Moleskine

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Moleskine S.p.A.
Ilustracja
Państwo

 Włochy

Region

 Lombardia

Siedziba

Mediolan

Forma prawna

spółka akcyjna

brak współrzędnych
Strona internetowa
Notes Moleskine w czerwonej oprawie

Moleskine S.p.A. – włoskie przedsiębiorstwo, najbardziej znane z produkcji notesów z dobrej jakości papieru w kolorze kremowym, w charakterystycznej, szytej, najczęściej czarnej oprawie z zamknięciem z taśmy elastycznej. Chętnie używane przez pisarzy, malarzy, rysowników i projektantów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Na początku notesy produkowane były przez małe włoskie manufaktury i dystrybuowane przez paryskie sklepy papiernicze odwiedzane przez międzynarodową awangardę. Gdy w 1986 roku działalność zakończył ostatni wytwórca – rodzinne przedsiębiorstwo z Tours, notes stał się niemal nieosiągalny. W roku 1998 dzięki małemu mediolańskiemu wydawcy, Moleskine powrócił. Legenda, umiejętnie podtrzymywana przez producenta, wiąże go z takimi artystami jak Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Ernest Hemingway czy Bruce Chatwin. Z takich notesów, jak twierdzi producent, korzystał również polski pisarz i podróżnik Ryszard Kapuściński[1].

Dziś bez problemu dostępne są w różnych odmianach – reporterskie, telefoniczne, do prowadzenia dziennika, gładkie, w linie i w kratkę, w okładkach tradycyjnych i wyplatanych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moleskine World. [dostęp 2017-07-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-30)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]