Mona Lisa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mona Lisa
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Mona Lisa
Autor Leonardo da Vinci
Rok wykonania 1503–1506
Technika wykonania olej na drewnie
Rozmiar 77 × 53 cm
Muzeum Luwr

Mona Lisa (mona to w dialekcie toskańskim odpowiednik madonny, wł. i hiszp.: La Gioconda; fr.: La Joconde) – obraz olejny namalowany na drewnie topoli[1] o wymiarach 53 × 77 cm przez malarza włoskiego renesansu, Leonarda da Vinci.

Obraz powstał na początku XVI wieku (ok. 1503–1506), a obecnie znajduje się w paryskim Luwrze, będąc własnością rządu Francji. Jest to jeden z najsłynniejszych i najbardziej cenionych obrazów z czasów renesansu. Podczas przenosin na tymczasową wystawę w Waszyngtonie w 1962 roku obraz został ubezpieczony na kwotę 100 milionów dolarów, co świadczy o jego wysokiej wartości na rynku sztuki[2].

21 sierpnia 1911 obraz został skradziony z Salonu Carré w Luwrze przez 29-letniego pracownika muzeum o nazwisku Vincenzo Perrugia. Kradzież wydała się, gdy złodziej jesienią 1913 roku usiłował, za pół miliona lirów, sprzedać obraz Galerii Uffizi. Swój czyn Perrugia tłumaczył potem chęcią zwrócenia najbardziej znanego dzieła Leonarda ojczystemu krajowi. To spowodowało, że w oczach włoskiej opinii publicznej stał się bohaterem, w związku z czym został skazany na zaledwie sześć miesięcy więzienia; mimo to obraz wrócił do Francji[3][4].

Tożsamość modelki[edytuj | edytuj kod]

Wedle powszechnie przyjętej wersji modelką Leonarda miała być kobieta o imieniu Lisa Gherardini, żona bogatego florenckiego kupca Francesca Giocondo (stąd tytuł La Gioconda), który zamówił ten portret u da Vinciego[5]. Z powodów ekonomicznych jednak Giocondzie nie udało się kupić obrazu[6], toteż malarz zabrał ukończone dzieło do Francji i nigdy nie przekazał w ręce Gioconda. Na początku XX wieku pojawiło się wiele wątpliwości i niepotwierdzonych hipotez związanych z tożsamością Mona Lisy.

Pierre La Mure uznał, że do tego obrazu odnoszą się słowa – głoszone przez Leonarda w ostatnich latach jego życia – mówiące o portrecie pewnej damy z Florencji wykonanym na zlecenie Juliana Medyceusza, co wykluczałoby Lisę Gherardini, z powodu braku jej powiązań z Medyceuszami[7].

Pierwsze zapisy o modelce obrazu pojawiły się w 1550 roku, w pierwszej historii krytycznej sztuki włoskiej, Giorgia Vasariego, który napisał: „Leonardo namalował dla Francisca del Giocondo portret żony Mony Lisy”. Jednak w 1911 roku, po kradzieży obrazu z Luwru, zaczęto podawać w wątpliwość słowa Vasariego, ponieważ ten zachwycał się brwiami Giocondy, która w obecnie istniejącej wersji ich nie posiada[8].

Historyk sztuki Giuseppe Pallanti w książce zatytułowanej Mona Lisa, kobieta naiwna potwierdza tezę Vasariego, opierając się na gruntownych studiach nad źródłami, jakie stanowiły dla niego bogate zbiory dokumentów z epoki, zachowane w Archiwum Państwowym we Florencji. Pallanti w swojej pracy zapewnia, że ma wystarczające podstawy, aby potwierdzić istnienie Lisy Gherardini oraz jej związek z obrazem.

Replika Mony Lizy z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Inną hipotezę przedstawia Lilian Schwartz, sugerując, że obraz przedstawia samego Leonarda da Vinci. Schwartz użyła komputerowego programu do cyfrowego porównania rysów twarzy Mony Lisy i Leonarda i doszła do wniosku, że obie postaci mają identyczne umiejscowienie i wymiary nosa, ust, podbródka oraz czoła. Przeciwnicy tej teorii podkreślają, że podobieństwo może wynikać z faktu, że Schwartz porównywała twarz malarza, używając jego autoportretu. Wskazane podobieństwo może więc wynikać z tego, że autorem obu dzieł jest ta sama osoba. Nie ma również dowodu na to, że porównywana rycina była rzeczywiście autoportretem Leonarda[potrzebny przypis].

