Moishe Aryeh Friedman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Moishe Aryeh Friedman (ur. 1972 w Nowym Jorku)– ortodoksyjny działacz organizacji antysyjonistycznych, twórca i jedyny członek Austriackiego Ortodoksyjnego Stowarzyszenia Antysyjonistycznego, szerzej znany z uczestnictwa w teherańskiej konferencji poświęconej holokaustowi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo spędził w Williamsburgu (Brooklyn, Nowy Jork). Jest zagorzałym przeciwnikiem istnienia państwa Izrael, zwolennikiem jego likwidacji i oddania jego terytorium Palestyńczykom. W swoich poglądach zbliża się do chasydzkiego ruchu Satmar i ruchu Naturej Karta. Friedman nigdy nie otrzymał smichy rabinackiej, co stało się przyczyną kontrowersji i oskarżeń o uzurpację tytułu rabina ze strony Naczelnych Rabinów Izraela.

11 grudnia 2001 na zaproszenie prezydenta Iranu Mahmuda Ahmadineżada wziął udział w konferencji w Teheranie poświęconej holokaustowi, na której nazwał zagładę Żydów udaną fikcją[1]. Friedman uważa, że "działające w ukryciu jednostki, sprawcy jak i finansowi poręczyciele odpowiedzialni za niektóre zbrodnie Drugiej Wojny Światowej w rzeczywistości sami byli syjonistami".

W maju 2006 r. Friedman spotkał się na konferencji w Sztokholmie (Szwecja) z Atefem Adwanem, członkiem Hamasu oraz Pełniącym Obowiązki Ministra Rządu Palestyńskiego.

11 marca 2007 został dotkliwie pobity na terenie obozów Auschwitz-Birkenau przez członków żydowskiej młodzieżowej organizacji ZAKA.

Friedman jest także znany ze związków ze skrajnie prawicową Austriacką Partią Wolności. Jeden z jej polityków był uczestnikiem bar micwy jego syna.

Friedman jest unikany przez większość Żydów austriackich, posiada zakaz uczęszczania do ortodoksyjnych synagog w Europie i Nowym Jorku. Jego dzieci zostały wydalone z wiedeńskich szkół żydowskich.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]