiego
Mapa konturowa kraju ołomunieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Mohelnice”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Mohelnice”
Ziemia49°46′36,5″N 16°55′07,0″E/49,776806 16,918611
Strona internetowa

Mohelnice (niem. Müglitz) – miasto we wschodniej części Czech, w kraju ołomunieckim, w powiecie Šumperk, siedziba gminy z rozszerzonymi uprawnieniami i urzędu gminnego oraz mikroregionu ziemia mogielnicka (czes. Mohelnicko). Znajduje się w Dolinie Mogielnickiej otoczonej górami Wysokiego Jesionika i Pogórza Zabrzeskiego, nad rzeką Mirówką.

Dzięki sprzyjającym okolicznościom osadnictwo na tym terenie istniało już od starożytności. Powstałe w XII wieku miasto było w średniowieczu centrum handlu i oświaty na północnych Morawach. Jego rozwój był przerywany przez zarazy, powodzie i pożary. Kilkakrotnie było także niszczone w czasie wojen (najbardziej podczas wojny o sukcesję austriacką). W XIX i na początku XX wieku pojawiły się w Mohelnicy liczne nowinki techniczne (kolej, telegraf, elektrownia itd.). Jako część Kraju Sudetów miasto było w większości zamieszkiwane przez ludność niemiecką – wysiedloną po 1945 roku.

Dziś Mohelnice są ośrodkiem przemysłowym (Hella Autotechnik, Siemens AG), a także ważnym węzłem komunikacyjnym – krzyżują się drogi krajowe z Jesionika i Hradca Králové z drogą ekspresową do Ołomuńca, a także biegnie linia kolejowa z Ołomuńca do Zabrzegu. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne i sportowe sprzyjające ruchowi turystycznemu.

Administracyjnie Mohelnice dzielą się na 8 dzielnic. Według danych z 31 lipca 2009 liczba mieszkańców Mohelnic wynosi 9747 osób, a powierzchnia – 46,21 km².

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]