Monaster Curchi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monaster Curchi
Mănăstirea Curchi
Ilustracja
Cerkiew Narodzenia Bogarodzicy na terenie monasteru
Państwo  Mołdawia
Miejscowość okolica Orgiejowa
Kościół Mołdawski Kościół Prawosławny
Rodzaj klasztoru monaster
Eparchia kiszyniowska
Archimandryta Sylwan (Şalari)
Klauzura nie
Typ monasteru męski
Obiekty sakralne
Cerkiew Narodzenia Matki Bożej
Założyciel klasztoru Iordache i Michail Curchi
Materiał budowlany cegła
Data budowy 1773
Data zamknięcia 1958
Data reaktywacji 2002
Położenie na mapie Mołdawii
Mapa lokalizacyjna Mołdawii
Monaster Curchi
Monaster Curchi
47,33389°N 28,65389°E/47,333889 28,653889
Strona internetowa klasztoru

Monaster Curchi (rum. Mănăstirea Curchi) – klasztor prawosławny w środkowej Besarabii na terenie gminy Vatici w rejonie orgiejowskim w Republice Mołdawii. Monaster leży na obrzeżu lasów znanych jako Kodry Orgiejowskie (rum. Codrii Orheiului), w granicach Parku Narodowego Orgiejów powołanego w 2013 i stanowi jedną jego głównych atrakcji.

(Монастырь Курки, Молдавия).jpg

Monaster założyli w 1773 bracia Iordache i Mihail Curchi jako niewielki skit, pierwsza drewniana cerkiew pw. św. Męczennika Dymitra powstała dwa lata później. W 1810 powstała pierwsza cerkiew murowana pw. Narodzenia Bogarodzicy. W 1812 wschodnia część Mołdawii między Prutem a Dniestrem została włączona do Rosji jako Besarabia, a kontrolę nad prawosławnymi świątyniami regionu przejął Rosyjski Kościół Prawosławny.

W XIX wieku monaster został znacznie rozbudowany i nabrał wyglądu zbliżonego do dzisiejszego. Po I wojnie światowej, gdy Besarabia przyłączyła się do zjednoczonej Rumunii, opiekę nad klasztorem przejął Rumuński Kościół Prawosławny. W 1944 większość mnichów uciekła do Rumunii w obawie przed Armią Czerwoną. W tym samym czasie Besarabię zajął Związek Radziecki i podzielił między Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką i Ukraińską Socjalistyczną Republikę Radziecką. Klasztor ostatecznie zamknięto w 1958 i zamieniono na szpital psychiatryczny i zakład odwykowy. W 2002 monasterowi przywrócono funkcje religijne i rozpoczęto gruntowną renowację. Opiekę nad klasztorem sprawuje Mołdawski Kościół Prawosławny, autonomiczna struktura w ramach Patriarchatu Moskiewskiego. Klasztor jest uznawany za perłę XIX-wiecznej besarabskiej architektury, słynie także z wiekowych dębów rosnących na jego terenie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]