Monika Osińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Monika Osińska ps. Osa (ur. 1977 w Warszawie) – pierwsza kobieta w Polsce skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności za zabójstwo Jolanty Brzozowskiej dokonane 19 stycznia 1996 roku.

Zabójstwo[edytuj]

19 stycznia 1996 Osińska, niedoszła maturzystka z liceum ekonomicznego przy ulicy Szczawnickiej w Warszawie, wraz z dwoma kolegami z klasy, Marcinem Murawskim ps. "Jogi" i Robertem Gołębiowskim ps. "Gołąb" umówiła się z na spotkanie w sprawie pracy w biurze "Abigel" należącym do Krzysztofa Orszagha. Przebywającej w biurze 22-letniej Jolancie Brzozowskiej (znającej Marcina Murawskiego ps. "Jogi", który roznosił dla firmy krzyżówki), siostrze żony Orszagha, zadano kilka ciosów nożem (pierwszy cios zadał Gołębiowski) oraz kijem bejsbolowym i nogą od stolika w głowę. Ukradziono 400 zł, dwa telefony, pagery, magnetowid oraz biżuterię[1]. Motywem zbrodni była chęć zdobycia pieniędzy na studniówkę. Po dokonanej zbrodni cała trójka udała się na pizzę.

Sprawców zbrodni oraz współdziałającego z nimi pasera Sebastiana M. ujęto niebawem po studniówce, miesiąc po zabójstwie.

Kara pozbawienia wolności[edytuj]

20 marca 1998 maturzyści zostali skazani na kary dożywotniego pozbawienia wolności. Sędzia uzasadniający wyrok stwierdził m.in. (...) jako żywo nie pamiętamy takiej sprawy, bo nawet jeśli zamierzali zabić, to przecież nie musieli zadawać tak strasznych obrażeń, pastwić się w niewyobrażalny sposób[2]. W grudniu 1998 wyrok utrzymał w mocy sąd apelacyjny. W 2001 Sąd Najwyższy oddalił kasacje obrońców[3]. O przedterminowe zwolnienie Osińska będzie mogła ubiegać się w 2021 roku w wieku 44 lat.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]