Mon Mothma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mon Mothma
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Kostium Mon Mothmy
Grany przez Genevieve O’Reilly (III, Łotr 1),
Caroline Blakiston (Epizod VI)
Dubbing Agnieszka Kunikowska (VI)
Monika Krzywkowska (Łotr 1)
Dane biograficzne
Pochodzenie Chandrila
Przynależność Stara Republika, Sojusz Rebeliantów, Nowa Republika
Data urodzenia 48 BBY
Data śmierci 24 ABY
Inne informacje
Wzrost 1,5 m
Zajęcie Senator w Starej Republice, Przywódca Nowej Republiki

Mon Mothma (48 BBY-24 ABY) – jedna z bohaterek sagi filmowej Gwiezdne wojny. Była Senatorem Chandrilii w końcowym okresie istnienia Starej Republiki i przywódcą Sojuszu Rebeliantów oraz Nowej Republiki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jej matka, Tanis Mothma, była gubernatorem Chandrili, a ojciec sędzią Republiki. W wieku 21 lat (27 BBY) została wybrana na reprezentantkę Sektora Bormea w Senacie Galaktycznym, zostając najmłodszym Senatorem (miejsce najmłodszego senatora zajęła później Leia Organa, przyszła uczennica i przyjaciółka Mon Mothmy).

Mon Mothma była przyjaciółką Baila Organy i Padmé Amidali. Przed wojną klonów została członkinią Komitetu Lojalistów razem z Bailem Organą, Padmé Amidalą, Fang Zar i innymi znanymi politykami. Podpisała później Petycję 2000 (dwóch tysięcy) razem z innymi senatorami żądając ograniczenia nadzwyczajnych uprawnień Kanclerza Palpatine’a. Delegacja 2000 zaprezentowała petycję Kanclerzowi, ale Mroczny Lord skłamał iż zrzeknie się swoich specjalnych uprawnień i uciszył Fang Zhar gdy ta próbowała się odezwać.

Została polityczną i wojskową przywódczynią Sojuszu Rebeliantów. Zgromadziła siły złożone z uciekinierów z Marynarki i Armii Imperium oraz z członków ruchów oporu i razem z Alderańczykami i Garm Bel Iblisem stworzyła z nich Sojusz dla przywrócenia Republiki.

Śmierć Baila Organy doprowadziła do zaburzenia równowagi w dowództwie Sojuszu. Garm Bel Iblis sądził że Mothma zamierza przejąć całą władzę w Sojuszu a następnie zająć miejsce Palpatine’a. Na znak protestu Garm Bel Iblis opuścił Rebelię, co spowodowało pewien rozłam, który trwał aż do Kampanii Thrawna (9 ABY). Mothma udowodniła swoje zaangażowanie w przywrócenie demokracji poprzez ustanowienie wybieralnego stanowiska Naczelnika Sojuszu (wybory obywały się co 2 lata). Mon Mothma piastowała urząd Naczelnika przez całą historię Sojuszu.

Jej syn został zabity przez Dartha Vadera po bitwie o Hoth, ale jej córka przeżyła i osiedliła się na Nowym Alderaanie.

Mon Mothma była Prezydentem Nowej Republiki przez pierwsze 11 lat po zniszczeniu Imperium. Przeżyła zamach przygotowany przez ambasadora Caridy, który podczas dyplomatycznej wizyty na Coruscant wylał jej na twarz napój. Napój ów zawierał małe stworzonka powoli zabijające Mon Mothmę. Z choroby wybawiła ją Cilghal, Jedi z Kalamaru, która uleczyła ją przy użyciu Mocy.

Mon Mothma jednakże nigdy już nie odzyskała pełnego zdrowia i zrezygnowała ze swojego stanowiska na rzecz Leii Organy-Solo rezygnując także z działalności publicznej. Mothma zmarła na krótko przed inwazją Yuuzhan Vongów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
nieznany
Senator Sektora Bormea
27–3 BBY
Następca
Canna Omonda
Poprzednik
Namiestnik Sojuszu Rebeliantów
2 BBY - 4 ABY
Następca
Mon Mothma jako prezydent Nowej Republiki
Poprzednik
Naczelny Dowódca sił zbrojnych Sojuszu
2 BBY - 4 ABY
Następca
Admirał Ackbar
Poprzednik
Mon Mothma jako Namiestnik Sojuszu Rebeliantów
Prezydent Nowej Republiki
5 - 11 ABY
Następca
Leia Organa Solo
Poprzednik
Leia Organa Solo
Prezydent Nowej Republiki
17 ABY
Następca
Leia Organa Solo