Montserrat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Montserrat
Flaga Montserratu
Herb Montserratu
Flaga Montserratu Herb Montserratu
Dewiza: (ang.) Each Endeavouring, All Achieving
Hymn: God Save the Queen
Położenie Montserratu
Język urzędowy

angielski

Stolica

Plymouth (de iure),
Brades (de facto) ¹

Status terytorium

terytorium zamorskie

Zależne od

Wielkiej Brytanii

Głowa terytorium

królowa Elżbieta II

w jej imieniu

gubernator Andrew Pearce

Szef rządu

premier Joseph Easton Taylor-Farrell

Powierzchnia
 • całkowita


102 km²

Liczba ludności (2017)
 • całkowita 
 • gęstość zaludnienia


5292[1]
52 osób/km²

Waluta

dolar wschodniokaraibski (XCD)

Rok utworzenia

rozwiązanie Federacji Indii Zachodnich
1962

Religia dominująca

protestantyzm

Strefa czasowa

UTC -4

Kod ISO 3166

MS/MSR/500

Domena internetowa

.ms

Kod samolotowy

VP-LM

Kod telefoniczny

+1 664

Mapa Montserratu
¹ – Plymouth zostało zniszczone na skutek wybuchu wulkanu Soufrière Hills w 19951997, faktyczną stolicą jest miasto Brades

Montserratterytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej, na wyspie Montserrat w archipelagu Małych Antyli, w basenie Morza Karaibskiego. Na skutek wybuchu wulkanu Soufrière Hills w latach 1995–1997 blisko 2/3 ludności musiało być ewakuowane.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Geografia Montserratu.
Wybrzeże Montserratu

Wyspa Montserrat to wyspa wulkaniczna – jej trzon stanowią trzy grupy wulkanów: Silver Hill (392 m n.p.m.) – na północy; Centre Hills (747 m n.p.m.) – w centrum oraz North Soufrière (915 m n.p.m.) i South Soufrière (763 m n.p.m.) – na południu. Stożki tych wulkanów są strome, bezleśne i pokryte grubą warstwą tufów wulkanicznych. Wyspa narażona jest na częste trzęsienia ziemi i huragany, ciągle istnieje także zagrożenie wybuchem wulkanu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspa została odkryta w 1493 przez Krzysztofa Kolumba i nazwana Santa María de Montserrat. Nazwa ta miała upamiętniać masyw i klasztor w Katalonii. Jej kolonizacja rozpoczęła się dopiero w 1632. Na wyspie pojawili się głównie Irlandczycy. Skład etniczny zmienił się na skutek sprowadzania na wyspę niewolników pochodzenia afrykańskiego. W latach 1764–1782 Montserrat znajdował się we władaniu francuskim, a od 1783 – brytyjskim.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Demografia Montserratu.

Przed erupcją Soufrière Hills z 1995 roku wyspę zamieszkiwało około 13 tys. osób. Ewakuacji poddano ok. 2/3 ludności wyspy, a w niezagrożonych miejscach pozostało około 4,8 tys. osób (2004). Nominalnie stolicą terytorium pozostaje Plymouth, które przed ewakuacją zamieszkiwało około 4 tys. ludzi, a obecnie jest niezamieszkane. Ze względu na katastrofalne skutki wybuchu i występujące nadal zagrożenie, wprowadzono zakaz powrotu na południową część wyspy, w tym do stolicy. Faktycznie rolę stolicy pełni obecnie wieś Brades, z populacją ok. 1000 osób.

Pod względem etnicznym 88,4% ludności stanowią osoby czarnoskóre, ludność o mieszanej etniczności 3,7%, Latynosi 3%, biali 2,7%, Hindusi 1,5% a reszta 0,7%[2].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Struktura religijna w 2015[3]:

Gospodarka i turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wybuch wulkanu zaszkodził poważnie gospodarce wyspy, która opierała się głównie na rolnictwie (uprawa bawełny, bananów, tamaryndowców, warzyw i limony) i turystyce. Przed erupcją wulkanu wyspa ta była popularnym celem wycieczek turystów (30 tys. odwiedzających w 1989 r.), głównie Amerykanów, Brytyjczyków, Kanadyjczyków oraz mieszkańców krajów basenu Morza Karaibskiego. Najważniejszym ośrodkiem turystycznym było miasto Plymouth, które pełniło funkcję nadmorskiego kąpieliska i uzdrowiska (źródła wód mineralnych).

Wielka Brytania przeznaczyła 122,8 miliona dolarów na pomoc w odbudowie gospodarki wyspy.

Mapa konturowa Montserratu, u góry znajduje się punkt z opisem „Montserrat”
Geographylogo.svg
Porty lotnicze na Montserrat

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The World Factbook — Central Intelligence Agency, cia.gov [dostęp 2017-10-03] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-24] (ang.).
  2. The World Factbook. [dostęp 2015-06-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-24)].
  3. Montserrat, Religion And Social Profile, www.thearda.com [dostęp 2018-12-26].