Molo Południowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widok z lotu ptaka na Molo Południowe

Molo Południowepirs o długości 626,45 m[1]) znajdujący się w Gdyni, w dzielnicy Śródmieście.

Zostało zbudowane wraz z budową portu w latach 20. XX wieku. Dokładnie rozpoczęto budowę w 1934 roku[2]. Jest to przestrzeń rekreacyjna, mająca jednocześnie charakter parku i ulicy. Środkiem mola południowego przebiega Alei Jana Pawła II (dawniej aleja Zjednoczenia Ziem Polskich). Molo Południowe, jak i Skwer Kościuszki stanowią swoistą oś widokową. Zlokalizowano tu kilka istotnych pomników Gdyni m.in.: Gra Masztów i kamienny pomnik poświęcony jednemu z najwybitniejszych marynistów Józefowi Konradowi Korzeniowskiemu.

Przy końcu mola, po lewej stronie (na końcu Nabrzeża Pomorskiego) znajduje się Aleja Statków Pasażerskich. Natomiast po prawej stronie, w odległości 40 metrów od brzegu, na dalbie znajduje się rzeźba MarzycielaDyrygenta Fal[3].

Po lewej stronie nabrzeża cumują statki pasażerskie, tramwaje wodne – z rejsami do Helu i Jastarni, żaglowce, w tym szkoleniowy „Dar Młodzieży”, żaglowiec muzeum „Dar Pomorza” oraz okręt – muzeum ORP „Błyskawica”. Po prawej stronie znajduje się marina (basen jachtowy), kompleks budynków Akademii Morskiej oraz Akwarium Gdyńskie.

Z końca mola roztacza się widok na Zatokę Gdańską, na północ widać zalesione wzgórza Oksywia, na wprost można zobaczyć Mierzeję Helską, a wieczorem latarnie morskie: w Jastarni po lewej przy bardzo sprzyjającej pogodzie, na Helu na wprost, oraz po prawej w Gdańsku (w Porcie Północnym).

W 2020 z krańca Mola usunięto parking, w miejsce którego urządzono teren rekreacyjny[4].

Problemy z nazewnictwem[edytuj | edytuj kod]

Często Molo Południowe jest mylnie nazywane Skwerem Kościuszki. W rzeczywistości Skwer Kościuszki to jedynie obszar pomiędzy skrzyżowaniem ulic Świętojańskiej z 10 Lutego a początkiem Mola Południowego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Gdyni. wydawca Oficyna Verbi Causa Gdynia 2006 isbn= 83-921571-8-4 na stronie 627.
  2. Encyklopedia Gdyni. wydawca Oficyna Verbi Causa Gdynia 2006 isbn= 83-921571-8-4 na stronie 468.
  3. Michał Sielski: Dyrygent fal w Gdyni. Trojmiasto.pl, 27 kwietnia 2009. [dostęp 19 maja 2009].
  4. Molo Południowe w Gdyni po zmianach. Miało być klimatycznie, wyszło nieciekawie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]