Monica Geller-Bing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Monica Geller
Monica Geller-Bing

Monica Elizabeth Geller-Bing
Mon, Harmonica
Ilustracja
Courteney Cox w lutym 2009 roku
Pierwsze wystąpienie 1.01 Ten, w którym Monica znalazła współlokatorkę
Ostatnie wystąpienie 10.18 Ten ostatni (część 2)
Twórca David Crane
Marta Kauffman
Grany przez Courteney Cox
Liczba odcinków 236 + 3 specjalne
Dane biograficzne
Rodzina Judith „Judy” Geller (matka)

Jack Geller (ojciec)
Ross Geller (brat)
Carol Willick (była szwagierka)
Ben Geller (bratanek od Carol)
Emily Waltham (była szwagierka)
Rachel Green−Geller (szwagierka)[1][2]
Emma Geller-Green (bratanica od Rachel)
Nora Tyler–Bing (teściowa)
Charles Bing (teść)
Chandler Bing (mąż; od 2001)
Erica Bing (adoptowana córka)
Jack Bing (adoptowany syn)

Inne informacje
Specjalność szef kuchni

Monica Elizabeth Geller-Bing (ur. 22 kwietnia 1969) – fikcyjna postać z serialu Przyjaciele (Friends, 1994-2004). Postać była odtwarzana przez aktorkę Courteney Cox.

Pracuje jako szef kuchni. Jest znana ze swojej pedantyczności i obsesji na punkcie porządku. Młodsza siostra Rossa Gellera, przyjaciółka Rachel Green ze szkoły średniej. Ona i Rachel odnawiają swoją przyjaźń, gdy ta wpada do kawiarni Central Perk w sukni ślubnej. Pierwotnie była współlokatorką Phoebe Buffay, która odpowiedziała na nadane przez nią ogłoszenie. Długi czas spotyka się z Richardem, przyjacielem swojego ojca.

Po wyjeździe do Londynu zaczyna spotykać się z Chandlerem Bingiem, przyjacielem Rossa z college’u i zarazem jednym ze swoich najlepszych przyjaciół. Początkowo ukrywają swój związek. W VII sezonie serialu została jego żoną. Z Chandlerem doczekała się w ostatnim sezonie dwójki adoptowanych dzieci – Eriki i Jacka.

Do osiemnastego roku życia była zakompleksiona na punkcie swojego wyglądu – cierpiała na znaczną nadwagę. Mieszkanie Moniki (które wcześniej należało do jej zmarłej babci) jest rajem dla przyjaciół – tu spotykają się, wyprawiają przyjęcia itp., gdyż Monica jest idealną panią domu.

Courteney Cox o Monice Geller[edytuj | edytuj kod]

„Uwielbiałam grać grubą Monikę. Kiedy zrobiliśmy to pierwszy raz, trzy lub nawet cztery godziny zabrało nam założenie tego pulchnego kostiumu. Wyobraźcie sobie mieć przez taki okres piankę na twarzy. Jednym słowem: utknęłam. Jednak kiedy założyłam na całość ubranie i zobaczyłam końcowy efekt, poczułam wielką frajdę. Gruba Monika jest świetną postacią – na przekór znacznie lżejszą, bardziej frywolną. Za każdym razem, kiedy występowałam w wersji XXXL, wszyscy nieźle się bawiliśmy.”[potrzebny przypis]

Drzewo genealogiczne postaci[edytuj | edytuj kod]

Drzewo genealogiczne Moniki Geller, Rossa Geller, Rachel Green i Chandlera Bing z serialu „Przyjaciele”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Serial "Joey", Sezon 1 odcinek 1, „Pilot”, scenariusz: Kevin S. Bright, reżyseria: Shana Goldberg-Meehan & Scott Silveri, [premiera:] 9 września 2004, wspomniane przez Joeya, że wszyscy jego przyjaciele są po ślubie: Monika i Chandler, Phoebe i Mike oraz Rachel z Rossem.
  2. Kara Hedash, What Happened To Ross & Rachel After Friends Ended, screenrant.com, [dostęp:\ 30 czerwca 2021

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]