Moloch straszliwy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moloch straszliwy
Moloch horridus[1]
J.E. Gray, 1841[2]
Ilustracja
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina agamowate
Podrodzina Amphibolurinae
Rodzaj Moloch
J.E. Gray, 1841
Gatunek moloch straszliwy
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Moloch straszliwy (Moloch horridus) – gatunek niewielkiej jaszczurki z rodziny agamowatych (Agamidae), zamieszkujący zachodnioaustralijskie pustynie. Jej ciało pokrywają sterczące pionowe łuski oraz pomarańczowobrunatne plamy, co nadaje jej groźny wygląd. Jej pokarmem są mrówki. Rozród jajorodny. Długość ciała 15-22 cm. Prowadzi naziemny tryb życia.

Chociaż niezbyt często widywany (po części dzięki dobremu kamuflażowi) płowy, brunatny lub szary moloch straszliwy jest jaszczurką, którą rozpoznaje się natychmiast po jej przysadzistym kształcie, kolczastej „zbroi” i powolnym sposobie poruszania, któremu towarzyszy charakterystyczne kołysanie się w przód i w tył. Ostre kolce pokrywają całe jego ciało, a najdłuższe znajdują się na głowie i grzbiecie. Małe ciernie są nawet na nogach i stopach. Taka kolczasta osłona jest niezbędna, ponieważ w odróżnieniu od innych jaszczurek spędza podczas żerowania, sporo czasu w jednym miejscu, co wystawia go na widok drapieżników i naraża na ich atak. Z racji miejsca na którym przesiaduje, kolców używa również do pochłaniania wody. Krople wody spadające na jego ciało są odprowadzane do pyska za pomocą kanalików pomiędzy jego kolcami. Podobnie jak frynosoma szerokonosa, z którą łączy go podobny tryb życia, żeruje w ciągu dnia, gdy mrówki są w ciągłym ruchu. Na jeden posiłek pochłania ich do 250, łowiąc je wysuwanym językiem. Latem samica składa od 3 do 10 jaj do podziemnej jamy.

Moloch żyje wyłącznie na pustyni. Jeśli jest za gorąco, chroni się – szybko zakopując się w piasku. Jaszczurka może całe tygodnie obejść się bez źródła wody: para wodna skraplająca się na jego kolcach, spływa wprost do jego pyszczka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Moloch horridus, [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. J.E. Gray. Description of some new species and four new genera of reptiles from Western Australia, discovered by John Gould, Esq. „The Annals and Magazine of Natural History”. 7, s. 89, 1841 (ang.). 
  3. P. Doughty i inni, Moloch horridus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2018 [online], wersja 2018-1 [dostęp 2018-10-09] (ang.).