Monaco (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monaco
Rok założenia 1996
Rok rozwiązania 2000
Pochodzenie  Wielka Brytania
Manchester
Gatunek rock, rock alternatywny, post punk, house
Wydawnictwo muzyczne Polydor (1996-1999)
Papillon (2000)
Powiązania Be Music
Englandneworder
Joy Division
New Order
Revenge
Skład
Peter Hook
David Potts

Monaco to poboczny projekt ówczesnego basisty zespołu New Order Petera Hooka. Wspólnie wraz z Davidem Pottsem, współpracownikiem z wcześniejszego projektu Revenge, grupa ta została założona w roku 1996. Największy sukces panowie odnieśli w roku 1997 dzięki singlowi "What Do You Want From Me?" oraz zawierającemu go albumowi Music for Pleasure, który sprzedał się w prawie pół miliona kopii.

Podobieństwo do New Order[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ działalność zespołu New Order była zawieszona w połowie lat 90, Monaco było w stanie odnieść tak znaczący sukces prawdopodobnie ze względu na podobieństwo do muzyki tworzonej przez zespół New Order. Podobieństwo dźwięków zawierało się w trzech głównych źródłach:

  • Muzyka zespołu była oparta na korzeniach dance-rock-pop, dokładnie tak jak muzyka New Order.
  • Hook zagrał dokładnie w taki sam, łatwo rozpoznawalny sposób, grając melodyjnie na wysokich rejestrach gitary basowej.
  • Śpiew Davida Pottsa oraz tembr jego głosu dosyć znacząco był podobny do wokalu Bernarda Sumnera pierwotnego wokalisty New Order.

Porażka drugiego albumu[edytuj | edytuj kod]

W 1999, wydawnictwo Polydor odrzuciło zespołowi Monaco materiał na drugi album, zatytułowany po prostu Monaco, w związku z radykalnymi zmianami trendów na rynku muzycznym. Natomiast inne, mniejsze wydawnictwo Papillon Records zgodziło się wydać ten album. Niestety, zaniechano wydania singla "I've Got A Feeling", który miał promować album. Nie było także praktycznie żadnych innych form promocji i pomimo dobrych recenzji został on sprzedany w małych ilościach, dlatego obecnie jest to spory rarytas kolekcjonerski na aukcjach internetowych w Amazon.com czy eBay.

Rozpad Monaco[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku, pomiędzy obydwoma członkami zespołu doszło do sporych napięć. Stało się tak ze względu na niezadowolenie porażką wydawniczą oraz w ocenie Pottsa nierównomiernym nakładem pracy w tworzeniu muzyki. Po występie na "Eclipse festival" który zakończył się według Pottsa kompletną klapą, Potts oraz Hook poważnie się pokłócili. Następnie zdecydowali, że najlepszym wyjściem z sytuacji jest rozpad zespołu Monaco. Ostatecznie Potts próbował stworzyć zespół o nazwie RAM a następnie skupił się na karierze solowej. W tym czasie Hook powrócił do zespołu New Order i udzielał się razem z resztą muzyków w zespole do roku 2007.

Po sukcesie reedycji wydawnictw związanych z zespołem Revenge w roku 2005, Hook ogłosił wiadomość o tym, że on oraz Potts pracują nad podobnym projektem wznowienia płyt Monaco które miałoby się niebawem ukazać na rynku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Data wydania Wytwórnia U.K. Albums
Music for Pleasure 1997 Polydor 11
Monaco 2000 Papillion/Chrysalis:EMI 84

Single[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Data wydania U.K. Singles U.S. Modern Rock U.S. Hot 100 Airplay Album
"What Do You Want From Me?" Luty 1997 11 24 61 Music for Pleasure
"Sweet Lips" Maj 1997 18 - - Music for Pleasure
"Shine" Wrzesień 1997 55 - - Music for Pleasure
"I’ve Got a Feeling" (niewydane) Lipiec 2000 - - - Monaco
"See-Saw" (wydane tylko w limitowanej 12" wersji winylowej) Marzec 2001 - - - Monaco

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]