Mongolski robak śmierci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mongolski robak śmierci
Ilustracja
Obraz belgijskiego malarza Pietera Dirxa
Inne nazwy olgoj-chorchoj
Pierwsze doniesienia Początek XX wieku
Oficjalny status Zwierzę legendarne
Miejsce rzekomego występowania pustynia Gobi

Mongolski robak śmierci (w języku mongolskim - олгой-хорхой olgoj-chorchoj, gdzie olgoj znaczy jelito grube a chorchoj - robak, bo wyglądem podobnie przypomina jelito grube krowy) – legendarne zwierzę, obiekt badań kryptozoologii.

Pierwsze wzmianki o tym niezwykłym robaku w języku angielskim pojawiły się w książce profesora Roya Chapmana Andrewsa z 1926 r. zatytułowanej On The Trail Of Ancient Man.

Domniemane zwierzę podobno zamieszkuje mongolską pustynię Gobi. Występuje na najgorętszych terenach (piaszczyste wydmy i doliny, porośnięte saksaułem), wychodząc jedynie po deszczu na zwilżone podłoże w okresie czerwiec-lipiec. Przez okres zimy oraz niskich temperatur zakopuje się w piasku i śpi.

Charakteryzuje go wielka agresja oraz natychmiastowy atak na potencjalnego napastnika poprzez strzelanie jadem, tudzież porażanie prądem elektrycznym z dużych odległości (około 4 metrów). Dymorfizm płciowy raczej nie występuje.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Długość około 0,5 metra, grubość męskiego ramienia, kolor ciemnoczerwony, tępo zakończony koniec ciała, trudno odróżnić głowę od ogona. Brak widocznych oczu, nozdrzy i otworu gębowego. Znany jedynie z licznych opowieści mongolskich podróżników oraz ludzi zamieszkujących pobliskie tereny gorących mongolskich stepów. Miejscowe ludy nie lubią o nim mówić. Uznają go za istotę nadprzyrodzoną.

Wyjaśnienie[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku odkrywane są nieznane gatunki zwierząt, nawet dużych. Poszukiwania tego jest trudne szczególnie, bo Pustynia Gobi jest bardzo duża. Podania mówią, że robak lubi żyć w ukryciu. Z opisu wynika, że to nieznany gatunek węża. Nauka zna gady, które plują jadem. Rażenie prądem nie jest spotykane u zwierząt niepływających. Elektryczność to wynik ocierania łusek o piasek. Nie powinno to być jednak tak silne, by zabić.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]