Mons Star

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mons Star
Awers
Awers
Awers
Awers
Rewers
Rewers
Baretka
Baretka
Baretka
Baretka z rozetką
Baretka
Baretka z klamrą

Mons Star (Gwiazda Mons[1]) znany wcześniej jako 1914 Star – brytyjska gwiazda ustanowiona w kwietniu 1917, przyznawany za udział w I wojnie światowej, w walkach na terenie Francji lub Belgii.

Zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Gwiazdą nagradzani byli ci, którzy brali udział w walkach we Francji albo Belgii, lub służyli w jednym z tych państw między 5 sierpnia 1914 a północą z 22/23 listopada 1914. Była wydawana imiennie, ze szczegółami nagrodzonego umieszczonymi na rewersie gwiazdy. Wszyscy odbiorcy tej gwiazdy otrzymywali również British War Medal i Victory Medal.

W październiku 1919 król Jerzy V usankcjonował klamrę z napisem 5 Aug to 22 Nov 1914. Nagradzani nią byli wszyscy, którzy w powyższym okresie byli "bezpośrednio pod ogniem nieprzyjaciela" w jednym z tych krajów.

Personel Królewskiej Marynarki również był nagradzany, z wyjątkiem małej liczby tych, którzy służyli w Antwerpii przed północą z 22/23 listopada 1914.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Brązowa, lakierowana, czteroramienna gwiazda.

awers: na górnym ramieniu gwiazdy królewska korona, w środku skrzyżowane szpady otoczone wieńcem z liści dębu i inskrypcja Aug-Nov 1914.

rewers: informacje o numerze, randze (stopniu) i nazwie jednostki nagrodzonego.

Ogólna suma nadanych gwiazd to 378 000 ale liczba gwiazd wydanych z klamrami jest nieznana.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niektóre źródła podają, że nazwa Mons Star jest nieprawidłowa, chociaż odznaczenie zdobyło większa sławę właśnie jako Mons Star niż jako 1914 Star.