Mon Mothma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mon Mothma
Mon Mothma
Kostium Mon Mothmy
Data urodzin 48 BBY
Data śmierci 24 ABY
Ranga Senator w Starej Republice, Przywódca Nowej Republiki
Planeta Chandrila
Rasa Człowiek
Przynależność Stara Republika, Sojusz Rebeliantów, Nowa Republika
Aktor Genevieve O'Reilly (Epizod III),
Caroline Blakiston (Epizod VI)

Mon Mothma (48 BBY-24 ABY) - jedna z bohaterek sagi filmowej Gwiezdne wojny. Była Senatorem Chandrilii w końcowym okresie istnienia Starej Republiki i przywódcą Sojuszu Rebeliantów oraz Nowej Republiki.

Historia[edytuj]

Jej matka, Tanis Mothma, była gubernatorem Chandrili, a jej ojciec - sędzią Republiki. W wieku 21 lat (27 BBY) została wybrana na reprezentantkę Sektora Bormea w Senacie Galaktycznym, zostając najmłodszym Senatorem (miejsce najmłodszego senatora zajęła później Leia Organa, przyszła uczennica i przyjaciółka Mon Mothmy).

Mon Mothma była przyjaciółką Baila Organy i Padmé Amidali. Przed Wojną Klonów została członkinią Komitetu Lojalistów razem z Bailem Organą, Padmé Amidalą, Fang Zar i innymi znanymi politykami. Podpisała później Petycję 2000 (dwóch tysięcy) razem z innymi senatorami żądając ograniczenia nadzwyczajnych uprawnień Kanclerza Palpatine'a Delegacja 2000 zaprezentowała petycję Kanclerzowi, ale Mroczny Lord skłamał iż zrzeknie się swoich specjalnych uprawnień i uciszył Fang Zhar gdy ta próbowała się odezwać.

Została polityczną i wojskową przywódczynią Sojuszu Rebeliantów. Zgromadziła siły złożone z uciekinierów z Marynarki i Armii Imperium oraz z członków ruchów oporu i razem z Alderańczykami i Garm Bel Iblisem stworzyła z nich Sojusz dla przywrócenia Republiki.

Śmierć Baila Organy doprowadziłą do zaburzenia równowagi w dowództwie Sojuszu. Garm Bel Iblis sądził że Mothma zamierza przejąć całą władzę w Sojuszu a następnie zając miejsce Palpatine'a. Na znak protestu Garm Bel Iblis opuścił Rebelię, co spowodowało pewien rozłam, który trwał aż do Kampanii Thrawna (9 ABY). Mothma udowodniła swoje zaangażowanie w przywrócenie demokracji poprzez ustanownie wybieralnego stanowiska Naczelnika Sojuszu (wybory obywały się co 2 lata). Mon Mothma piastowała urząd Naczelnika przez całą historię Sojuszu.

Jej syn został zabity przez Dartha Vadera po bitwie o Hoth, ale jej córka przeżyła i osiedliła się na Nowym Alderaanie.

Mon Mothma była Prezydentem Nowej Republiki przez pierwsze 11 lat po zniszczeniu Imperium. Przeżyła zamach przygotowany przez ambasadora Caridy, który podczas dyplomatycznej wizyty na Coruscant wylał jej na twarz napój. Napój ów zawierał małe stworzonka powoli zabijające Mon Mothmę. Z choroby wybawiła ją Cilghal, Jedi z Kalamaru, która uleczyła ją przy użyciu Mocy.

Mon Mothma jednakże nigdy już nie odzyskała pełnego zdrowia i zrezygnowała ze swojego stanowiska na rzecz Leii Organy Solo rezygnując także z działalności publicznej. Mothma zmarła na krótko przed inwazją Yuuzhan Vongów.


Poprzednik
nieznany
Senator Sektora Bormea (27–3 BBY) Następca
Canna Omonda


Poprzednik
brak
Namiestnik Sojuszu Rebeliantów (2 BBY - 4 ABY) Następca
Mon Mothma jako Prezydent Nowej Republiki


Poprzednik
brak
Naczelny Dowódca sił zbrojnych Sojuszu (2 BBY - 4 ABY) Następca
Admirał Ackbar


Poprzednik
Mon Mothma jako Namiestnik Sojuszu Rebeliantów
Prezydent Nowej Republiki (5 - 11 ABY) Następca
Leia Organa Solo


Poprzednik
Leia Organa Solo
Prezydent Nowej Republiki (17 ABY) Następca
Leia Organa Solo

Linki zewnętrzne[edytuj]