W książce Mystery of the Mona Lisa dziennikarka Rina de Firenze przedstawia wczesne życie da Vinci i jego matki Cateriny, twierdząc, że to właśnie ona jest przedstawiona na portrecie. Natomiast Maike Vogt-Lüerssen przedstawia argumenty przemawiające za tym, że przedstawioną kobietą jest Izabela Aragońska – księżna Mediolanu. Miałyby o tym świadczyć takie fakty, jak strój modelki wskazujący na powiązania z rodziną Visconti-Sforza oraz podobieństwo do innego obrazu księżnej.

Debatę wydaje się zamykać książka wydana przez muzeum Luwr Leonardo Da Vinci At The Louvre, w której autorzy twierdzą, że odkryte w ciągu ostatnich lat dokumenty potwierdzają, że postać na obrazie to Lisa Gherardini. Jednym z tych dokumentów była odręczna notatka Agostina Vespuciego sporządzona na marginesie tomu Epistiutale ad familiares autorstwa Cycerona. Zapis datowany na 3 października 1503 roku informował iż Leonardo pracuje nad portretem Lisy del Giocondo[9].

We wrześniu 2006 francuscy i kanadyjscy naukowcy ogłosili[10], że Mona Lisa podczas pozowania mistrzowi była w ciąży lub zaraz po porodzie. „Dzięki najnowszej technologii odkryliśmy, że Mona Lisa okrywała suknię specjalnym woalem z gazy, jaki niegdyś nosiły kobiety w ciąży lub zaraz po porodzie” – stwierdził jeden z badaczy, Michel Menu[11].

Zagadka uśmiechu[edytuj | edytuj kod]

Jak zauważa historyk sztuki Maria Poprzęcka, przed XIX wiekiem obserwatorzy Mony Lisy nie dostrzegali w uśmiechu modelki niczego tajemniczego. W Żywotach artystów Giorgia Vasariego wprawdzie pojawia się wzmianka o "bardziej boskim niż ludzkim" uśmiechu, jednak Poprzęcka dostrzega w tym zwrocie jedynie "usprawiedliwiający zwrot", odnoszący się do nietuzinkowej persony Leonarda da Vinciego[12]. Na współczesną interpretację uśmiechu Mony Lisy wpłynął esej The Delicate Intrincates (1822) autorstwa Thomasa Griffitha Wainewrighta, który dostrzegł w niej postać kobiety fatalnej. Bracia Goncourt w 1860 roku wprost porównali Giocondę do "jednej z XVI-wiecznych kurtyzan"[13], a najsłynniejsza z interpretacji autorstwa Théophile'a Gautier z 1858 roku dała początek legendzie "uśmiechu Giocondy"[14]:

Pod tym, co wyraża forma, wyczuwa się myśl, która jest chwiejna, nieokreślona, niewyrażalna jak idea muzyczna. Jest się poruszonym, zakłopotanym, obrazy już widziane przesuwają się przed oczyma [...], stłumione pożądania [...] poruszają się boleśnie w cieniu przeszytym promieniami słońca; i odkrywasz, że twoja melancholia pochodzi stąd, że Gioconda trzysta lat temu przyjmowała twe miłosne wyznanie z tym samym kpiącym uśmiechem, który do dziś zachowała na ustach.

— Théophile Gautier

Największym echem odbiła się jednak interpretacja brytyjskiego pisarza Waltera Patera, który dostrzegł w enigmatycznym uśmiechu Mony Lisy doświadczenia wszystkich dotychczasowych epok historycznych oraz "symbol idei nowoczesnej". To właśnie ta interpretacja skłaniała artystów epoki modernizmu do doszukiwania się głębszego sensu w uśmiechu Giocondy, który doczekał się niezliczonych parodii i karykatur[15].

W 2003 roku Margaret Livingstone, neurobiolog z Harvardu, podjęła próbę naukowego rozwiązania zagadki uśmiechu Mony Lisy. Zauważono, że uśmiech Mony Lisy staje się wyraźniejszy, gdy człowiek patrzy jej w oczy, wydaje się natomiast znikać po zwróceniu wzroku bezpośrednio na usta[16]. Livingstone odkryła, że złudzenie to wynika z faktu, iż ludzkie oko postrzega świat na dwa całkowicie odmienne sposoby:

 • gdy patrzymy bezpośrednio na obiekt, światło pada na centralną część siatkówki, zwaną dołkiem środkowym, który znakomicie radzi sobie z postrzeganiem relatywnie jasnych obiektów
 • gdy patrzymy na coś kątem oka, światło pada na zewnętrzną część siatkówki, co umożliwia znacznie lepsze widzenie półcieni.

