Moray (Peru)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tarasy w Moray

Moray - stanowisko archeologiczne w regionie Cuzco w Peru. Stanowisko Moray znajduje się blisko miejscowości o tej samej nazwie, około 9 kilometrów na zachód od Maras, w Świętej Dolinie Inków.

W skład kompleksu archeologicznego wchodzą trzy naturalne okrągłe zagłębienia w ziemi. Ich zbocza są całkowicie pokryte koncentrycznymi tarasami rolniczymi w kształcie pierścieni wybudowanymi w czasach Imperium Inków. Dwa większe zagłębienia są połączone, zaś najmniejsze jest od nich odizolowane. Największy z tarasów ma około 30 metrów głębokości. Przeznaczenie tarasów nie jest jasne. Ich głębokość, konstrukcja i orientacja względem wiatru i słońca tworzy różnicę temperatur nawet o 15 ° C (27 ° F) między górną i dolną krawędzią. Woda dostarczana jest na poszczególne poziomy tarasów za pomocą skomplikowanego systemu nawadniającego.

Większość teorii zakłada, że Inkowie wybudowali je jako laboratoria rolnicze, w których badali wpływ klimatu na wzrost roślin uprawnych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ben Box, Steve Frankham. Footprint. Cuzco & the Inca heartland. Footprint, 2006, ISBN 978-1-904777-61-8
  • Maria Longhena, Walter Alva. The Incas and other ancient Andean civilizations. White Star s.p.a., 2007, ISBN 978-1-4351-0003-4