Moraxella catarrhalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Moraxella catarrhalis
Systematyka
Królestwo bakterie
Typ proteobakterie
Rodzina Moraxellaceae
Rodzaj Moraxella
Gatunek Moraxella catarhalis
Nazwa systematyczna
Moraxella catarrhalis

Moraxella catarrhalistlenowa, otoczkowa bakteria Gram ujemna stanowiąca florę fizjologiczną błon śluzowych. Wzrasta na agarze zwykłym oraz na podłożach wzbogaconych[1], także w temperaturze 22 °C. Nie potrafi wytwarzać kwasu z węglowodanów, jest katalazo oraz oksydazo dodatnia[1]. Kolonie układają się zazwyczaj w dwoinki (ziarenkowce).

Bakteria wcześniej nazywana była Neisseria catarrhalis oraz Branhamella catarrhalis (ta druga nazwa jest wciąż używana).

Chorobotwórczość[edytuj | edytuj kod]

Moraxella catarrhalis odpowiada głównie za nawracające zapalenia dróg oddechowych, rzadziej ucha środkowego i opon mózgowych. Ze względu na wytwarzanie β-laktamazy przez część szczepów, może wystąpić oporność na penicyliny[1] oraz cefalosporyny I generacji. Lekiem z wyboru jest kotrimoksazol, cefalosporyny wyższych generacji lub penicylina z inhibitorem[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mikrobiologia lekarska. Maria Lucyna Zaremba i Jerzy Borowski. Wydawnictwo PZWL, wydanie III (dodruk). ​ISBN 83-200-2896-5​. Strony: 260-261
  2. Antybiotykoterapia praktyczna. Danuta Dzierżanowska. ​ISBN 978-83-7522-013-1​. Wydanie IV. Strony 299-300

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Podstawy Mikrobiologii Lekarskiej. PZWL, Warszawa 1979. Praca pod redakcją Leona Jabłońskiego. ​ISBN 83-200-0181-1​. Strona 236

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.