Livingstone stwierdziła, że obraz Leonarda angażuje obie części siatkówki i w ten sposób oszukuje nasze oko. Analizy wykazały, że artysta sprytnie wykorzystał cienie rzucane przez kości policzkowe, aby uczynić usta znacznie ciemniejszymi od reszty twarzy. Uśmiech Mony Lisy wydaje się przez to bardziej oczywisty, kiedy patrzymy jej w oczy, ponieważ postrzegamy go wtedy przez zewnętrzną część siatkówki. Kiedy patrzymy bezpośrednio na jej usta, lepiej dostrzegamy ciemniejszą cześć obrazu (przez dołek środkowy), dzięki czemu uśmiech wydaje się znacznie mniej wyraźny. Badanie zostało opisane w książce Richarda Wisemana Dziwnologia.

Kopia z Prado[edytuj | edytuj kod]

Po lewej: „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, po prawej: jej odrestaurowana kopia z Prado. Uważa się, że kopia ta była wykonana pod okiem Leonarda da Vinci, prawdopodobnie w tym samym czasie, gdy powstawał oryginał

W styczniu 2012 roku muzeum Prado w Madrycie (Hiszpania) ogłosiło, że posiada niemal w pełni odrestaurowaną kopię obrazu, prawdopodobnie namalowaną przez ucznia Leonarda da Vinci pod okiem samego mistrza, w czasie gdy tworzył on Monę Lisę[17].

Kopia daje dobry ogląd na to jak mógł wyglądać oryginalny obraz w tamtych czasach, ponieważ przez wieki, werniks, którym jest pokryty oryginalny obraz, zżółkł i popękał ze starości[18][19].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Mona Lisa, painting by Leonardo da Vinci (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2018-01-25].
 2. Najwyżej ubezpieczony obraz na świecie – stonaj.pl.
 3. Vincenzo Peruggia – człowiek, który ukradł Giocondę (pol.). [dostęp 2018-03-20].
 4. Sheena McKenzie: Mona Lisa: The theft that created a legend (ang.). 2013-11-18. [dostęp 2018-03-20].
 5. Mona Lisa – Portrait of Lisa Gherardini, wife of Francesco del Giocondo - Paris (ang.). [dostęp 2018-03-20].
 6. Mona Lisa. Jej uśmiech na zawsze pozostanie tajemnicą? (pol.). [dostęp 2018-03-20].
 7. Jak podaje w swojej książce Pierre La Mure[której?], Lisa Gherardini była towarzyszką dziecięcych zabaw i bliską przyjaciółką Contessiny Medycejskiej, a także Juliana Medyceusza. Przyjaźń z Julianem przerodziła się w dość bliską więź; wolą Lorenza Medyceusza i Mariotta Rucellai było połączyć tych dwoje węzłem małżeńskim (s. 148). Tuż przed eskalacją burzliwego okresu w historii Florencji, 15-letnia Lisa zaszła w ciążę z Giulianem, co z kolei było przyczyną wydania jej za mąż za Francesco del Giocondo (w owym czasie Medyceusze byli prześladowani i skazani na banicję, co uniemożliwiło związek Lisy i Giuliana).[brak wydania]
 8. Z czego się śmieje Mona Lisa? (pol.). 2009-06-26. [dostęp 2018-03-20].
 9. Jonathan Jones, Pojedynek mistrzów. Leonardo da Vinci i Michał Anioł, wyd. Świat książki, 2012, Warszawa. ​ISBN 978-83-7799-478-8​, s. 47.
 10. Rp.pl: Najważniejsze wiadomości z Polski i ze świata. - rp.pl
 11. Mona Lisa scans suggest she was pregnant (ang.). 2006-09-28. [dostęp 2018-03-20].
 12. M. Poprzęcka, O złej sztuce, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1998, s. 77.
 13. M. Poprzęcka, O złej sztuce..., s. 78.
 14. M. Poprzęcka, O złej sztuce..., s. 79.
 15. M. Poprzęcka, O złej sztuce..., s. 82.
 16. Margaret S. Livingstone, Is It Warm? Is It Real? Or Just Low Spatial Frequency?, „Science” 2000, nr 290, s. 1299.
 17. Mona Lisas: compare Leonardo with his pupil – interactive, guardian.co.uk.
 18. Earliest copy of Mona Lisa found in Prado – The Art Newspaper.
 19. The real Mona Lisa? Prado museum finds Leonardo da Vinci pupil’s take | Art and design | The Guardian.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]