Moody’s

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Moody’s
Moody’s Corporation
Logo
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nowy Jork
Siedziba 7 World Trade Center, Nowy Jork
Data założenia 1909
Forma prawna spółka publiczna
Dyrektor Raymond W. McDaniel Jr. (CEO)
Zatrudnienie 12 000 (2017)
Giełda NYSE: MCO
Położenie na mapie Manhattanu
Mapa lokalizacyjna Manhattanu
Moody’s
Moody’s
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Moody’s
Moody’s
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
Moody’s
Moody’s
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Moody’s
Moody’s
40°42′48″N 74°00′43″W/40,713333 -74,011944
Strona internetowa

Moody’s lub Agencja Moody’s (oryg. Moody’s Corporation, NYSE: MCO) – spółka dominująca Moody’s Investors Service, która zapewnia ratingi kredytowe i badania dotyczące instrumentów dłużnych i papierów wartościowych oraz Moody's Analytics, który oferuje oprogramowanie, doradztwo i badania do celów analiz kredytowych, badań ekonomicznych i zarządzania ryzykiem finansowym.

Moody’s Corporation, który osiągnął przychody 1,8 mld USD w 2009, zatrudnia około 4300 osób na całym świecie i obecny jest w 26 krajach. Moody’s jest obok Fitch Ratings i Standard & Poor's jedną z trzech największych agencji ratingowych na świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

John Moody (1868–1958) był samoukiem, cechującym się silnym zmysłem przedsiębiorczości, przekonaniem o potrzebach społeczności w obszarze inwestycji, a także talentem dziennikarskim. Opierając się na jego ocenie potrzeb rynku, jego przedsiębiorstwo John Moody & Company opublikowało podręcznik Moody’s Manual of Industrial and Miscellaneous Securities (Podręcznik Moody’ego przemysłowych i innych papierów wartościowych) w 1900. Podręcznik zawierał informacje i statystyki dotyczące akcji, obligacji, instytucji finansowych, agencji rządowych, produkcji, wydobycia i żywności. W ciągu dwóch miesięcy nakład został wyprzedany.

Po załamaniu na giełdzie w 1907, przedsiębiorstwo Moody’s nie mając odpowiedniego kapitału, była zmuszona do odsprzedaży praw do podręcznika.

W 1909 John Moody wrócił na rynek finansowy z nowym pomysłem: zamiast zbierania informacji na temat nieruchomości, kapitalizacji i zarządzaniu przedsiębiorstwami, wystąpił z ofertą dla inwestorów w zakresie analizy wartości zabezpieczeń i oceny stopnia możliwej niewypłacalności. Jego przedsiębiorstwo opublikowało książkę, w której przeanalizowano losy spółek i wartość ich zabezpieczeń. Wnioski oparte były na podstawie przyjętych przez przedsiębiorstwo standardów wykorzystywanych do sprawozdawczości kredytowej od końca 1800. Moody’s stał się pierwszym przedsiębiorstwem, która zaczęła analizować wiarygodność rządowych obligacji.

W 1913 rozszerzył swoją bazę analizowanych spółek, rozpoczynając od oceny przedsiębiorstw przemysłowych i użyteczności publicznej. W dniu 1 lipca 1914 Moody’s zaczął rozwijać zasięg ratingu obligacji wyemitowanych przez amerykańskie miasta i gminy. W 1924 agencja Moody’s obejmowała prawie 100 procent rynku amerykańskich obligacji.

Moody’s w dalszym ciągu publikowała i monitorowała oceny. W 1970 agencja Moody’s rozpoczęła praktyki pobierania opłat od emitentów, jak i inwestorów za usługi ratingowe, czego uzasadnieniem była konieczność zatrudnienia dużej ilości osób oraz zakupu skomplikowanych programów ekonometrycznych i z uwagi na zwiększenie zakresu i stopnia komplikacji rynków kapitałowych.

Skala ratingowa Moody’s[edytuj | edytuj kod]

A – ocena inwestycyjna
 • Aaa – obligacje najwyższej jakości, niemal wolne od ryzyka
 • Aaa
Aa – obligacje wysokiej jakości o bardzo niskim ryzyku
A – obligacje klasy średniej-wyższej o stosunkowo niskim ryzyku
 • A1, A2, A3 (odpowiednio A+, A, A− w skali S&P)
B – ocena spekulacyjna
 • Baa – obligacje o umiarkowanym ryzyku
 • Baa1, Baa2, Baa3
Ba – obligacje obarczone ryzykiem
 • Ba1, Ba2, Ba3
B – obligacje o wysokim ryzyku
 • B1, B2, B3
C – ocena wysoce spekulacyjna
 • Caa – obligacje o bardzo wysokim ryzyku
 • Caa1, Caa2, Caa3
Ca – obligacje niemal niewypłacalne
 • Ca
C – obligacje oceniane najniżej, niewypłacalne tj. w stanie default
 • C

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]